جستجو

سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل

اطفا حریق مجموعه‌ای از اقدامات موثر در زمینه کنترل آتش، مهار آتش و جلوگیری از گسترش آن در آتش‌سوزی است. هدف اصلی از این کار در واقع محافظت از جان یا حفظ سلامتی انسان و سپس به حداقل رساندن خسارات ناشی از حریق است. بر همین اساس انواع تجهیزات اطفای حریق در طی سالیان مختلف تولید و با گذشت زمان توسعه یا ارتقا داده شده‌اند. در انتخاب نوع وسیله اطفای حریق بایستی به فاکتورهای متعددی توجه داشت یکی از این مواردی که قطعا در این شرایط بایستی در نظر گرفته شود توجه به نوع و عامل ایجاد آتش‌سوزی است. یکی از مدرن‌ترین این تجهیزات در حوزه مباحث مربوط به آتش و آتش‌سوزی سیستم اطفا حریق آیروسل است. بر این اساس یکی از انواع خاموش کننده‌های موثر مورد استفاده در آتش‌نشانی، گاز ایروسل است.

آیروسل در واقع یک ماده جامد غیر سمی یا نوعی گاز بدون خطر است و پایداری آن تا زمانی است که به صورت الکتریکی یا واکنش گرمازا فعال نشده باشد، در صورتی‌که عمل فعال شدن این گاز اتفاق بیفتد نتیجه آن ترکیبی است که دارای خاصیت خاموش‌کنندگی آتش و اطفای حریق می‌شود. لازم به توضیح است که سیستم اطفا حریق آیروسل بر پایه پودر و گاز تولید شده است که شامل ذرات جامد و آیروسل است. در اطفای حریق آیروسل AEROSOL به مانند سیستم اطفا حریق گازی برای خاموش کردن آتش در مواردی که استفاده از خاموش کننده‌های معمولی مانند آب یا فوم سبب آسیب بیش‌تری می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها جایگزین مناسبی برای سیستم‌های اطفای حریق هالون هستند و خوشبختانه تا اکنون تاثیر مخربی بر روی محیط زیست از آن‌ها گزارش نشده است.

 آشنایی با سیستم اعلام حریق سنس و لیست قیمت محصولات آن 

سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل به هیچ‌گونه لوله کشی پیچیده و یا سیلندرهای تحت فشار، مخزن آب، نازل، دریچه‌ها و غیره نیازمند نیستند و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که به صورت اتوماتیک در زمان بروز حادثه آتش سوزی عملیات اطفای حریق را انجام دهند. این نوع سیستم اطفای حریق در واقع جایگزین مناسبی برای اطفای حریق کربن دی اکسید پر فشار می‌تواند باشد. لازم به ذکر است این سیستم هم مانند سیستم‌های اطفای حریق گازی یا شیمیایی خشک بر پایه ذرات است.

سیستم اطفای حریق آیروسل از گازها و ذرات بسیار ریز جامد برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کند که در این حالت، مواد جامد و گازی بر اثر واکنش گرمازا تولید می‌شوند. در واقع در اثر یک واکنش گرمازا؛ ذرات ریز آیروسل فشرده شده و یک گاز سیال از سیستم اطفا حریق آیروسل خارج می‌شود. اطفای حریق آیروسل فشرده از ذرات بسیار ریز با اندازه ۱۰ میکرومتر است؛ برخلاف سیستم‌های اطفا حریق دیگر که منتشر کننده گاز هستند و یا سیستم‌های خاموش کننده شیمیایی خشک؛ که دارای ذرات پودری به اندازه ۱۵۰-۲۵ میکرومتر هستند. از دیگر مشخصات این سیستم می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- ذرات جامد آیروسل نسبت به دیگر عوامل خاموش کننده شیمیایی، به صورت جرم‌های بسیار کوچکی هستند که باعث ماندگاری بیشتر آن‌ها در هوا می‌شود.

۲- سیستم اطفای حریق آیروسل پس از اطفای آتش از خود پسماند کم‌تری به جا می‌گذارد.

۳- اطفای حریق آیروسل بدون در نظر گرفتن مکان یا ارتفاع آتش می‌تواند روی آتش را کاملا پوشش دهد و آن‌را خاموش کند. در صورتی‌که عملکرد سیستم‌های اطفای حریق شیمیایی خشک یا‌تر دیگر به گونه‌ای است که بایستی مستقیما بر روی آتش نشانه گرفته شوند.

