اصول سیم کشی سیستم اعلام حریق

اصول سیم کشی سیستم اعلام حریق

اصول سیم کشی سیستم اعلام حریق : استفاده از روش‌های مناسب سیم کشی در سیستم های اعلام حریق از نوع متعارف بسیار مهم است. اگر از کابل های استاندارد و مناسب استفاده نشود یا نقص هایی وجود داشته باشد ، این می تواند در صورت بروز آتش سوزی باعث نقص سیستم شود.
به طور کلی ، سیم های مدار هشدار آتش را می توان به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به ویژگی های هر گروه ، می توان از کابل مناسب استفاده کرد:

گروه ۱: کابل هایی که پس از تشخیص آتش سوزی استفاده نمی شوند ، مانند کابل های آشکارساز و شستی ها.
گروه ۲: کابل های مورد استفاده پس از تشخیص آتش سوزی ، مانند منبع تغذیه وآژیرها و چراغ‌ها.

سیم و کابل اعلام حریق

 

برای این گروه می توان از کابل مربع ۱٫۵ میلی متر با یک درب و عایق عایق استفاده کرد ، اما در مکان‌هایی که امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد ، باید از کابل مکانیکی استفاده شود. برای گروه دوم می توان از همان کابل استفاده کرد ، به شرط آنکه حفاظت مکانیکی اضافی مانند لوله های فولادی یا داخل لوله PVC وجود داشته باشد ، در زیر حداقل ۱۲ میلی متر گچ قرار می گیرد. در شکل زیر می توانید انواع کابل های مورد استفاده در سیستم های هشدار آتش را مشاهده کنید ، قسمت های مختلف کابل هشدار آتش نشانی معمولی:

نکات مربوط به کابل کشی سیستم اعلام حریق

کابل های سیستم هشدار آتش باید از کابل های دیگر جدا شوند.
کابل ها با یک اهمتر آزمایش می شوند و در صورت استفاده از مگا اهمتر ، کلیه امکاناتی مانند ردیاب ، آژیر ، پانل های کنترل مرکزی و موارد دیگر. آنها باید از مدار خارج شوند تا ولتاژ تست بالا به آنها آسیب نرساند.
هنگام سیم کشی از مناطق خارج نشوید. علاوه بر این ، نباید از آژیر ها هم انشعاب گرفت.
در انتهای مسیر زون ها ، یک مقاومت معمولاً در انتهای خط متصل می شود که مقدار آن ۶٫۸ کیلو است ، به طوری که جریان ایجاد شده توسط این مقاومت در منطقه منطقه باعث می شود که صفحه مرکزی یک مدار کوتاه را تشخیص دهد زنجیره ای در جاده.نقشه سیستم اعلام حریق
برای تهیه نقشه سیستم اعلام حریق باید استانداردهای موجود در خصوص تجهیزات این سیستم ها در نظر گرفته شود که اطلاعات نقشه تجهیزات مختلف سیستم اعلام حریق در زیر ارائه شده است:

اختصارات استفاده شده در نقشه سیستم های اعلام حریق

اختصارات استفاده شده در نقشه سیستم های اعلام حریق

نقشه سیستم اعلام حریق در نقشه ساختمان:

در زیر نقشه ای از اصول سیم کشی سیستم اعلام حریق در پلان ساختمان با ۷ واحد مجزا آمده است، به عنوان مثال:

نقشه سیستم اعلام حریق یک طبقه از ساختمان مسکونی

سیم کشی آشکار سازها و چراغ ریموت اندیکاتور

روی پایه دتکتور پیچ های اتصال برای تغذیه ورودی – و + و دو پیچ اتصال برای اتصال به آشکارساز بعدی یا مقاومت انتهای خط (EOLR) وجود دارد. همچنین ممکن است یک پیچ اتصال برای ریموت یک آشکارساز پایه مناسب وجود داشته باشد. یک نمودار برای اتصال آن به پانل مرکزی ارائه شده است.در زیر یک نمودار نمونه سیم کشی نشان داده شده است که در کاتالوگ آشکارساز برای یک سیستم اعلام حریق نوع معمولی نشان داده شده است:
همانطور که در نقشه بالا مشخص است، تمام دتکتورها از طریق دو سیم به دتکتورهای دیگر یا به برد مرکزی متصل می شوند، پایه ۱ و ۲ ورودی و پایه ۴ و ۲ ولتاژ خروجی هستند. چراغ نشانگر ریموت نیز به پایه های ۳ و ۴ هر دتکتور متصل می شود.در انتهای مسیر مقاومت انتهای خط نیز وصل می شود.

تاریخ انتشار ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید