اسپرینکلر

سیستم اسپرینکلر از سیستم‌های اطفاء حریق هستند که در صورت تشخیص آتش‌سوزی عمل می‌کنند؛ مانند زمانی که دمای محیط از دمای تعیین شده فراتر رود از آن استفاده می‌شود. این سیستم از افراد و ساختمان‌ها در برابر اثرات آتش‌سوزی محافظت می‌کند. از آنجایی که این سیستم فقط آب را در محیط آتش‌سوزی می‌پاشد آسیب را به حداقل می‌رساند و امکان فرار ایمن را فراهم می‌کند. امروزه اغلب در مکان‌های تجاری، ساختمان‌های عمومی و حتی خانه‌ها از سیستم اسپرینکلر استفاده می‌کنند.

اسپرینکلر به سیستم لوله‌کشی شهری در ساختمان‌ها متصل است، این آب‌پاش به‌وسیله یک حباب شیشه‌ای حساس به گرما یا به‌وسیله یک اتصال فلزی دو طرفه همراه با آلیاژ قابل اشتعال بسته شده است و جریان آب را کنترل می‌کند. این حباب شیشه‌ای به‌عنوان نگهدارنده آب در پشت لوله عمل می‌کند که به‌عنوان یک پلاگین است. زمانی که اتاق به دمایی نرسیده باشد که حباب شیشه‌ای در آن دما طراحی شده است، این سیستم بدون فعالیت است.

هر سیستم اسپرینکلر استاندارد به طور مستقل با درجه حرارت مخصوص ساخته شده و فعال می‌شود. این سیستم در همان نقطه آتش‌سوزی عمل می‌کند و آتش را خاموش می‌کند. این مزیت سبب شده تا فشار آب در بقیه نقاط ساختمان که آتش‌سوزی در آن صورت گرفته است پایین نیایید. پس این سیستم را می‌توان به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مالی خوب در ملک خود در نظر داشت که باعث افزایش امنیت و آرامش بیشتر افراد ساکن آن می‌شود.

چرا قبل از هر اقدامی برای خرید اسپرینکر

در کمتر از ۲ دقیقه این فیلم را نمی‌بینید؟!

سوالات متداول شما

سیستم اسپرینکلر سیستمی است که می‌تواند آتش اولیه را به‌صورت خودکار و محلی خاموش کند. این سیستم زمانی که آتش‌نشان‌ها برای فراهم‌کردن جریان آب مناسب برای اطفاء آتش‌سوزی محدود هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

✅شبکه اسپرینکلر می‌تواند از لحاظ مالی مؤثر باشد.

✅هزینه بیمه را کاهش می‌دهد.

  1. توجه داشته باشید که حداقل فشار خروجی در آپارتمان های مسکونی باید ۲/۲ آتمسفر باشد.​
  2. معمولا سر لوله پاشنده‌ ها در تماس با دمای زیادی هستند و بایستی فاصله آن ها را تا به سقف به حداقل کاهش دهید. حال این فاصله را طبق استانداردها باید ۳۰ سانتيمتر در نظر گرفت.

محصولات اسپرینکر در فروشگاه آتش ندا

مایع داخل اسپرینکلر چیست؟

داخل حباب شیشه‌ای سیستم اسپرینکلر، دو فاز مایع و بخار مایع به کار رفته شده است. در فاز مایع آن اغلب الکل وجود دارد و در فاز گاز آن بخار مایع وجود دارد. مقدار فاز مایع آن در اسپرینکلر بیشتر از فاز بخار مایع است. اساس کار این سیستم بر اساس انبساط‌های مایعی است که در داخل حباب مخصوص این ابزار وجود دارد. در اسپرینکلرهایی که لامپ آن با گلیسیرین پرشده است، در زمان آتش‌سوزی و رسیدن به دمای مشخص فعال می‌شود. این کار به‌وسیله یک لامپ شیشه‌ای در اسپرینکلر تشخیص داده می‌شود به‌گونه‌ای که این لامپ با مایع گلیسیرین پر شده است که پس از رسیدن به دمای مشخص در اثر انبساط مایع و فشار وارد به لامپ، لامپ شکسته می‌شود و اسپرینکلر فعال می‌شود.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اسپرینکلرهای آتش‌نشانی به دود یا زنگ حساس هستند و فعال می‌شوند. اما در واقع آن‌ها به دما حساس هستند و گرمای شدید در بیشتر سیستم‌ها واقعاً محرک است. در هر آبپاش به طور جداگانه توسط دمای خاص در منطقه خود فعال می‌شوند. دو جزء مهم تشکیل‌دهنده اسپرینکلر شامل قاب و اتصال حرارتی است که در زیر به توضیح آن‌ها پرداخته شده است.

call us

سیستم اعلام حریق زیتکس (Zitex) یکی از معتبرترین برندهای ایرانی است که مورد تایید سازمان آتش‌نشانی بوده و مهم‌ترین سامانه‌های اعلام حریق به حساب می‌آید.

برای خرید این محصول  و محصولات دیگر تماس بگیرید

۰۲۱-۴۰۳۳۰۳۸۸ ☎️

اجزای تشکیل‌دهنده اسپرینکلر چیست؟

کاربرد اسپرینکلر

کاربرد اسپرینکلر

اسپرینکلرها را در کاربردهای مختلفی می‌توان مورد استفاده قرار دارد که معمولا هم در شیرهای ساختمانی و حتی در آتش نشانی‌ها کاربرد دارند. به عنوان مثال، اسپرینکلرها در آتش نشانی وظیفه دارند تا آتش را مهار یا کنترل کنند. البته این اسپرینکلرها جدا از مهار آتش از پیش روی آن نیز جلوگیری می‌کنند‌. با توجه به این حجم از کاربردی هم که دارند، باعث جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی نیز خواهند شد. اما برای مصارف ساختمانی می‌توان چنین تعریفی داشت که،  اسپرینکلر نوعی آبپاش است که به سیستم لوله کشی آب شهری در ساختمان‌ها متصل می‌باشد. هر یک از این آبپاش ها به کمک یک حباب شیشه ای حساس به گرما متصل می‌شوند. حال این حباب شیشه ای، جریان آب پشت لوله را نگه می دارد و در نتیجه به عنوان یک پلاگین عمل خواهد کرد.

بدین صورت که می تواند از جریان آب جلوگیری کرده و این عمل تا زمانی ادامه دارد که تا دمای محیط اطراف پاشش آب با دمای طراحی شده برابر شود. حال این اسپرینکلرها زمانی فعال خواهند شد که درجه حرارت از پیش تعیین شده حاصل گردد. در نتیجه با افزایش دما این پاشنده‌های آب که در نزدیکی آتش هستند شروع به خاموش کردن آتش می‌کنند. حال داخل این حباب های شیشه‌‌ای نوعی مایع و بخار است که اساس کار آن‌ها نیز بر اساس همین انبساط مایعی صورت می‌گیرد.

قاب اسپرینکلر

قاب یکی از اجزای اسپرینکلر است. قاب اسپرینکلر به ساختار و بدنه اصلی گفته می‌شود و بقیه اجزا در روی این قاب قرار می‌گیرند و جزو خارجی سیستم قاب اسپرینکلر است.

اتصال حرارتی

از قسمت دیگر اسپرینکلر اتصال حرارتی است که معمولاً از دو نوع حباب شیشه‌ای یا اتصال زود گداز ساخته شده است که در تشخیص آتش و کنترل جریان آب نقش دارد.

دفلکتور

از اجزای اصلی اسپرینکلر است که باعث تفاوت عمده بین اسپرینکلرهای مختلف می‌شود. این صفحه به‌عنوان منحرف‌کننده آب عمل می‌کند به‌گونه‌ای که هنگام برخورد قطرات آب به دفلکتور باعث کوچک شدن قطرات آن می‌شود و این عمل سبب می‌شود شعاع بیشتری را پوشش دهد و جذب حرارتی را نیز افزایش می‌دهد.

درپوش

مقدار آب خروجی از اسپرینکلر توسط روزنه‌ای به نام اورنیفیس کنترل می‌شود به این دلیل که آب از اورنیفیس نشت پیدا نکند. بین روزنه و سنسور یک درپوش قرار داده می‌شود که در زمان وقوع آتش و افزایش دما سنسور از بین می‌رود و به همین دلیل درپوش جدا شده و با فشار آب خارج می‌شود.

قاب اسپرینکلر
call us

برای مشاوره رایگان و اطلاع از آخرین قیمت ها تماس بگیرید

۰۲۱-۴۰۳۳۰۳۸۸ ☎️

مزایای استفاده از شبکه اسپرینکلر

مزایای استفاده از شبکه اسپرینکلر شامل موارد زیر است:

هزینه بیمه را کاهش می‌دهد؛ نصب سیستم اسپرینکلر در اماکن به‌خصوص منازل هزینه بیمه را کاهش می‌دهد. چون از آنجایی که اسپرینکلر هزینه ناشی از آتش‌سوزی را کاهش می‌دهد در نتیجه، حق هزینه بیمه تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. پس بعد از نصب آن باید حتماً به شرکت‌های بیمه مراجعه کرد. ارزش اماکن را افزایش می‌دهد؛ در این اوضاع اقتصادی که خرید و فروش منازل کار بسیار سختی است. با وجود اسپرینکلر خریداران یا حتی اجاره‌نشینان با آرامش خاطر در آن مکان وارد می‌شوند. زیرا؛ در صورت بروز حریق، آسیب و ضرر را کاهش می‌دهد. در منازلی که اسپرینکلر نصب شده احتمال آسیب را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد و باعث جلوگیری از کاهش ارزش مکان بر اثر آتش‌سوزی می‌شود.

شبکه اسپرینکلر می‌تواند از لحاظ مالی مؤثر باشد؛ اسپرینکلر را می‌توان در جاهای مختلف مورد استفاده قرار داد. این سیستم‌ها در مکان‌ها از نوع خشک یا‌تر کاربردی است. در جاهایی که هوا سرد است و احتمال یخ‌زدگی وجود دارد، بهتر است از نوع خشک آن استفاده شود. نصب آن اول اینکه هزینه بیمه را کاهش می‌دهد و همچنین هزینه نصب آن نیز کم است و دوام بین ۳۰ تا ۵۰ سال را دارد پس در واقع نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

تصورات غلط مردم در مورد سیستم اسپرینکلر

باورهای غلطی درمورد سیستم اسپرینکلر وجود دارد. بسیاری از مردم به علت ترس از باز شدن آن در حالت عادی از اسپرینکلرها استفاده نمی‌کنند. در واقع این یک باور نادرست است؛ زیرا با پیشرفت روزافزون تکنولوژی چنین اتفاقی بعید است. این سیستم به گرمای ناشی از شومینه و روشن شدن اجاق‌گاز حساس نیست و به دمای ناشی از حریق حساس است. یکی دیگر از تصورات نادرست این است که مردم فکر می‌کنند در صورت وجود حریق و روشن شدن اسپرینکلر در آن نقطه در بقیه نقاط دیگر نیز فعال می‌شود. درصورتی‌که، اسپرینکلرها به هم متصل نیستند و هر کدام به‌صورت جداگانه فعالیت می‌کنند.

اجزای تشکیل‌دهنده اسپرینکلر چیست؟

انواع اسپرینکلر بر اساس نوع پاشش

تا اینجا درباره اسپرینکلرها و حتی تا حدودی هم درباره نوع کاربرد آن ها در مصارف مختلف آشنایی پیدا کرده اید. اما می دانستید که اسپرینکلرها با توجه به نوع پاشش آب، دارای تقسیم بندی‌هایی هستند؟ این مسئله خود یکی از پارامترهای بسیار مهمی است که بایستی هنگام خرید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که تا حدودی نوع کارآیی هر یک و حتی عملکردی که دارند با یکدیگر متفاوت خواهند بود. حال انواع اسپرینکلر بر اساس نوع پاشش عبارتند از:

اسپرینکلر بالازن

یکی از پرکاربردترین نوع اسپرینکلرها شامل مدل بالازن آن است که فروش بالایی دارد. در این مدل اسپرینکلر معمولا پره های آن به گونه ای طراحی شده اند که می‌توانند آب را به سمت بالا هدایت کنند. پاشش آب در این مدل ها به صورت مقعر است و شکل پاشش آن ها گنبدی شکل می باشد.

اسپرینکلر پایین زن

از دیگر مدل‌های پرکاربرد اسپرینکلر شامل مدل پایین زن آن است. در این مدل اسپرینکلر پره ها به سمت پایین و به محدبی می باشند. اما شکل پاشش آب در این مدل اسپرینکلر به صورت مخروطی است و معمولا از آن ها در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می کنند.

اسپرینکلر بغل زن

دیگر نوع اسپرینکلرها نیز شامل نوع بغل زن آن می‌باشد. همانگونه که از نام این مدل پیداست، پاشش آب آن از بغل می باشد و معمولا آن را در امتداد دیوارها نصب می کنند. شکل پره‌های این نوع اسپرینکلر  هلالی شکل است.

اسپرینکلر دکوراتیو

اسپرینکلر دکوراتیو دیگر مدل پرکاربرد اسپرینکلرها است که بیشتر مسئله زیبایی در انتخاب آن دخالت دارد. چرا که این نوع اسپرینکلرها همان مدل پایین زن هستند که داخل یک بدنه قرار دارند و بر روی سقف نصب می گردند.

اسپرینکلر لوله خشک

در سیستم لوله خشک، آب به وسیله شبکه لوله کشی حاوی هوای تحت فشار با گاز نیتروژن  بسته می شوند و به محض فعال شدن اسپرینکلر، شیر سیستم باز می شود و آب با فشار به بیرون پرتاب می شود. البته در جاهایی که فشار آب ضعیف باشد، نیاز به نصب یک پمپ کمکی می باشد. از این سیستم برای دمای زیر۴۰ درجه مانند سردخانه ها، استفاده می شود، زیرا نیتروژن درون لوله ها آب را در محیط گرم نگه می دارند.

اگر حجم لوله های سیستم از ۷۵۰ گالن کمتر باشد تجهیزات سریع باز شونده بر روی آن نصب باشد. این تجهیزات در دو نوع تخلیه کننده و شتاب دهنده، ساخته شده و کمک می کنند تا شیر سیستم خشک سریعتر عمل کرده و آب زودتر به شبکه لوله کشی وارد شود.

اسپرینکلر لوله تر

این سیستم ساده ترین، به صرفه ترین، مطمئن ترین در مقابل با سایر سیستم هاست و علاوه بر آن هزینه تعمیر و نگهداری آن هم پایین تر از سایر سیستم هاست. در این سیستم آب با فشار بالا پشت عملگر شیشه‌ای قرار می گیرد و به دلیل پر بودن لوله از آب، به محض شکستن شدن شیشه، آب به سرعت به سمت بیرن پرتاب می شود. 

و چون تجهیزات کمتری نسبت به سایر سیستم ها دارد، خرابی کمتری به بار می آورد. اگر دمای محیط در سردترین شرایط ۴۰ درجه باشد، باید از سیستم های اسپرینکلر ضد یخ استفاده شود. دراین سیستم ها، از “رایزر تفنگی” یا “رایزر یک طرفه هشدار دهنده”استفاده می کنند، و از تجهیزاتی مانند شیر یک طرفه، آژیر، درجه های فشار و کلیدهای تشخیص دهنده جریان، تشکیل شده اند.

سیستم های پیش عملکرد

در این سیستم درون لوله ها از  نیتروژن استفاده می شود، که ممکن است بدون فشار یا تحت فشار باشند. جریان آب به وسیله شیر کنترل اتوماتیک متصل به سیستم اعلام حریق متوقف می شود. تجهیزات آشکار کننده حریق، در همه محل هایی که اسپرینکلر وجود دارد، نصب می شوند.

 در زمان آتش سوزی، سیستم اعلام با ارسال سیگنال باعث باز شدن شیر کنترل و ورود آب به سیستم می شود. ارسال سیگنال از دتکتور به شیر مستقیما کنترل نمی گیرد و تجهیزات سیستم اعلام حریق به وسیله دستگاه کنترل مرکزی به شیر کنترل سیستم فرمان می دهند.

روش های سیستم های پیش عملگر

فرمان باز شدن شیر اتوماتیک از طریق سیستم اعلام حریق  صادر می شود، محدودیت سایز این روش ۱۰۰۰ اسپرینکلر در هر سیستم است. پس از باز شدن شیر اتوماتیک، سیستم همانند سیستم تر عمل می کند.

فرمان باز شدن شیر اتوماتیک از طریق سیستم اعلام حریق و باز شدن اسپرینکلر صادر می شود. محدودیت سایز این نوع سیستم همانند سیستم لوله خشک تعیین شده و روش لوله کشی شبکه ای نیز مجاور نمی باشد. بدلیل تاخیر در تخلیه آب ،”مساحت طراحی” ۳۰%  افزایش می یابد.

فرمان باز شدن شیر اتوماتیک از طریق سیستم اعلام حریق یا باز شدن اسپرینکلر صادر می شود، بیشترین تعداد اسپرینکلر قابل نصب در هر سیستم  ۱۰۰۰ عدد می باشد، به این سیستم “سیستم بدون خطا” نیز گفته می شود زیرا حتی در اثر از کار افتادن سیستم اعلام حریق، به محض باز شدن اسپرینکلر، آب تخلیه می شود.

اسپرینکلر سیلابی

در این سیستم، مسیر آب بوسیله یک شیر که با فرمان سیستم اطفاء حریق عمل می کند، بسته شده و به هنگام آتش سوزی سیستم اطفاء حریق، دما و حرارت را تشخیص داده و به سیستم اسپرینکلر سیلابی دستور فعال شدن می دهد، به این صورت تمام آب با فشار در ساختمان تخلیه  می شود. 

تمامی اسپرینکلرهای نصب شده در این سیستم، از نوع ” اسپرینکلر باز”  بوده و آب در پشت شیر کنترل اتوماتیک نگه داشته می شود و در هنگام آتش سوزی، سیستم اعلام با ارسال سیگنال باعث باز شدن شیر کنترل و ورود آب به سیستم و تخلیه از تمامی اسپرینکلرها می شود.

 در سیستم های سیلابی حجم قابل توجهی از آب در مدت زمان کوتاهی تخلیه می شود. برای جلوگیری از تخلیه تصادفی آب و کم کردن خسارت های ناشی از آن، سیستم اعلام حریق به روشی طراحی شده که با تشخیص حداقل دو دتکتور، فرمان باز شدن شیر صادر شود و تشخیص آتش سوزی به وسیله یک دتکتور به باز شدن شیر منجر نمی شود.

انواع اسپرینکلر بر اساس نوع پاشش آب

همانگونه که مستحضرید؛ اسپرینکلرها یک نوع سیستم پاششی هستند که به منظور مهار آتش سوزی از آن استفاده می‌کنند. در واقع زمانی که آتش سوزی رخ می دهد، قسمت پشتی سوپاپ هاس آژیر خطر مداوم توسط آب پر خواهند شد. حال دستگاه فعال شده و آب را با سرعت و فشار بسیار بالایی به بیرون می پاشد. البته با فعال شدن این دستگاه فورا آب به بیرون پاشیده نمی شوند، بلکه وقتی سیستم فعال شود، آب به اسپرینکلرها خواهد رسید و با توجه به اینکه اسپرینکلرها دارای حسگرها هستند که با احساس حرارت و به محض فعال شدن شروع به پاشش می کنند. اما اسپرینکلرها آب را به دو صورت به بیرون می‌رانند.

اسپرینکلر چتری

نمونه دیگر پاشش اسپرینکلرها به صورت چتری است که آب را به صورت قوس دار  می‌پاشند.

اسپرینکلر معمولی

در اسپرینکلرهای معمولی آب به صورت چرخی به سمت سقف و حتی دیگر طبقات پاشیده می‌شوند.

انواع اسپرینکلر از لحاظ نوع واکنش و حساسیت

اسپرینکلرها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت افزایش بیش از حد دما یا همان آتش سوزی بر اساس عملکردهای مختلف شروع به فعالیت می کنند. در واقع این دستگاه بر اساس نوع عملکرد، نوع سیستم، نوع کارآیی، نحوه پاشش آب، نوع واکنش و … دارای انواع بسیار زیادی می باشد. اما اسپرینکلرها بر اساس نوع واکنشی که نسبت به آتش سوزی دارند به دو دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند.

اسپرینکلرهای واکنش سریع

یکی از انواع واکنش های اسپرینکلرها واکنش سریع است. در واقع واکنش سریع در زمان وقوع حریق معمولا در مدت زمان بسیار کمی فعال خواهد شد.

 در این نوع اسپرینکلرها از حباب های شیشه ای با قطر ۳ میلی متر استفاده می کنند. معمولا نیز از این نوع اسپرینکلرها در آپارتمان های مسکونی و محل هایی که تجمع مردم زیاد است، استفاده می کنند.

اسپرینکلرهای واکنش استاندارد

نمونه دیگری از انواع اسپرینکلرها وجود دارد و همانگونه که از نامشان پیداست، به صورت استاندارد طراحی شده اند. معمولا این اسپرینکلرها در مقایسه با سیستم‌های نوع واکنش سریع دارای سرعت عمل پایین تر هستند. حباب شیشه‌ای این اسپرینکلرها ۵ میلی متر است و در زمان آتش سوزی واکنش کمتری نسبت به مدل‌های واکنش سریع دارند.

آتش ندا عرضه کننده انواع تجهیزات سیستم اعلام حریق و سیستم اطفای حریق در لاله زار تهران

نکات مهم و ضروری در خصوص طراحی اسپرینکلرها

با اسپرینکلر، انواع آن ها، مشخصاتی که دارند و حتی مزیت استفاده از آن آشنا شده اید. اما در خصوص استفاده از اسپرینکلرها بایستی نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید تا در صورت نیاز هیچگونه مشکلی پیش نیاید.

توجه داشته باشید که حداقل فشار خروجی در آپارتمان های مسکونی باید ۲/۲ آتمسفر باشد.
باید میزان ماكزيمم فضاهایی که توسط پاشنده ها قابل پوشش هستند، به ارتفاع سه متر و هجده(۱۸) متر مربع لحاظ گردند.
بایستی در استفاده پاشنده های سقف توجه زیادی داشته باشید و به گونه ای آن ها را نصب کنید که هیچ مانعی باعث پاشش آب به اطراف نباشد.

لینک کوتاه شده: https://b2n.ir/m41732

بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۸