آشنایی با سیستم اعلام حریق زیتکس + لیست قیمت

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

انواع سیستم اطفا حریق آیروسل

نحوه تقسیم‌بندی سیستم‌های اطفای حریق آیروسل بر اساس نوع فعال‌سازی آن‌ها و همین‌طور میزان غلظت آن‌هاست. بر اساس نحوه فعال‌سازی ۳ نوع سیستم آیروسل وجود دارد:

۱- کپسول آیروسل الکتریکی:

در این نوع از سیستم‌های آیروسل، دتکتور یک سیگنال به پنل مرکزی ارسال کرده و سپس یک جریان الکتریکی با ولتاژ ۲۴ ولتی به کانکتور کپسول آیروسل فرستاده می‌شود و سپس در عرض مدت زمان ۶ ثانیه تمام آیروسل موجود در داخل سیلندر؛ بر روی منطقه حریق تخلیه خواهد شد.

۲- کپسول آیروسل مکانیکی:

در این مدل از سیستم اطفای حریق، سیلندرهای آیروسل مجهز به یک فتیله حساس به شعله هستند و به محض ایجاد کوچک‌ترین جرقه آیروسل فعال شده و در مدت زمان ۳ ثانیه کل آیروسل تخلیه خواهد شد.

۳- کپسول آیروسل حرارتی:

در این نمونه از سیستم‌ها، در درون کپسول‌های آیروسل سنسورهای حساس به حرارت و دمای ۴۷۵ درجه قرار داده شده است. زمانی‌که دمای محیط به ۴۷۵ درجه برسد؛ آیروسل به طور اتوماتیک و خودکار تخلیه خواهد شد و عملیات اطفای حریق انجام می‌شود. بر اساس میزان غلظت ۲ نوع سیستم آیروسل وجود دارد:

۱- سیستم اطفای حریق آیروسل متراکم:

دارای ذرات بسیار ریز در حد ۱۰ میکرومتر است.

۲- سیستم اطفای حریق آیروسل پراکنده:

در این مدل ذرات کوچک ۱۰ میکرومتری تحت فشار نگهداری می‌شوند.


فروشگاه آتش ندا، نماینده رسمی تجهیزات سیستم های اعلام حریق


نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

در واقع با ایجاد دود و حرارت در محیط، سنسورها یا گیرنده‌های تشخیص حرارت و یا دود فعال شده و جهت آمادگی برای اطفای حریق کپسول‌های آیروسل به طور اتوماتیک فعال می‌شوند. البته این سیستم به جز سنسورها و روش‌های الکتریکی به صورت دستی هم می‌تواند عمل کرده و در جهت اطفای حریق به کار گرفته شود. لازم به ذکر است که اطفای حریق به وسیله سیستم آیروسل تحت تاثیر میزان غلظت ذرات آیروسل است و اساسا میزان آیروسل استفاده شده در برابر حریق، عموما بستگی به نوع خطر و مساحت منطقه دارد. در این شرایط هر چه سرعت عمل بیشتری در استفاده از آیروسل به کار گرفته شود یا به بیان دیگر هرچه با سرعت بیشتری اطراف آتش با آیروسل پوشانده شود، قطعا عملیات اطفا حریق سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسد.

نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

سیلندرهای آیروسل از ذرات بسیار ریز ترکیبات پتاسیم تشکیل شده‌اند که با تحریکات الکتریکی یا حرارتی در بین این ذرات، باعث حرکت و خارج شدن آن‌ها شده و ذرات حین خارج شدن با بخار آب، N۲، CO2 ترکیب می‌شوند و ماده اطفایی را می‌سازند. این ترکیبات پتاسیم به میزان کمی از انرژی برای یونیزاسیون نیاز دارند که این انرژی را از طریق حریق دریافت می‌کنند در ادامه مراحل با جذب انرژی توسط ذرات جامد پتاسیم؛ این ذرات به قسمت‌های کوچک‌تری تبدیل شده و یون‌های پتاسیم را آزاد می‌کنند. در این مرحله این یون‌ها با ترکیب با هیدروکسید، هیدوروژن و اکسیژن مولکول‌های بی‌خطری مانند هیدروکسی پتاسیم و آب تولید می‌کنند و زنجیره حریق را متوقف می‌سازند.

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

از جمله کاربردهای سیستم اطفا حریق آیروسل، می‌توان به طور گسترده‌ایی در اطفای حریق تابلوهای برق، انبارهای مواد شیمیایی، تابلوهای کنترل، اتاق‌های کنترل، تابلوهای مخابراتی، دیزل ژنراتورها، موتورهای برق، پمپ‌ها، کشتیرانی‌ها، اتاق فرمان، کارخانه‌ها، کابین‌های مخابرات، صنایع نفت و گاز، دفاتر پستی، سیستم‌های توزیع برق، اتاق‌های UPS، IT اشاره کرد. ضمنا باید یادآوری کرد که سیستم اطفا حریق آیروسل در ۵ کلاس حریق F، A، B، C، E قابل استفاده است.

مزایای استفاده از سیستم آیروسل

مزایای استفاده از اطفای حریق آیروسل بسیار متعدد است. از جمله موارد ذیل را می‌توان برای آن برشمرد:

۱- موثر برای اطفا انواع طبقه‌بندی آتش

۲- جایگزین هالون ۱۳۰۱ و غیر سمی

۳- سازگار با محیط زیست

۴- مقرون به صرفه با طول عمر مفید حدود ۱۵ سال

۵- بی‌نیاز از آب است از این لحاظ، آسیبی به تجهیزات الکتریکی وارد نمی‌کند.

۶- موثرترین سیستم اطفا حریق با توجه به وزن

۷- کم وزن و کم حجم

۸-عدم ایجاد پسماند یا ایجاد کم‌ترین سطح از آلودگی پس از عملیات اطفای حریق

۹- با هزینه نگهداری و پشتیبانی بسیار پایین

۱۰- قابلیت فعال‌سازی به صورت دستی، گرمایی و الکتریکی

۱۱- بدون نیاز به لوله کشی و مخازن تحت فشار

۱۲- نصب آسان

۱۳-عدم تاثیر دمایی در کاهش یا افزایش مواد

۱۴- دارای ODP، GWPصفر

۱۵-عدم امکان انفجار آیروسل در دماهای مختلف و یا در اثر ضربات فیزیکی

۱۶- قادر به اطفای انواع حریق

مزایای استفاده از سیستم آیروسل

کپسول آیروسل شما دارای چه اجزایی است؟

کپسول آیروسل از اجزایی که در ذیل نام برده می‌شود ساخته شده است. این اجزا عبارت هستند از:

۱- کاور پلاستیکی

۲- صفحه جهت دار

۳- قطعه فعال‌سازی حرارتی

۴- توری جدا کننده

۵- عنصر خنک کننده جامد

۶- روکش آلیاژ آلومینیوم

۷- حلقه فاصله

۸- عنصر تولید کننده آیروسل جامد

۹- قطعه فعال‌سازی الکتریکی

۱۰- دو شاخه اتصال به برق

مکان‌های مناسب برای استفاده از آیروسل

مکان‌های مناسب برای استفاده از آیروسل

سیستم اطفای حریق آیروسل، عموما در تمامی مکان‌ها قابل استفاده است به ویژه در مکان‌هایی که وسایل یا تجهیزات گران قیمتی در آن‌جا نگهداری می‌شود. البته به دلیل قیمت بالایی که دارد شاید استفاده از آن در همه جا به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد، ولی در صورتی که بحث هزینه و قیمت مطرح نباشد در همه جا تقریبا قابل استفاده است. ضمنا در مکان‌های دارای بردهای الکتریکی و عموما در مکان‌هایی مانند اتاق سرورها از این سیستم استفاده می‌شود. از جمله مکان‌هایی که از سیستم اطفای حریق آیروسل استفاده می‌شود می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- اتاقک‌های موتور خودروها

۲- اتاق‌های سرور و دیتا سنترها

۳- اتاق‌های ترانس و ژنراتورها

۴- کتابخانه‌ها

۵- تابلوهای برق

۶- فضای بایگانی و آرشیوها

۷- سایت‌های مخابراتی سیار

۸- مراکز کامپیوتری

۹- مکان‌های تجاری و اداری

۱۰- تونل کابل

۱۱- مکان‌های دارای دستگاه‌های چاپ

 

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید