بیم دتکتور

دتکتور یکی از تجهیزات مهم مورد استفاده در سیستم تشخیص و اعلام حریق می باشد. در واقع کاری که ردیاب انجام می دهد تشخیص آتش و ارسال سیگنال به کنترل پنل است.

آتش ندا این افتخار را دارد که به صورت رسمی نماینده چندین برند داخلی و خارجی باشد. همه ی این تلاش ها در این جهت بوده که این گروه بتواند سه  هدف خود یعنی معرفی، تحویل و پشتیبانی محصولات باکیفیت به مشتریان را محقق کند. تهران، خیابان لاله زار جنوبی، مجتمع تجاری بوشهری، طبقه۲

در سیستم کشف و اعلام حریق معمولا یک تجهیز مهمی‌که استفاده می‌شود دتکتور است؛ دتکتورها به نوبه خود انواع مختلفی دارند. بیم دتکتور از جمله پرکاربردترین دتکتورهای دودی خطی هستند که در سیستم‌های اعلام حریق هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رابطه با کاربرد بیم دتکتورها باید بگوییم که در انبارها، سوله‌ها یا مکان‌هایی که دارای سقف بلند هستند. بیم دتکتورها به دتکتورهای لیزری معروف هستند که می‌توانند سطح وسیعی از منطقه را پوشش دهی کنند. اجراء و راه اندازی این تجهیز نیازی به لوله کشی یا کابل کشی ندارد و این موارد همه با هم باعث شده‌اند که برای محافظت از سوله‌های وسیع و صنایع با ارتفاع بالا استفاده شوند.

بیم دتکتورها نسبت به سایر دتکتورها از کاربرد وسیع‌تری برخوردار هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت استفاده از این تجهیز فواید و مزایای زیادی به همراه دارد و در عین حال از ظاهری بسیار زیبا هم بهره‌مند است. در واقع این بیم‌ها عملکرد آسانی دارند و تعمیر و نگهداری آن بسیار راحت است و می‌توان از راه دور آن را کنترل کرد. از دیگر مزیت‌های این تجهیز می‌توان به قابلیت تنظیم حساسیت از راه دور، امکان تست داخلی، تعویض هوا، عدم وجود آلارم کاذب، برای مناطق مرتفع که دسترسی به آن مشکل است گزینه ایده‌آلی است و کاهش کابل کشی و… را می‌توان نام برد. توجه کنید با وجود تمام ویژگی‌های این محصول معایبی هم دیده می‌شود، یعنی در شرایط جوی نامناسب دچار خطا می‌شود و ممکن است که به درستی عمل نکند.

بیم دتکتور زتا

🔴 جدیدترین محصول: بیم دتکتور مولترون 


 

call us

سیستم اسپرینکلر سیستمی است که می‌تواند آتش اولیه را به‌صورت خودکار و محلی خاموش کند.

برای خرید این محصول  و محصولات دیگر تماس بگیرید

۰۲۱-۴۰۳۳۰۳۸۸ ☎️

کاربرد بیم دتکتور

بیم دتکتور جهت تشخیص آتش و دود استفاده می شود. این سیستم‌ها به افزایش دود تا ارتفاع سقف متکی هستند. ذرات دود از هوا سنگین ترند و توسط هوای گرم اطراف خود از طریق هوای خنک تر به بالا منتقل می‌شوند.

 این هوای خنک اطراف باعث خنک شدن ستون می شود و هوای گرم محبوس شده در سقف یک بالشتک حرارتی ایجاد می کند و از رسیدن دود به سقف جلوگیری می کند. به همین دلیل تشخیص لکه و آسپیراسیون نمی تواند دود را ببیند.

 با این حال تشخیص پرتو به طور معمول ۶۰۰ میلی متر از سقف (BS5839) پایین قرار می گیرد، به این معنی که احتمال دارد بالاتر از خط طبقه بندی شوند. 

بنابراین از بیم دتکتور در موارد مختلفی که احتمال وقوع آتش سوزی در آن وجود دارد استفاده می شود. در مواردی مانند نیروگاه‌های برق، صنایع مختلف، کارخانه‌ها و ساختمان‌ها و مراکز آموزشی و بهداشتی کاربرد دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین فروشگاه تجهیزات اعلام حریق آتش ندا در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

ترازبندی بیم دتکتور

تراز بندی بیم دتکتور از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر هد و رفلکتور دارای دید خوبی از یکیدگر باشند، عملکرد دتکتور معقول است. اگر سیگنالی که گیرنده دریافت می کند نامناسب باشد طراحی دارای اشکال است و اعلام حریق به درستی انجام نمی شود. به همین دلیل از تراز بندی استفاده می شود. تراز بندی بیم دتکتور به صورت زیر انجام می شود:

 • نصب ایمن روی سطح مستحکم
 • خط دید شفاف
 • محیط مناسب

سازه‌هایی که بیم دتکتور روی آن نصب می شود عبارت است از:

 • چوب
 • تخته کچ
 • دیوار پوش
 • دیوار سبک
بیم دتکتور فایر ری

قیمت بیم دتکتور

رنج قیمت متفاوتی برای این بیم‌ها در نظر گرفته شده است و با توجه به میزان بودجه می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. تمام این بیم دتکتورها در برندهای مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند برای مثال زتا، فایر بیم و فایرری از جمله آن‌ها هستند که معمولا عملکرد مناسب و قیمت متفاوتی هم دارند. توجه کنید که عوامل مختلفی در تعیین قیمت بیم دتکتور موثر واقع می‌شوند که برخی از آن‌ها نوع بیم دتکتوری، برد بیم، کنترلر، درجه حفاظت تجهیز و گارانتی هستند. ممکن است که بیم دتکتوری در شرایطی استفاده شود که روی قیمت نهایی موثر واقع شود. یعنی بیم استفاده شده به درجه حفاظت بالاتری نیاز داشته باشد مثل بیم IP65 یا ضد انفجار که در نهایت هزینه تمام شده برای آن در بازار بیشتر می‌شود.

گفتنی است که برد در نظر گرفته شده برای بیم‌ها متفاوت است و هر چه این اندازه بیشتر باشد قیمت نهایی آن هم بیشتر می‌شود. بیم‌های دتکتوری در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که قیمت هر مدل با مدل دیگر متفاوت است برای مثال قیمت بیم دتکتوری فرستنده، گیرنده و رفلکتوری متفاوت است. در نهایت لازم است بدانید که برای بیم‌های مختلفی که از شرکت‌ها ارائه می‌شود معمولا خدمات متفاوتی همچون طراحی رایگان بیم دتکتور، دفترچه راهنمای فارسی، مشاوره رایگاه برای نصب، گارانتی و… در نظر گرفته می‌شود که تماما روی قیمت نهایی موثر واقع می‌شوند. آتش ندا ارائه دهنده بهترین بیم دتکتوری با بهترین عملکرد است و هزینه رقابتی هم برای محصولات خود در نظر گرفته است.

بیم دتکتور END-TO-END

بیم دتکتور END-TO-END

بیم دتکتور  END-TO-END  دارای روش کار خاص است. می تواند  پرتو مادون قرمز را از طریق حفره‌های کوچک خارج کند. این عمل برای بیم دتکتورهای بازتابنده مشکل خواهد بود زیرا ممکن است خطر سیگنال‌های برگشتی ناخواسته از سازه‌های اطراف وجود داشته باشد.  با یک فرستنده در یک انتها و یک گیرنده در انتهای آن کار می‌کنند که مبهم بودن را بررسی می کند. این نوع تشخیص نیاز به کابل کشی به دو سر دارد که می تواند به معنای افزایش هزینه و دسترسی سریع برای راه اندازی و تنظیم و نگهداری باشد.

بیم دتکتور REFLECTIVE

آشکارسازهای دود پرتوی نوری مادون قرمز بازتابنده FireRay محافظت اقتصادی و موثری دارند. بیم دتکتور REFLECTIVE مادون قرمز که به سیستم پانل اعلام حریق متصل است، پرتویی را تولید می کند که با استفاده از چرخ‌های انگشت شست افقی و عمودی هدف منشور بازتابنده است. وقتی منشور هدف قرار گرفت، پرتو برای تجزیه و تحلیل به آشکارساز بازتاب می شود.

 با استفاده از یکی از سه آستانه زنگ هشدار قابل انتخاب، هنگامی که دود وارد مسیر پرتو می شود سیگنال هشدار فعال شده و سیگنال مادون قرمز را به کمتر از ۲۰ ثانیه کاهش می دهد. انتقال اطلاعات وضعیت از طریق حلقه بین آشکارساز و کنترل کننده. 

آشکارساز باید همراه با بازتابنده استفاده شود. تعداد بازتابنده (ها) مورد استفاده (یک یا چهار) به فاصله از آشکارساز بستگی دارد. از جمله ویژگی‌های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • منطقه نظارت گسترده، دامنه ۸-۱۰۰ متر
 • ترکیبی از قطعات ساطع کننده و گیرنده باعث می شود نصب مسیر نوری آسان و دقیق انجام شود
 • نصب ساده و مقرون به صرفه برای نصب فرستنده و بازتابنده از طریق آینه “شانه عسل”.
 • تنظیم سریع و آسان، نشانگر قدرت بصری.
 • ریزپردازنده داخلی
 • سیستم متعارف سازگار است
 • عملکرد خودآزمایی می‌تواند عیب‌های داخلی را کنترل کند
 • جبران خودکار عوامل ضعیف کننده سیگنال‌های دریافتی، مانند آلودگی گرد و غبار‌، حرکت موقعیتی و پیری فرستنده
 • خطاب الکترونیکی
 • سه سطح حساسیت قابل انتخاب است.
 • فناوری پردازش SMT
 • ظاهری جذاب و دلنشین

بیم دتکتور MOTORISED

بیم دتکتور MOTORISED به محدودیت‌های تشخیص دود پایان داد. می توانید این پرتوها را از طریق یک کنترل از راه دور چند منظوره ساده برای استفاده در سطح زمین تنظیم و راه اندازی کنید. تنظیمات پارامترهایی مانند زمان آتش سوزی نیز می توانند از این کنترل کننده انجام شوند. 

هنگامی که پرتو موتوری هوشمند تراز شود، به طور مداوم خود را در سرویس تراز می کند، به این معنی که حرکت در ساختمان دیگر مشکلی ندارد و به معنی صرفه جویی در وقت، هزینه، اعتبار و مهمتر از همه آلارم‌های اشتباه است.

نحوه کار بیم دتکتور

ردیاب بیم دتکتور بیشتر در مکان‌هایی با سقف بلند مانند زمین بسکتبال، انبارها، سالن‌های سینما و غیره استفاده می شود.

تشخیص با ردیاب دود نوری در این مکان‌ها ممکن است آهسته باشد. زیرا دود باید به ردیاب نصب شده روی سقف برسد.

در استاندارد EN 54-14، حداکثر سطح مناسب برای ردیاب‌های دود نوری ۱۱ متر است. با این وجود آشکارسازهای دود نوع پرتو برای مکان‌هایی با سقف بالاتر از ۷ متر توصیه می شود.

انواع آشکار ساز پرتو

 • آشکار ساز گیرنده
 • آشکارساز تابنده

آشکار ساز گیرنده

شامل واحد گیرنده و فرستنده است. در حالت عادی، پرتوهای نوری IR ارسال شده از فرستنده به واحد گیرنده می‌رسند. در صورت آتش سوزی، دود مانع پرتوهای نور IR می شود و برخی از اشعه‌های نور نمی توانند به واحد گیرنده برسند. فاصله بین دو واحد می تواند بین ۵-۱۰۰ متر باشد.

آشکارساز تابنده

شامل بازتابنده و واحدی است که هم به عنوان گیرنده و هم فرستنده کار می کند. در حالت عادی، پرتوهای نور IR ارسال شده از واحد گیرنده – فرستنده از بازتابنده منعکس شده و به واحد می رسند. در صورت آتش سوزی، دود مانع پرتوهای نوری IR می شود و بعضی از اشعه های نور نمی توانند به واحد فرستنده گیرنده برسند. در صورت وجود ۴ بازتابنده ، فاصله بین بازتابنده و واحد می تواند بین ۵-۵۰ متر باشد. در صورت وجود ۱ بازتابنده ، فاصله بین بازتابنده و واحد می تواند بین ۵-۳۵ متر باشد.

آشکارسازهای پرتو IR معمولاً برای تشخیص ورود از طریق محیط استفاده می شوند و ممکن است برای احاطه یک دارایی یا دارایی مورد استفاده قرار گیرند. اینها معمولاً دارایی هایی با ارزش بالا هستند، از جمله خانه های سطح بالا، سایت‌های صنعتی و دفتر مرکزی شرکت ها.

 به دلیل ارزش دارایی ها ، بهره برداری برای آشکارسازهای اولیه پرتو IR توسعه داده شد. اینها عمدتا شامل جایگزینی منبع نور IR واقعی با یک منبع دستی در اختیار متجاوز بود. برای مقابله با این ، تولیدکنندگان تیرهای IR پالسی تولید کردند. هرگونه تلاش برای جایگزینی منبع نور IR واقعی با منبع نادرست به طور خودکار باعث تشخیص هشدار می شود

گر یک جسم جامد بلافاصله پرتو نور IR را قطع کند ، هیچ اتفاقی نمی افتد. بدون هشدار آتش ، هشدار خطا. با این حال ، اگر یک جسم جامد پرتو نور IR را به مدت ۶-۸ ثانیه قطع کند ، ردیاب پرتو زنگ خطر را ایجاد می کند. آشکارساز پرتو می تواند تفاوت دود و جسم جامد را با ارزیابی درصد اشعه های مادون قرمز مسدود شده تشخیص دهد.

تاثیر شرایط آب و هوایی بر بیم دتکتور

در جریان مولکولی، مولکول‌های گاز در یک پرتو موازی که به سطح طبیعی بیم دتکتور برخورد می کنند، با توزیع هرج و مرج ایجاد می‌شوند. برای همان درجه حرارت پرتو و سطح، معادله تعادل فرآیند، بیان شده بر حسب سرعت برخورد،

(۸٫۲) جایی که n m چگالی تعداد مولکول‌ها است. زیرنویس‌های b و c به ترتیب به جریان جهت دار و آشفته مولکول‌ها اشاره دارند.

مقایسه بیم دتکتور و دتکتور نقطه‌ای

دتکتور نقطه‌ای سطح مقطع کمی دارد در حالیکه بیم دتکتور سطح مقطع بزرگی دارد.

دتکتورهای دود نقطه‌ای کابل کشی زیادی لازم دارند اما بیم دتکتور مکانیزم خطی دارد و کابل کشی زیادی نیاز ندارد.

دتکتور نقطه‌ای گرد و غبار می‌گیرد و پس از مدتی آلارم کاذب ایجاد می کند و خطا می‌دهد اما بیم دتکتور اینگونه نیست.

برند های فروشنده بیم دتکتور

برندهای فروشنده بیم دکتور عبارتند از:

هوچیکی

فایربیم

فایر ری

زتا

طول برد بیم دتکتور

بیم دتکتور موتورایز فایر ری Fireray5000 دارای تاییدیه آتش نشانی با برد  ۵۰ و ۱۰۰ متری می باشد.

مشخصات مکانیکی آن به صورت زیر است:

 • هد بیم دتکتور دارای ارتفاع ۱۸۰ میلی متر با عمق۶۲ میلی متر است.
 • کنترلر دارای ارتفاع ۱۸۵ میلی متر با عمق۵ میلی متر است.
 • کیت میان برد دارای ارتفاع ۲۹۳ میلی متر با عمق۵ میلی متر می باشد.
 • کیت دور برد دارای ارتفاع ۳۹۴ میلی متر با عمق ۵ میلی متر می باشد.

پوشش دهی بیم دتکتور

دتکتور اعلام حریق تسلا

مطابق استاندارد BS5839  بیم دتکتور، عرض ۱۵ متر و طول ۱۰۰ متر را پوشش می دهد. یک بیم دتکتور مساحت ۱۵۰۰ مترمربع را تحت پوشش خود قرار می دهد. برخی از بیم دتکتورها تا طول ۱۶۰ متر را پوشش می دهند. مطابق استاندارد بالا حداکثر ارتفاع نصب بیم دتکتور ۴۰ متر می باشد.

تماس مستقیم با فروشگاه ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

انواع بیم دتکتور

 • بیم دتکتور گیرنده فرستنده
 • بیم دتکتور انعکاسی
 • بیم دتکتورBDH100
 • بیم دکتور لیزری
جهت اطلاع ازقیمت کلیه محصولات اعلام حریق با ما در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

بیم دتکتور فایر بیم fire beam

دتکتور فایر بیم

بیم دتکتور فایر بیم (Fire Beam) دارای استپ موتور است و به سرعت نصب و راه اندازی می شود. تنظیمات آن از طریق کنترل کننده دیجیتالی امکان پذیر است.

به هد موتورایز هوشمند مجهز می باشد که سبب تنظیم دائمی دتکتور می شود.

دارای کنترلر است و در ارتفاع در دسترسی نصب می گردد و تنظیمات ساده ای دارد.

درجه حفاظتش بالاست و به راحتی می توان لنزها را پاک نمود.

ویژگی بیم دتکتور fire beam

وزن


سر پرتو

H: 180 mm x W: 155 mm x D: 137 mm – وزن ۱٫۱ کیلوگرم

کنترل کننده

H: 185 mm x W: 120 mm x D: 62 mm – وزن ۰٫۵۵ کیلوگرم

کیت میان رده

H: 293 mm x W: 293 mm x D: 5 mm – وزن ۰٫۸ کیلوگرم

کیت برد بلند

H: 394 mm x W: 394 mm x D: 5 mm – وزن ۱٫۸ کیلوگرم

آداپتور Unistrut

H: 270 mm x W: 250 mm x D: 5 mm – وزن ۰٫۶ کیلوگرم
(هد پرتو را بر روی Unistrut سوار می کند)

مشخصات نوری:

طول موج نوری

۸۷۰ نانومتر

حداکثر تراز بندی زاویه ای

± ۵ درجه

حداکثر عدم انطباق زاویه ای

(استاتیک تراز خودکار نیست)
Beam Head ± ۰٫۷۵ ° / بازتابنده ± ۲ °

مشخصات عملیاتی:

محدوده حفاظت

Fire Beam Xtra

به صورت استاندارد تا ۷۰ متر

کیت میان رده

۷۰ تا ۱۴۰ متر

کیت برد بلند

۱۴۰ تا ۱۶۰ متر

سطح حساسیت هشدار

۲۵٪ (۱٫۲۵dB) تا ۵۰٪ (۳dB) در ۱٪ (۰٫۰۵dB) افزایش (پیش فرض ۳۵٪ (۱٫۸۷dB))

وضعیت هشدار:

Obscuracion به زیر سطح حساسیت از پیش تعریف شده می رسد.

زمان تا زنگ هشدار قابل تنظیم بین ۲ تا ۳۰ ثانیه در ۱ ثانیه افزایش (به طور پیش فرض ۱۰ ثانیه)

نشانه زنگ هشدار:

وضعیت کنترل کننده – FIRE

LED قرمز چشمک زن

LED قرمز چشمک زن

تماس رله تغییر زنگ هشدار (CO)

امتیاز ۲A @ 30 VDC

  

بیم دتکتور خطی

برای نصب سیستم اعلام حریق در انبارها، سوله‌ها و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای اصلی دتکتور خطی شامل فرستنده و گیرنده هستند. فرستنده اشعه‌هایی را به سمت گیرنده ارسال می‌کند.

 فرستنده و گیرنده در دو سمت سالن تعبیه می شوند و اگر میان آن‌ها دود، جریان پیدا کند و اشعه قطع شود، اعلام خطر می کنند.

دتکتور خطی دو نوع دارد:

نوع اول: فرستنده و گیرنده از هم جدا هستند.

نوع دوم: فرستنده و گیرنده روی یک قاب سوار شده اند. این نوع بیشتر به کار می رود.

جهت اطلاع ازقیمت کلیه محصولات اعلام حریق با ما در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

بیم دتکتور دزدگیر

یک بیم خطی و سنسور دستگاه دزدگیر است.

فرستنده و گیرنده دارد و حصاری نامرئی ایجاد می کند.

اگر این بیم خطی قطع شود، به دستگاه دزدگیرفرمان می رسد وسیستم آژیر می زند.

بیم دتکتور لیزری

چشم خطی لیزری مادون قرمز دارد.

بردش۱۰۰ متر است.

جامپرLED دارد.

زاویه دیدش مستقیم می باشد.

بیم دتکتور مستر

دارای زون NO و NC است.

در برابر رطوبت، آفتاب، باران و گردوغبار مقاوم است و

استاندارد IP65 را دارد.

تغذیه آن ۱۲ تا ۲۴ ولت است.

جریان مصرفی ۷۵mA است.

دارای مدار ضد دستکاری TAMPER در فرستنده و گیرنده می باشد.

دمای کارکرد بین ۲۵- تا ۵۵+ است.

صفحه نمایشی  برای تنظیم بیم ها در مسافت های طولانی دارد.

بیم دتکتور فایر ری firerey

این محصول ساخت انگلیس، موتورایز و رفلکتوری می باشد. در ارتفاع ۵/۱متری نصب می گردد و تنظیمات ساده ای دارد.

بیم دتکتور فایر ری

بیم دتکتور زتا

نصب و عملکرد این بیم دتکتور در فاصله۳/۰ تا۶/۰ متری پایین تر از سقف است و برد۸۰،۴۰و ۱۰۰ می باشد و از یک فرستنده مادون قرمز و یک گیرنده تشکیل شده است و در دمای۲۰- تا ۵۰+ عمل می کند.

بیم دتکتور زتا

استاندارد نصب بیم دتکتور

فاصله بین فرستنده گیرنده بیم دتکتور و رفلکتور از۵ تا۱۰۰ متر است. پهنای مانیتورینگ به ارتفاع ناحیه‌ی حفاظتی بستگی دارد و می تواند بین ۸ تا ۱۵ متر باشد.

 حداقل فاصله بیم دتکتور از دیوار، سقف یا تیرچه و مواد موجود در ناحیه‌ی حفاظتی ۳۰ سانتی متر است.

حداقل فاصله‌ی بین دو فرستنده گیرنده‌ی موازی بسته به ارتفاع ناحیه­‌ی حفاظتی از ۱ متر تا ۶ متر می‌باشد.

طراحی بیم دتکتور

آشکارسازهای دود پرتو نوری حداقل از یک فرستنده نور و یک گیرنده تشکیل شده‌اند که حساس به نور هستند. گیرنده حساس به نور، نوری را که در شرایط عادی توسط فرستنده تولید می شود، کنترل می کند. در صورت عدم دود ، نور از یک فرستنده نور به یک خط مستقیم به گیرنده منتقل می شود.
در آتش سوزی، وقتی دود در مسیر ردیاب پرتو قرار می گیرد، مقداری از نور توسط ذرات دود جذب شده یا پراکنده می شود. این امر باعث کاهش سیگنال دریافتی می شود و منجر به افزایش تیرگی نوری یعنی انتقال نور از طریق مسیر پرتو می شود. طراحی بیم دتکتور اصولا بر اساس نور است و قابلیت‌های مختلفی را دارا است.

قیمت بیم دتکتور متعارف

قیمت بیم دتکتور متعارف قیمت انواع بیم دتکتورهای متعارف به نوع بیم دکتور و برد آن، کنترلر، گارانتی و درجه حفاظت ان بستگی دارد. جهت اطلاع دقیق از قیمت بیم دتکتور می توانید از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در وبسایت با ما تماس بگیرید.

آموزش نصب بیم دتکتور

بیم دتکتور

نصب و راه اندازی بیم دتکتور کاری ساده و آسان است. در طول مسیر این بیم دتکتور تا رفلکتور آینه‌ای هیچ مانعی در محدوده نیم متری آن وجود نداشته باشد. در خصوص جانمایی محل نصب آشکارساز، فاصله بیم دتکتور از دیوار کناری آن نباید کمتر از نیم متر (۵۰ سانتی متر) باشد. برای نصب آشکارسازهای پرتوی آینه در انبارها و یا سوله‌های بزرگ که طول آن بیشتر از ۱۰۰ متر هست، نیاز است که دو بیم دتکتور در یک راستا نصب شود.
– پیچ رفع پوشش را شل کرده و درپوش را بردارید. ۲ پیچ ثابت واحد را شل کنید و با کمی کشیدن شاسی، آن را جدا کنید.
– سیم را از سوراخ سیم در شاسی عبور داده و با استفاده از پیچ‌های نصب کننده آشکارساز همراه شاسی، شاسی را در محل نصب خود محکم کنید.
– پس از عبور سیم از برش اسفنج موجود در بسته، سیم را از سوراخ سیم کشی عبور دهید.
– پس از انجام سیم کشی، اسفنج را به داخل سوراخ سیم فشار دهید تا پر شود. واحد را روی شاسی نصب کرده و با بستن پیچ‌‌های ثابت واحد آشکارساز، آن را محکم کنید
– ترازوی محور OPTICAL، محورهای نوری مربوط به فرستنده و گیرنده را تنظیم کنید.
– در نهایت عملکرد واحد را بررسی کنید. حساسیت را در صورت لزوم تنظیم کنید.
– درپوش را وصل کنید و با استفاده از پیچ نصب شده روی درب آن را محکم کنید.

تنظیم زمان وقفه

با تنظیم میزان تنظیم زمان تنظیم وقفه می توان حساسیت تشخیص را تنظیم کرد. هنگامی که واحد بر روی دیوار نصب می شود، می توان زمان وقفه را بیشتر تنظیم کرد زیرا مانع نمی تواند به سرعت حرکت کند. به این ترتیب می توان از انجام یک عمل اشتباه توسط پرنده، حیوان کوچک، کاغذ و سایر اشیا که پرواز می کند جلوگیری کرد. حساسیت را با توجه به سرعت حرکت یک متجاوز احتمالی تنظیم کنید. همچنین، حتماً پس از تنظیم واحد را برای کارکرد بررسی کنید.

تست بیم دتکتور بعد از نصب

ردیاب‌های بیم دتکتور که همراه با گیرنده هستند، نسبت به ردیاب‌های دود نقطه‌ای برتری دارند، زیرا می توانید آنها را بر روی دیواره یا زیر سطح ردیاب‌های لکه‌ای در سقف نصب کنید. آشکارسازهای پرتو همچنین تشخیص می دهند که دود از فاصله دور جمع می‌شود.

 آشکارسازهای پرتوی پیش بینی شده یک پرتو نور مادون قرمز را به یک گیرنده ترسیم می کنند، اگر مسیر پرتو بیش از هشت تا ۱۰ ثانیه حاوی دود باشد، فعال می شود.

 آشکارسازهای اشعه نوری دود را در مناطق وسیع تشخیص می دهند و آنها را برای مراکز خرید، موزه‌ها و فرودگاه‌ها ایده آل می کند. قبل از آزمایش ردیاب دود پرتو، به مسئولان مربوطه بگویید که سیستم را برای نگهداری پایین قرار دهند.

مراحل تست بیم‌دتکتور

– برای آزمایش و نگهداری بیم دتکتور مطمئن شوید که گیرنده یک LED سبز چشمک زن نشان می دهد. اگر چشمک زدن را مشاهده نمی کنید یا زنگ هشدار را نمی شنوید، به این معنی است که آشکارساز برق را از دست داده و سیم کشی نیاز به بررسی دارد.
– از سمت درست کارت آزمون استفاده کنید. کارت آزمون دو طرفه هنگام اجرای تست‌ها از شرایط دود تقلید می کند. تنظیمات حساسیت آشکارساز به شما اجازه می‌دهد تا از کدام طرف کارت استفاده کنید.
– قسمت فیلتر آزمایش “بدون زنگ هشدار” را روی لنز گیرنده نگه دارید. زنگ هشدار باید قبل از ۱۵ ثانیه به صدا درآید و چراغ سبز همچنان ادامه دارد. فیلترهای آزمایش تنظیمات حساسیت ردیاب های بیم دتکتور را تأیید می کنند.
– قسمت فیلتر آزمایش “Alarm” را روی لنز گیرنده قرار دهید. زنگ هشدار باید در عرض ۱۵ ثانیه به صدا در بیاید. اگر آشکارساز هشدار نداد، سیم کشی را بررسی و اصلاح کنید، سپس دوباره واحد را تست کنید. اگر زنگ هشدار پس از آزمایش دوم خاموش نشد، آشکارساز پرتو را برای تعمیر برگردانید.
– با فشار دادن دکمه تنظیم مجدد واقع در بعضی از مدل‌ها پشت درب گیرنده عقب، دتکتور پرتو را بازنشانی کنید. برای تنظیم مجدد واحد می توانید لحظه ای برق را قطع کنید.

چرا باید از بیم دتکتور استفاده کنیم؟

ردیاب‌های پرتو با اندازه گیری میزان سیاهی سیگنال دریافت شده خود کار می کنند. ساختمانهایی که دارای اضلاع باز هستند و قسمت‌های خارجی ما باز است، می توانند در معرض ابر و مه باشند. تغییر درجه حرارت شدید ساختمان می تواند باعث ایجاد تراکم در بازتابنده یا سر پرتو شود و باعث خوانش غلط شود.
توجه داشته باشید که سناریوهای جوی مختلف را معمولاً در ماه‌های زمستان در نظر بگیرید. بیم دتکتور می تواند امنیت محیط را تضمین کند و آسیب‌های بزرگ و ایجاد خسارات ناشی از آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

مقایسه بیم دتکتور با دتکتور نقطه ای دودی

آشکارسازها در حفاظ‌های از جنس پلاستیک قرار دارند که معمولا با قطر صد و پنجاه میلی متر و بیست و پنج میلی متر ضخامت دارند؛ اما شکل و اندازه آن‌ها متفاوت است. دود به دو شیوه فوتوالکتریک و یونیزاسیون تشخیص داده می شود. در سیستم بیم‌ها امکان دارد تنها از یک روش یا از هر دو نوع استفاده شود. با استفاده از هشدارهای حساس می توان افراد سیگاری را در مناطقی که استعمال سیگار ممنوع است، شناسایی و جلوگیری کرد. ردیاب های دود در ساختمان‌های بزرگ تجاری و صنعتی معمولا به سیستم اعلام حریق مرکزی متصل می شوند. ردیاب های دود خانگی از واحدهای منفرد باتری گرفته تا چندین واحد به هم پیوسته با پشتیبان باتری متغیر است. با واحدهای بهم پیوسته، اگر هرکدام از آن‌ها دود را تشخیص دهند، تمام آلارم‌ها حتی در صورت قطع برق خانگی نیز فعال می شوند. این دستگاه برای تشخیص آتش سوزی در مکان‌هایی به کار می رود که بیم دتکتورهای دود نقطه‌ای از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشند یا استفاده از آن‌ها به دلیل ارتفاع ساختمان محدود است. در مقایسه با بیم دتکتور ردیاب‌های دود نقطه‌ای از دو اصل زیر استفاده می کنند.

ردیاب دودی اتاق یونیزه

این نوع با ورود دود به محفظه ردیاب یونیزاسیون، دود را با تغییر جریان‌های بین الکترود تشخیص می دهد. این آشکارساز به ویژه به دود حاوی ذرات کوچک حساس است، مانند این که در آتش سوزی‌های سریع سوزان تولید می شود؛ اما ممکن است نسبت به ذرات بزرگ تر موجود در دود متراکم نوری با جرم مشابه حساسیت کمتری داشته باشد.

ردیاب های یونیزاسیون حاوی یک عنصر رادیواکتیو کوچک هستند که در محفظه تشخیص وجود دارد. این امر باعث شده است که بیشتر تولیدکنندگان تولید این دستگاه ها را متوقف کنند. هنگام دور انداختن این نوع آشکارسازها که در نهایت فرآیندی پرهزینه است، باید مراحل سختگیرانه ای دنبال شود.

ردیاب نوری دود

 این نوع با استفاده از اصل پراکندگی نور، دود را تشخیص می دهد. وقتی دود وارد محفظه می شود، منبع کوچک LED در آشکارساز به سمت گیرنده منحرف می شود تا ردیاب را تحریک کند. ردیاب‌های دود نوری به دود متراکم نوری حساس هستند؛ اما نسبت به ذرات کوچک موجود در آتش سوزی‌های تمیز که دود قابل مشاهده کمی تولید می کنند، حساسیت کمتری دارند.

مقایسه بیم دتکتور با دتکتور حرارتی

در مقایسه با بیم دتکتور، دتکتور حرارتی اعلام حریق برای پاسخ زمانی است که convected  انرژی حرارتی از یک آتش سوزی درجه حرارت از یک عنصر حساس به حرارت افزایش می‌دهد. جرم حرارتی و رسانایی این عنصر تنظیم جریان میزان حرارت به عنصر. تمام بیم دتکتورهای حرارتی این تاخیر حرارتی را دارند. سنسورهای حرارتی دو دسته بندی کلیدی عملکرد یعنی نرخ افزایش و دمای ثابت دارند. این ردیاب‌های حرارتی باعث کاهش خسارت‌های به اموال می شوند.

بیم دتکتور حرارتی

بیم دتکتور حرارتی برچسبی دارد که روی آن نوشته شده است: «برای زندگی وسیله ای ایمن نیست». علت این موضوع آن است که بیم دتکتور‌های حرارتی جایگزین بیم‌های دود در اتاق خواب‌ها یا راهروها نمی شوند. با این حال یک سنسور حرارتی در زمینه خطر آتش سوزی در آشپزخانه یا مکان هایی مانند اتاق خشکشویی، گاراژ یا انباری‌هایی که در آن بیم دتکتورهای دود نباید نصب شود، مناسب است؛ زیرا گرد و غبار یا سایر ذرات بر ردیاب دود تأثیر منفی می گذارد و هشدارهای اشتباه صادر می کند. این امر باعث می شود در صورت امکان وقت اضافی برای تخلیه ساختمان یا خاموش کردن آتش سوزی فراهم شود.

ردیاب‌های حرارتی مکانیکی ایستگاه‌های هشدار دهنده آتش سوزی مستقلی هستند که – برخلاف بیم دتکتورها – می توانند در هر منطقه از خانه نصب شوند. مزیت حمل، نصب آسان و عملکرد و ایمنی بالا، این ردیاب حرارتی را برای حفاظت در مقابل آتش سوزی مناطق مسکونی در صورت ترکیب با بیم دتکتورهای دود مورد نیاز، تبدیل به انتخاب مناسبی می کند. بر خلاف بیم دتکتورها این آشکارسازها به هم پیوسته نیستند و فعال سازی حرارت محل آتش سوزی را مشخص و تخلیه از خانه را تسهیل می کند.

هر نوع ردیاب گرما مزایای خود را دارد و نمی توان گفت که همیشه باید از یک نوع ردیاب گرما به جای نوع دیگر استفاده کرد. اگر بخواهید یک بیم دتکتور حرارت برای افزایش سرعت بالای یک اجاق بزرگ بسته قرار دهید، هر وقت در باز می شود می توانید به دلیل گذرا بودن ناگهانی گرما، زنگ خطر ایجاد کنید. در این شرایط آشکارساز آستانه ثابت احتمالا بهترین است.

مقایسه بیم دتکتور با دتکتور نمونه گیر هوا

بیم دتکتور از کاربردی‌ترین آشکارسازها برای هشدار اعلام حریق است که کاربرد آن در فضاهای باز بیشتر توصیه می شود؛ از جمله مراکز خرید، سالن‌ها، فرودگاه، مراکز تفریحی ورزشی، مساجد، نمایشگاه ها و غیره. نحوه نصب آن بر دیوار است که در کنار سقف‌های صاف برد آن تا پانزده متر است.

در مقایسه با بیم دتکتور نمونه گیر هوا به دلیل اینکه به لوله کشی نیاز دارد، دارای ضمیمه‌های زیادی است. همچنین، برای تنظیمات قطر، فاصله و تعداد میان سوراخ‌های لوله‌ها به طراحی آن در نرم افزار مرتبط است. 

ضمن اینکه آشکارساز نمونه گیر هوا هزینه بالاتری نسبت به بیم دتکتور دارد. بنابراین نصب این نمونه گیر هوا دشوارتر از بیم دتکتور است و برای تست به اسپری هوا نیاز دارد؛ در صورتی که بیم دتکتورها با ورقه‌های مات و نیمه مات قابل آزمایش هستند.

بیم دتکتور UV

UV سازگارترین و سریع‌ترین روش شناسایی آتش در فضای باز یا فضاهای بزرگ و تشخیص شعله ماوراءبنفش است. انتشار اشعه ماوراء بنفش اساس این نوع تشخیص آتش را تشکیل می دهد. در واقع آشکارسازهای شعله UV  دستگاه‌های حسی هستند که برای پاسخ گویی به اشعه ماوراءبنفش طراحی شده‌اند که طول موج آن‌ها کمتر از ۳۰۰nm  است.

سنسور موجود در دستگاه یک لوله عکس است که شامل یک کاتد و یک آند است که در P بزرگ حدود ۳۰۰ ولت قرار می‌گیرد و در یک لوله پر از گاز بی اثر مهر و موم شده است. فوتون‌ها توسط اشعه ماورا بنفش روشن می شوند و به کاتد برخورد می کنند که به نوبه خود، الکترون‌هایی را که به سمت آند حرکت می کنند، آزاد می کند. الکترون مولکول‌های گاز موجود در لامپ را یونیزه می کند. سپس یک سیگنال خروجی در پالس ولتاژ تولید شده و توسط ردیاب ارسال می شود.

بیشتر اوقات، بیم دتکتورهای شعله UV برای مایعات قابل احتراق مانند آتش سوزی هیدروکربن استفاده می شوند؛ اما استفاده از آن‌ها منحصر به این نیست. ردیاب‌های UV یکی از معدود دستگاه‌هایی است که می‌تواند برای تشخیص آتش سوزی فلزات، هیدروژن و آمونیاک مورد استفاده قرار گیرند.

 حساسیت دستگاه می تواند توسط عوامل خاصی تغییر یابد. به عنوان مثال، اشعه ماوراء بنفش که باید دستگاه را بخواند ممکن است توسط فیلم‌های روغن یا سایر ترکیبات آلی که ممکن است در پنجره ردیاب وجود داشته باشد یا در محیطی که دستگاه نصب شده است، جذب شود.

بیم دتکتور IR

این یک زنگ هشدار شکستن پرتو IR ایده آل برای استفاده در ورودی یا معابر است. این کار براساس حسگر محبوب IR ماژول TSOP1738 است که پالس‌های مادون قرمز ۳۸ کیلوهرتز را از LED IR فرستنده حس می کند. اگر فرستنده و گیرنده به درستی تراز شوند، برد مدار حدود ۵ متر است.
ماژول سنسور IR TSOP1738 فقط به اشعه مادون قرمز پالسی ۳۸ کیلوهرتز پاسخ می‌دهد. این اشعه مادون قرمز از LED IR را درک نخواهد کرد. بنابراین یک مدار فرستنده (همان طور که در گوشی از راه دور تلویزیون است) بر اساس آی سی ۵۵۵ مورد نیاز است. از هر مدار فرستنده استاندارد مبتنی بر IC 555 می توان استفاده کرد؛ اما خروجی آن باید دقیقا ۳۸ کیلوهرتز باشد. TSOP 1738 خروجی ۵ ولت و جریان ۵ میلی آمپر را در موقعیت خاموش می دهد این زمانی است که اشعه IR در دسترس نیست.

خروجی آن در حال غرق شدن است؛ به طوری که با دریافت پرتوهای IR 38kHz، خروجی صفر می شود. پایه ۲ ماژول باید ولتاژ تغذیه ای بین ۴٫۵ تا ۶ ولت داشته باشد. ولتاژ بالاتر از ۶ ولت دستگاه را از بین می‌برد. ماژول به طور کلی در برابر نور محیط ایمنی ندارد؛ اما ممکن است به منابع نوری مانند بالاست های الکترونیکی پاسخ دهد.

برد بیم دتکتور

بیم دتکتورها با بردهای ۴۰، ۷۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۴۰ و ۱۶۰ عرضه می‌شوند که مطمئنا هر چه کیت مورد نظر برد بیشتری داشته باشد، بر اساس آن نیز باید مبلغ زیادتری برای آشکار سازها پرداخت کرد.

مزیت بیم دتکتور انعکاسی

از مزایای تیرهای انعکاسی Fireray 50 / 100R و Fireray 5000 این است که شما فقط به کابل کشی در انتهای ردیاب ساختمان احتیاج دارید و بازتابنده را می توان در منطقه ای قرار داد که دسترسی به آن دشوار است. با این حال، هنگام تراز کردن بیم نوع بازتابنده، باید یک "دید " خوبی داشته باشید تا بیم بتواند با موفقیت تراز شود. با استفاده از پرتو بازتابنده، شما به یک فاصله قطر ۱ میلی متر در کل اجرای تیرها احتیاج دارید و در حالت ایده آل، هیچ سطح انعکاسی در کناره های این اجرا یا در اطراف ناحیه بازتابنده ندارید.

بیم دتکتور فایر بیم Xtra

فایر بیم Xtra در زمانی که خود را فعال می کند به مرکز بازتابنده تراز می گردد و زمانی که ساختمان حرکت می کند به صورت خودکار تزار می شود. این اتومبیل رانی هوشمند باعث هشدارهای کاذب کمتری می شود؛ در نتیجه باعث صرفه جویی در وقت ، منابع و در نهایت هزینه می شود. دو ویژگی اصلی باعث برجسته شدن پرتوی آتش در برابر جمعیت می شود: یک هد پرتو موتوری که به طور مداوم خود را تنظیم می کند و یک کنترل کننده سطح پایین که می توان تمام عملکردهای اصلی را از آن انجام داد. فایر بیمXtra استاندارد از یک بازتابنده استفاده می کند و تا ۷۰ متر را پوشش می دهد. کیت ۷۰KIT140 را به فایر بیمXtra اضافه کنید تا مسافت ۷۰ تا ۱۴۰ متر را طی کند. کیت ۱۴۰KIT160 را به فایر بیمXtra اضافه کنید تا مسافت ۱۴۰ تا ۱۶۰ متر را طی کند.

بیم دتکتور لیزری

در بعضی از اماکن نمی توان دیوار نصب کرد و به وسیله آن از محیط محافظت کرد. همچنین نمی توان تراس و پنجره ها یا محیط هایی مانند مکان های تاریخی یا باغ را حصارکشی کرد. اما بیم دتکتور لیزری بهترین راهکار در چنین شرایطی است.
این بیم که با عنوان دتکتور خطی نیز شناخته می شود، یک خط نامرئی اطراف محوطه مورد نظر ایجاد می کند که اگر این خط قطع شود، آژیر هشدار به صدا در می آید و نشان می دهد که فردی به آن مکان وارد شده است.

بیم دتکتور فایر ری

فایر ری یا ردیاب های دود پرتو نوری مادون قرمز بازتابنده از یک واحد واحد شامل فرستنده و گیرنده مادون قرمز تشکیل شده‌اند. سیگنال توسط منشور منعکس شده و از نظر وجود دود تجزیه و تحلیل می‌شود. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که پرتو بین ۰٫۳ تا ۰٫۶ متر در زیر و موازی سقف انجام شود. تشخیص جانبی ممکن است تا ۷٫۵ متر در هر دو طرف پرتو باشد.

استاندارد بیم دتکتور

در حالی که پیمانکاران مکانیکی و الکتریکی باید از عملکرد هشدارها اطمینان حاصل کنند و در مناسب‌ترین مکان قرار میگیرند، هشدارها نیز باید به طور منظم آزمایش و تمیز شوند. این آزمایش / نگهداری ویژگی به درجه سیستم بستگی دارد؛ به عنوان مثال یک سیستم درجه A به هم پیوسته با یک صفحه کنترل باید حداقل یک ردیاب در هفته آزمایش کند. بر اساس نوع بیم دتکتوری که نصب می شود با استاندارد مربوط را رعایت کرد؛ برای مثال در استاندارد EN 54-14 حداکثر سطح مناسب برای دریاب های نوری ۱۱ متر است. با این وجود آشکارسازهای دود نوع پرتو برای مکان‌هایی با سقف بالاتر از ۷ متر توصیه می شود. یا دتکتور دودی نقطه‌ای حداکثر می تواند تا ارتفاع ۱۰٫۵ متر نصب شود.

بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید