بیم دتکتور چیست

بیم دتکتور آشکارسازهای پرتو نوری  برای تشخیص آتش ، متشکل از یک سیستم دریافت صدا از یک اشعه مادون قرمز پرتوی نوری با طول بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر است. آشکارساز دود پرتو نوری یک دستگاه است که با استفاده از پرتو بینی برای تشخیص است دود در سراسر مناطق بزرگ،  به طور معمول به عنوان یک شاخص تشخیص آتش کاربرد دارد.

از بیم دتکتور برای تشخیص آتش سوزی در ساختمانهایی استفاده می شود که آشکارسازهای دود نقطه ای از نظر اقتصادی غیر اقتصادی باشند یا استفاده از آنها به دلیل ارتفاع ساختمان امکان پذیر نیست. 

آشکارسازهای دود پرتوی نوری غالباً در انبارها نصب می شوند که وسیله ای مقرون به صرفه برای محافظت از فضاهای باز بزرگ است.

این عملیات براساس اصل خاموشی ، بر اساس قطع شدن پرتوی مادون قرمز توسط دود انجام می شود که باعث کاهش قدرت سیگنال دریافتی توسط گیرنده می شود. اگر سیگنال پرتو از حد تعیین شده فراتر رود ، هشدار فعال بودن آتش را در منطقه فعال می کند.

نصب این ردیاب ها برای اتاقهای بزرگ یا مکانهایی با سقف بلند ایده آل است.

تجهیزات از یک ماژول تشکیل شده است که یک فرستنده و یک گیرنده را در خود جای داده است.

بیم دتکتور زتا

کاربرد بیم دتکتور

بیم دتکتور جهت تشخیص آتش و دود استفاده می شود. این سیستم ها به افزایش دود تا ارتفاع سقف متکی هستند. ذرات دود از هوا سنگین ترند و توسط هوای گرم اطراف خود از طریق هوای خنک تر به بالا منتقل می شوند.

 این هوای خنک اطراف باعث خنک شدن ستون می شود و هوای گرم محبوس شده در سقف یک بالشتک حرارتی ایجاد می کند و از رسیدن دود به سقف جلوگیری می کند. به همین دلیل تشخیص لکه و آسپیراسیون نمی تواند دود را ببیند.

 با این حال تشخیص پرتو به طور معمول ۶۰۰ میلی متر از سقف (BS5839) پایین قرار می گیرد ، به این معنی که احتمال دارد بالاتر از خط طبقه بندی شوند. 

بنابراین از بیم دتکتور در موارد مختلفی که احتمال وقوع آتش سوزی در آن وجود دارد استفاده می شود. در مواردی مانند نیروگاه های برق، صنایع مختلف، کارخانه ها و ساختمان ها و مراکز آموزشی و بهداشتی کاربرد دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین فروشگاه تجهیزات اعلام حریق آتش ندا در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

ترازبندی بیم دتکتور

تراز بندی بیم دتکتور از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر هد و رفلکتور دارای دید خوبی از یکیدگر باشند، عملکرد دتکتور معقول است. اگر سیگنالی که گیرنده دریافت می کند نامناسب باشد طراحی دارای اشکال است و اعلام حریق به درستی انجام نمی شود. به همین دلیل از تراز بندی استفاده می شود. تراز بندی بیم دتکتور به صورت زیر انجام می شود:

 • نصب ایمن روی سطح مستحکم
 • خط دید شفاف
 • محیط مناسب

سازه هایی که بیم دتکتور روی آن نصب می شود عبارت است از:

 • چوب
 • تخته کچ
 • دیوار پوش
 • دیوار سبک
بیم دتکتور فایر ری

مقایسه بیم دتکتور و دتکتور

کنترل پنل اعلام حریق سایان

سیستم های تشخیص حریق دتکتور برای کشف آتش سوزی طراحی شده اند و زمانی برای تخلیه ایمن سرنشینان مهلت دارد. تشخیص به موقع نیز در محافظت از ایمنی پرسنل واکنش اضطراری نقش بسزایی دارد. تلفات اموال را می توان کاهش داد و زمان خرابی برای عملیات را با شناسایی زودهنگام به حداقل رساند زیرا تلاش های کنترل در حالی که آتش سوزی هنوز کوچک است آغاز شده است.

 اکثر سیستم های هشدار با سرعت بخشیدن به روند کنترل آتش ، اطلاعات مربوط به محل آتش سوزی را به پاسخ دهندگان اضطراری ارائه می دهند.

دتکتور دارای یک سلول نوری و یک منبع تولید کننده نور و یک سنسور فتوالکتریک است. این دتکتور به گونه ای ساخته

بیم دتکتور END-TO-END

بیم دتکتور END-TO-END

بیم دتکتور  END-TO-END  دارای روش کار خاص است. می تواند  پرتو مادون قرمز را از طریق حفره های کوچک خارج کند. این عمل برای بیم دتکتور های بازتابنده مشکل خواهد بود زیرا ممکن است خطر سیگنال های برگشتی ناخواسته از سازه های اطراف وجود داشته باشد.  با یک فرستنده در یک انتها و یک گیرنده در انتهای آن کار می کنند که مبهم بودن را بررسی می کند. این نوع تشخیص نیاز به کابل کشی به دو سر دارد که می تواند به معنای افزایش هزینه و دسترسی سریع برای راه اندازی و تنظیم و نگهداری باشد.

بیم دتکتور REFLECTIVE

آشکارسازهای دود پرتوی نوری مادون قرمز بازتابنده FireRay محافظت اقتصادی و موثری دارند. بیم دتکتور REFLECTIVE مادون قرمز که به سیستم پانل اعلام حریق متصل است ، پرتویی را تولید می کند که با استفاده از چرخ های انگشت شست افقی و عمودی هدف منشور بازتابنده است. وقتی منشور هدف قرار گرفت ، پرتو برای تجزیه و تحلیل به آشکارساز بازتاب می شود.

 با استفاده از یکی از سه آستانه زنگ هشدار قابل انتخاب ، هنگامی که دود وارد مسیر پرتو می شود سیگنال هشدار فعال شده و سیگنال مادون قرمز را به کمتر از ۲۰ ثانیه کاهش می دهد. انتقال اطلاعات وضعیت از طریق حلقه بین آشکارساز و کنترل کننده. 

آشکارساز باید همراه با بازتابنده استفاده شود. تعداد بازتابنده (ها) مورد استفاده (یک یا چهار) به فاصله از آشکارساز بستگی دارد. از جمله ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • منطقه نظارت گسترده ، دامنه ۸-۱۰۰ متر
 • ترکیبی از قطعات ساطع کننده و گیرنده باعث می شود نصب مسیر نوری آسان و دقیق انجام شود
 • نصب ساده و مقرون به صرفه برای نصب فرستنده و بازتابنده از طریق آینه “شانه عسل”.
 • تنظیم سریع و آسان ، نشانگر قدرت بصری.
 • ریزپردازنده داخلی
 • سیستم متعارف سازگار است
 • عملکرد خودآزمایی می تواند عیب های داخلی را کنترل کند
 • جبران خودکار عوامل ضعیف کننده سیگنالهای دریافتی ، مانند آلودگی گرد و غبار ، حرکت موقعیتی و پیری فرستنده
 • خطاب الکترونیکی
 • سه سطح حساسیت قابل انتخاب است.
 • فناوری پردازش SMT
 • ظاهری جذاب و دلنشین

بیم دتکتور MOTORISED

بیم دتکتور MOTORSED به محدودیت های تشخیص دود پایان داد. می توانید این پرتوها را از طریق یک کنترل از راه دور چند منظوره ساده برای استفاده در سطح زمین تنظیم و راه اندازی کنید. تنظیمات پارامترهایی مانند زمان آتش سوزی نیز می توانند از این کنترل کننده انجام شوند. 

هنگامی که پرتو موتوری هوشمند تراز شود ، به طور مداوم خود را در سرویس تراز می کند ، به این معنی که حرکت در ساختمان دیگر مشکلی ندارد و به معنی صرفه جویی در وقت ، هزینه ، اعتبار و مهمتر از همه آلارم های اشتباه است

نحوه کار بیم دتکتور

ردیاب بیم دتکتور بیشتر در مکانهایی با سقف بلند مانند زمین بسکتبال ، انبارها ، سالن های سینما و غیره استفاده می شود.

تشخیص با ردیاب دود نوری در این مکان ها ممکن است آهسته باشد. زیرا دود باید به ردیاب نصب شده روی سقف برسد.

در استاندارد EN 54-14 ، حداکثر سطح مناسب برای ردیاب های دود نوری ۱۱ متر است. با این وجود آشکارسازهای دود نوع پرتو برای مکانهایی با سقف بالاتر از ۷ متر توصیه می شود.

انواع آشکار ساز پرتو

 • آشکار ساز گیرنده
 • آشکارساز تابنده

آشکار ساز گیرنده

شامل واحد گیرنده و فرستنده است. در حالت عادی ، پرتوهای نوری IR ارسال شده از فرستنده به واحد گیرنده می رسند. در صورت آتش سوزی ، دود مانع پرتوهای نور IR می شود و برخی از اشعه های نور نمی توانند به واحد گیرنده برسند. فاصله بین دو واحد می تواند بین ۵-۱۰۰ متر باشد.

آشکارساز تابنده

شامل بازتابنده و واحدی است که هم به عنوان گیرنده و هم فرستنده کار می کند. در حالت عادی ، پرتوهای نور IR ارسال شده از واحد گیرنده – فرستنده از بازتابنده منعکس شده و به واحد می رسند. در صورت آتش سوزی ، دود مانع پرتوهای نوری IR می شود و بعضی از اشعه های نور نمی توانند به واحد فرستنده گیرنده برسند. در صورت وجود ۴ بازتابنده ، فاصله بین بازتابنده و واحد می تواند بین ۵-۵۰ متر باشد. در صورت وجود ۱ بازتابنده ، فاصله بین بازتابنده و واحد می تواند بین ۵-۳۵ متر باشد.

آشکارسازهای پرتو IR معمولاً برای تشخیص ورود از طریق محیط استفاده می شوند و ممکن است برای احاطه یک دارایی یا دارایی مورد استفاده قرار گیرند. اینها معمولاً دارایی هایی با ارزش بالا هستند ، از جمله خانه های سطح بالا ، سایت های صنعتی و دفتر مرکزی شرکت ها.

 به دلیل ارزش دارایی ها ، بهره برداری برای آشکارسازهای اولیه پرتو IR توسعه داده شد. اینها عمدتا شامل جایگزینی منبع نور IR واقعی با یک منبع دستی در اختیار متجاوز بود. برای مقابله با این ، تولیدکنندگان تیرهای IR پالسی تولید کردند. هرگونه تلاش برای جایگزینی منبع نور IR واقعی با منبع نادرست به طور خودکار باعث تشخیص هشدار می شود

گر یک جسم جامد بلافاصله پرتو نور IR را قطع کند ، هیچ اتفاقی نمی افتد. بدون هشدار آتش ، هشدار خطا. با این حال ، اگر یک جسم جامد پرتو نور IR را به مدت ۶-۸ ثانیه قطع کند ، ردیاب پرتو زنگ خطر را ایجاد می کند. آشکارساز پرتو می تواند تفاوت دود و جسم جامد را با ارزیابی درصد اشعه های مادون قرمز مسدود شده تشخیص دهد.

تاثیر شرایط آب و هوایی بر بیم دتکتور

در جریان مولکولی ، مولکول های گاز در یک پرتو موازی که به سطح طبیعی بیم دتکتور برخورد می کنند ، با توزیع هرج و مرج ایجاد می شوند. برای همان درجه حرارت پرتو و سطح ، معادله تعادل فرآیند ، بیان شده بر حسب سرعت برخورد ،

(۸٫۲) جایی که n m چگالی تعداد مولکول ها است. زیرنویس های b و c به ترتیب به جریان جهت دار و آشفته مولکول ها اشاره دارند.

مقایسه بیم دتکتور و دتکتور نقطه‌ای

دتکتور نقطه ای سطح مقطع کمی دارد در حالیکه بیم دتکتور سطح مقطع بزرگی دارد.

دتکتورهای دود نقطه ای کابل کشی زیادی لازم دارند اما بیم دتکتور مکانیزم خطی دارد و کابل کشی زیادی نیاز ندارد.

دتکتور نقطه ای گرد و غبار می گیرد و پس از مدتی آلارم کاذب ایجاد می کند و خطا می دهد اما بیم دکتور اینگونه نیست.

برند های فروشنده بیم دتکتور

برندهای فروشنده بیم دکتور عبارتند از:

هوچیکی

فایربیم

فایر ری

زتا

طول برد بیم دتکتور

بیم دتکتور موتورایز فایر ری Fireray5000 دارای تاییدیه آتش نشانی با برد  ۵۰ و ۱۰۰ متری می باشد.

مشخصات مکانیکی آن به صورت زیر است:

 • هد بیم دتکتور دارای ارتفاع ۱۸۰ میلی متر با عمق۶۲ میلی متر است.
 • کنترلر دارای ارتفاع ۱۸۵ میلی متر با عمق۵ میلی متر است.
 • کیت میان برد دارای ارتفاع ۲۹۳ میلی متر با عمق۵ میلی متر می باشد.
 • کیت دور برد دارای ارتفاع ۳۹۴ میلی متر با عمق ۵ میلی متر می باشد.

انواع بیم دتکتور

 • بیم دتکتور گیرنده فرستنده
 • بیم دتکتور انعکاسی
 • بیم دتکتورBDH100
 • بیم دکتور لیزری

فروشگاه آتش ندا به عنوان نمایندگی رسمی فروش محصولات اعلام حریق آماده پاسخگویی، فروش محصولات تسلا و ارسال به سراسر ایران می باشد.
۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

پوشش دهی بیم دتکتور

دتکتور اعلام حریق تسلا

مطابق استاندارد BS5839  بیم دتکتور، عرض ۱۵ متر و طول ۱۰۰ متر را پوشش می دهد. یک بیم دتکتور مساحت ۱۵۰۰ مترمربع را تحت پوشش خود قرار می دهد.برخی از بیم دتکتورها تا طول ۱۶۰ متر را پوشش می دهند. مطابق استاندارد بالا حداکثر ارتفاع نصب بیم دتکتور ۴۰ متر می باشد.

جهت اطلاع ازقیمت کلیه محصولات اعلام حریق با ما در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

بیم دتکتور فایر بیم fire beam

دتکتور فایر بیم

fire beam بیم دتکتور مشخصات فنی کاملی از Fire Beam Xtra و اجزای مرتبط با آن را می توانید در زیر مشاهده کنید.

بیم دتکتور فایر بیم (Fire Beam) دارای استپ موتور است و به سرعت نصب و راه اندازی می شود. تنظیمات آن از طریق کنترل کننده دیجیتالی امکان پذیر است.

به هد موتورایز هوشمند مجهز می باشد که سبب تنظیم دائمی دتکتور می شود.

دارای کنترلر است و در ارتفاع در دسترسی نصب می گردد و تنظیمات ساده ای دارد.

درجه حفاظتش بالاست و به راحتی می توان لنزها را پاک نمود.

ویژگی بیم دتکتور fire beam

وزن


سر پرتو

H: 180 mm x W: 155 mm x D: 137 mm – وزن ۱٫۱ کیلوگرم

کنترل کننده

H: 185 mm x W: 120 mm x D: 62 mm – وزن ۰٫۵۵ کیلوگرم

کیت میان رده

H: 293 mm x W: 293 mm x D: 5 mm – وزن ۰٫۸ کیلوگرم

کیت برد بلند

H: 394 mm x W: 394 mm x D: 5 mm – وزن ۱٫۸ کیلوگرم

آداپتور Unistrut

H: 270 mm x W: 250 mm x D: 5 mm – وزن ۰٫۶ کیلوگرم
(هد پرتو را بر روی Unistrut سوار می کند)

مشخصات نوری:

طول موج نوری

۸۷۰ نانومتر

حداکثر تراز بندی زاویه ای

± ۵ درجه

حداکثر عدم انطباق زاویه ای

(استاتیک تراز خودکار نیست)
Beam Head ± ۰٫۷۵ ° / بازتابنده ± ۲ °

مشخصات عملیاتی:

محدوده حفاظت

Fire Beam Xtra

به صورت استاندارد تا ۷۰ متر

کیت میان رده

۷۰ تا ۱۴۰ متر

کیت برد بلند

۱۴۰ تا ۱۶۰ متر

سطح حساسیت هشدار

۲۵٪ (۱٫۲۵dB) تا ۵۰٪ (۳dB) در ۱٪ (۰٫۰۵dB) افزایش (پیش فرض ۳۵٪ (۱٫۸۷dB))

وضعیت هشدار:

Obscuracion به زیر سطح حساسیت از پیش تعریف شده می رسد.

زمان تا زنگ هشدار قابل تنظیم بین ۲ تا ۳۰ ثانیه در ۱ ثانیه افزایش (به طور پیش فرض ۱۰ ثانیه)

نشانه زنگ هشدار:

وضعیت کنترل کننده – FIRE

LED قرمز چشمک زن

LED قرمز چشمک زن

تماس رله تغییر زنگ هشدار (CO)

امتیاز ۲A @ 30 VDC

  

بیم دتکتور خطی

برای نصب سیستم اعلام حریق در انبارها،سوله ها و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای اصلی دتکتور خطی شامل فرستنده و گیرنده هستند.فرستنده اشعه هایی را به سمت گیرنده ارسال می کند.

 فرستنده و گیرنده در دو سمت سالن تعبیه می شوند و اگر میان ان ها دود، جریان پیدا کند و اشعه قطع شود، اعلام خطر می کنند.

دتکتور خطی دو نوع دارد:

نوع اول: فرستنده و گیرنده از هم جدا هستند.

نوع دوم: فرستنده و گیرنده روی یک قاب سوار شده اند. این نوع بیشتر به کار می رود.

جهت اطلاع ازقیمت کلیه محصولات اعلام حریق با ما در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

بیم دتکتور دزدگیر

یک بیم خطی و سنسور دستگاه دزدگیر است.

فرستنده و گیرنده دارد و حصاری نامرئی ایجاد می کند.

اگر این بیم خطی قطع شود، به دستگاه دزدگیرفرمان می رسد وسیستم آژیر می زند.

بیم دتکتور لیزری

چشم خطی لیزری مادون قرمز دارد.

بردش۱۰۰ متر است.

جامپرLED دارد.

زاویه دیدش مستقیم می باشد.

بیم دتکتور مستر

دارای زون NO و NC است.

در برابر رطوبت ، آفتاب ، باران و گردوغبار مقاوم استو

استاندارد IP65 را دارد.

تغذیه آن ۱۲ تا ۲۴ ولت است.

جریان مصرفی ۷۵mA است.

دارای مدار ضد دستکاری TAMPER در فرستنده و گیرنده می باشد.

دمای کارکرد بین ۲۵- تا ۵۵+ است.

صفحه نمایشی  برای تنظیم بیم ها در مسافت های طولانی دارد.

بیم دتکتور فایر ری firerey

این محصول ساخت انگلیس،موتورایز و رفلکتوری می باشد. در ارتفاع ۵/۱متری نصب می گردد و تنظیمات ساده ای دارد.

بیم دتکتور فایر ری

بیم دتکتور زتا

نصب و عملکرد این بیم دتکتور در فاصله۳/۰ تا۶/۰ متری پایین تر از سقف است و برد۸۰،۴۰و ۱۰۰ می باشد و از یک فرستنده مادون قرمز و یک گیرنده تشکیل شده است و در دمای۲۰- تا ۵۰+ عمل می کند.

بیم دتکتور زتا

استاندارد نصب بیم دتکتور

فاصله بین فرستنده گیرنده بیم دتکتور و رفلکتور از۵ تا۱۰۰ متر است. پهنای مانیتورینگ به ارتفاع ناحیه ی حفاظتی بستگی دارد و می تواند بین ۸ تا ۱۵ متر باشد.

 حداقل فاصله بیم دتکتور از دیوار،سقف یا تیرچه و مواد موجود در ناحیه ی حفاظتی ۳۰ سانتی متر است.

–حداقل فاصله ی بین دو فرستنده گیرنده ی موازی بسته به ارتفاع ناحیه­ی حفاظتی از ۱ متر تا ۶ متر می باشد.

طراحی بیم دتکتور

آشکارسازهای دود پرتو نوری حداقل از یک فرستنده نور و یک گیرنده تشکیل شده اند که حساس به نور هستند . گیرنده حساس به نور ، نوری را که در شرایط عادی توسط فرستنده تولید می شود ، کنترل می کند. در صورت عدم دود ، نور از یک فرستنده نور به یک خط مستقیم به گیرنده منتقل می شود.
در آتش سوزی ، وقتی دود در مسیر ردیاب پرتو قرار می گیرد ، مقداری از نور توسط ذرات دود جذب شده یا پراکنده می شود. این امر باعث کاهش سیگنال دریافتی می شود و منجر به افزایش تیرگی نوری یعنی انتقال نور از طریق مسیر پرتو می شود. طراحی بیم دتکتور اصولا بر اساس نور است و قابلیت های مختلفی را دارا است.

قیمت بیم دتکتور متعارف

قیمت بیم دتکتور متعارف قیمت انواع بیم دتکتورهای متعارف به نوع بیم دکتور و برد آن،کنترلر،گارانتی و درجه حفاظت ان بستگی دارد. جهت اطلاع دقیق از قیمت بیم دتکتور می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در وبسایت با ما تماس بگیرید.

آموزش نصب بیم دتکتور

بیم دتکتور


نصب و راه اندازی بیم دتکتور کاری ساده و آسان است. در طول مسیر این بیم دتکتور تا رفلکتور آینه ای هیچ مانعی در محدوده نیم متری آن وجود نداشته باشد. در خصوص جانمایی محل نصب آشکارساز، فاصله بیم دتکتور از دیوار کناری آن نباید کمتر از نیم متر (۵۰ سانتی متر) باشد.برای نصب آشکارسازهای پرتوی آینه در انبارها و یا سوله های بزرگ که طول آن بیشتر از ۱۰۰ متر هست، نیاز است که دو بیم دتکتور در یک راستا نصب شود.
– پیچ رفع پوشش را شل کرده و درپوش را بردارید. ۲ پیچ ثابت واحد را شل کنید و با کمی کشیدن شاسی ، آن را جدا کنید.
– سیم را از سوراخ سیم در شاسی عبور داده و با استفاده از پیچ های نصب کننده آشکارساز همراه شاسی ، شاسی را در محل نصب خود محکم کنید.
– پس از عبور سیم از برش اسفنج موجود در بسته ، سیم را از سوراخ سیم کشی عبور دهید.
– پس از انجام سیم کشی ، اسفنج را به داخل سوراخ سیم فشار دهید تا پر شود. واحد را روی شاسی نصب کرده و با بستن پیچ های ثابت واحد آشکارساز ، آن را محکم کنید
– ترازوی محور OPTICAL ، محورهای نوری مربوط به فرستنده و گیرنده را تنظیم کنید.
– در نهایت عملکرد واحد را بررسی کنید. حساسیت را در صورت لزوم تنظیم کنید.
– درپوش را وصل کنید و با استفاده از پیچ نصب شده روی درب آن را محکم کنید.

تنظیم زمان وقفه


با تنظیم میزان تنظیم زمان تنظیم وقفه می توان حساسیت تشخیص را تنظیم کرد. هنگامی که واحد بر روی دیوار نصب می شود ، می توان زمان وقفه را بیشتر تنظیم کرد زیرا مانع نمی تواند به سرعت حرکت کند. به این ترتیب می توان از انجام یک عمل اشتباه توسط پرنده ، حیوان کوچک ، کاغذ و سایر اشیا که پرواز می کند جلوگیری کرد. حساسیت را با توجه به سرعت حرکت یک متجاوز احتمالی تنظیم کنید. همچنین ، حتماً پس از تنظیم واحد را برای کارکرد بررسی کنید.

تست بیم دتکتور بعد از نصب

ردیاب های بیم دتکتور که همراه با گیرنده هستند ، نسبت به ردیاب های دود نقطه ای برتری دارند ، زیرا می توانید آنها را بر روی دیواره یا زیر سطح ردیاب های لکه ای در سقف نصب کنید. آشکارسازهای پرتو همچنین تشخیص می دهند که دود از فاصله دور جمع می شود.

 آشکارسازهای پرتوی پیش بینی شده یک پرتو نور مادون قرمز را به یک گیرنده ترسیم می کنند ، اگر مسیر پرتو بیش از هشت تا ۱۰ ثانیه حاوی دود باشد ، فعال می شود.

 آشکارسازهای اشعه نوری دود را در مناطق وسیع تشخیص می دهند و آنها را برای مراکز خرید ، موزه ها ، و فرودگاه ها ایده آل می کند. قبل از آزمایش ردیاب دود پرتو ، به مسئولان مربوطه بگویید که سیستم را برای نگهداری پایین قرار دهند.


مراحل تست بیم‌دتکتور


– برای آزمایش و نگهداری بیم دتکتور مطمئن شوید که گیرنده یک LED سبز چشمک زن نشان می دهد. اگر چشمک زدن را مشاهده نمی کنید یا زنگ هشدار را نمی شنوید ، به این معنی است که آشکارساز برق را از دست داده و سیم کشی نیاز به بررسی دارد.
– از سمت درست کارت آزمون استفاده کنید. کارت آزمون دو طرفه هنگام اجرای تست ها از شرایط دود تقلید می کند. تنظیمات حساسیت آشکارساز به شما اجازه می دهد تا از کدام طرف کارت استفاده کنید.
– قسمت فیلتر آزمایش “بدون زنگ هشدار” را روی لنز گیرنده نگه دارید. زنگ هشدار باید قبل از ۱۵ ثانیه به صدا درآید و چراغ سبز همچنان ادامه دارد. فیلترهای آزمایش تنظیمات حساسیت ردیاب های بیم دتکتور را تأیید می کنند.
– قسمت فیلتر آزمایش “Alarm” را روی لنز گیرنده قرار دهید. زنگ هشدار باید در عرض ۱۵ ثانیه به صدا در بیاید. اگر آشکارساز هشدار نداد ، سیم کشی را بررسی و اصلاح کنید ، سپس دوباره واحد را تست کنید. اگر زنگ هشدار پس از آزمایش دوم خاموش نشد ، آشکارساز پرتو را برای تعمیر برگردانید.
– با فشار دادن دکمه تنظیم مجدد واقع در بعضی از مدل ها پشت درب گیرنده عقب ، دتکتور پرتو را بازنشانی کنید. برای تنظیم مجدد واحد می توانید لحظه ای برق را قطع کنید.

چرا باید از بیم دتکتور استفاده کنیم؟

ردیاب های پرتو با اندازه گیری میزان سیاهی سیگنال دریافت شده خود کار می کنند. ساختمانهایی که دارای اضلاع باز هستند و قسمتهای خارجی ما باز است ، می توانند در معرض ابر و مه باشند. تغییر درجه حرارت شدید ساختمان می تواند باعث ایجاد تراکم در بازتابنده یا سر پرتو شود و باعث خوانش غلط شود.
توجه داشته باشید که سناریوهای جوی مختلف را معمولاً در ماه های زمستان در نظر بگیرید. بیم دتکتور می تواند امنیت محیط را تضمین کند و آسیب های بزرگ و ایجاد خسارات ناشی از آتش سوزی جلوگیری می کند

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید