معرفی دتکتور اعلام حریق | تجهیزات سیستم اعلام حریق

دتکتور سیستم اعلام حریق وسایل الکتریکی هستند، که نسبت به نشانه های آتش سوزی مانند دود، حرارت، نور، شعله و گاز مونواکسیدکربن و…حساس هستند. در واقع دتکتور اعلام حریق با شناسایی و تشخیص هر یک از نشانه های حریق، آنرا به کنترل پنل اعلام حریق، اعلام می کنند، تا اقدامات لازم در جهت پیشگیری از خسارت های جانی و مالی صورت گیرد. دتکتور بسته به تفاوت در تشخیص حریق، به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. و به میزان حساس بودن آنها به نشانه ها می توان از آن‌ها در فضاهای مختلف سر باز و سرپوشیده استفاده کرد.

سیستم اعلام حریق هوشمند

آشکارسازها غالبا بصورت سقفی و دیواری روی پایه های مخصوصی نصب می شوند که با ولتاژ بین ۱۵ تا ۳۰ تغذیه میشــوند. آشکارسازهایی نیز وجود دارند که از ولتاژ های ۱۲ و ۴۸ ولت DC یا AC 220 ولت تغذیه می کنند. 

 • دتکتورهای دودی
 • دتکتورهای حرارتی
 • دتکتورهای شعله ای
دتکتور گازی

آتش ندا نمایندگی رسمی سیستم اعلام حریق سنس، تسلا، زیتکس، سایان در ایران

 

۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

انواع دتکتور سیستم اعلام حریق | انتخاب بهترین دتکتور متناسب با محیط

دتکتور دودی

این نوع دتکتور حساس به دود، دارای محفظه ای هستند. در صورت بروز آتش سوزی ای محفظه پر از دود می شود و به سیستم کنترل پنل ، اعلام حریق می نماید  و آژیر و وسایل هشدار دهنده فعال می شوند. دتکتور دودی جزو دتکتورهای رایج ترین سیستم اعلام حریق محسوب می‌شوند که درمقایسه با دتکتور حرارتی سرعت پاسخگویی بهتر و قیمت بالاتر، ولی به لحاظ قابلیت اطمینان ضعیف‌تری دارند.براساس استاندارد انجمن سیستم های حفاظت از حریق بریتانیا ، سه نوع حساسیت (معمولی، زیاد و خیلی زیاد) برای دتکتور های دودی تعریف شده است. که این آشکار کننده های به سه دسته تقسیم می شوند:

 • دتکتور دودی یونیزاسیون
 • دتکتور دودی نوری 
 • دتکتور دودی اشعه ای

دتکتور دودی یونیزاسیون

در این نوع دتکتورهای محفظه ای با  مواد رادیواکتیو وجود دارد که به وسیله آن یونیزه میشود و با هوای بیرون در ارتباط است.  که در اثر حرکت یون های دراین محفظه جریان الکتریکی به وجود می آید. مقدار این جرین الکتریکی بستگی به شکل محفظه، ماده رادیواکتیو،ولتاژ منبع تغذیه، درجه حرارت و رطوبت هوا دارد. در اثر ورود ذرات دود به این محفظه میزان جریان الکتریکی کاهش می یابد و دتکتور فعال می شود. دتکتور دودی یونیزاسیون بسیار نسبت به دود حساس هستند و در مکان که دود زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار نمیگیرد.به دلیل وجود مواد رادیواکتیو طول عمر زیادی ندارند و در هنگام نصب، راه اندازی و حمل و نقل نکات ایمنی را رعایت کرد.  

دتکتور دودی نوری

در دتکتور دودی نوری یک عنصر حساس به نور  و منبع نور وجود دارد . وجود دود در فضا داخل دتکتور موجب انحراف نور  ایجاد شده توسط منبع نو و برخورد به  عنصر حساس به نور می شود و این امر باعث عکس العمل دتکتور و در نتیجه سیگنال هشدار را بـــه کنترل پنل اعلام حریق ارسال می کند.درون محفظه داخل دتکتور  پیچ و خم هایی وجود دارد  تا مانع ورود نور اضافه به داخل آن شود و تحت هیچ شرایطی نور از دیوارها منعکس نشود و باعث حساسیت کمتری نسبت به گرد و غبار و بخار آب میشود و اگر هم نوری از خارج وارد محفظه دتکتور شود، بر عملکرد آن مؤثر نمی باشد و فقط دود از آن وارد و خارج می شود وحتی با وارد شدن مقدار کمی دود باعث فعال شدن دتکتور می شود. این نوع دتکتور دارای قابلیت کشف اکثر دودها وهمچنین گازهای معلق در هوا را نیز دارند. 

دتکتور دودی اشعه ای

این دتکتور در فضاهای عمومی و بزرگ و یا مکان های باز با قرار دادن یک قسمت فرستنده و یک قسمت گیرنده در دو طرف فضا رو بروی هم مورد استفاده قرار میگرند.که بین فرستنده و گیرنده امواج مادون قرمز  رد بدل میشود. دستگاه گیرنده نور مادون قرمز دریافتی را میگیرد و میزان انتشار و جذب امواج را مقایسه می کند در صورتی که بین این امواج مانعی مانند دود قرار بگیرد و درصد جذب نور کمتر از مقدار خاصی باشد، وجود دود را تشخیص می دهدو پبغامی به سیستم کنترل مرکزی ارسال می شود. از دتکتور های دودی اشعه ای در مکان های مانند سالن های ورزشی، انبارها، سالن های پذیرایی، کارخانه و کارگاه های،بناهای تاریخی، موزه ها و دیگر مکان های که نصب دیگر دتکتور ها مشکل باشد. 

دتکتور حرارتی

کار تشخیص حرارت در محل را بر عهده دارند.در این نوع دتکتور ها یک مقاومت حرارتی وجود دارد که در اثرحرارت ایجاد شده از آتش، مقاومت آن تغییر می کند و باعث افزایش جریان میشود و به کنترل پنل مرکزی اعلام می کند. دتکتور های حرارتی  نسبت به سایر دتکتورها حساسیت کمتری دارند. به طور  مثال  باید آتش به یک سوم ارتفاع سقف برســد تا این دتکتور وقوع آتش سوزی را تشخیص دهند. بنابراین از آنها در مکانهایی که آتش سوزی ضعیف باعث خسارت های زیادی می شود،نباید استفاده کرد.انواع جدیدتر این حسگرها دارای دماسنج بوده و به تغییرات درجه حرارت حساس می‌باشد.

دتکتور شعله ای

در مقابل آتش سوزی های که از همان ابتدا قبل از  دود و حرارت ، شعله ایجاد می شود دتکتور شعله ای واکنش نشان می دهد. بطور مثال برای آتش سوزی های که در اثر سوختن مواد قابل اشتغالی مانند هیدروکربن ها و سوخت ها ایجاد می شوند مورد استفاده قرار میگیرند.در این نوع دتکتور های، سنسورهایی که نسبت به  طیف های ماوراء بنفش و مادون قرمز حساس بوده قرار دارد که شــعله آتش یا اشــعه مادون قرمز را بسیار سریع تشــخیص میدهد و به پنل اعلام حریق با زمان پاسخ بسیار کوتاه اعلام میکند. در واقع این نوع دتکتور بر اساس نوع اشعه های ساطع شده از آتش که گاهی توسط چشم انسان نیز دیده نمیشود اعلام آتش سوزی  و سیستم اعلام حریق را فعال می کنند که بسته به اینکه که در فضای داخلی یا خارجی مورد استفاده قرار میگیرد متفاوت است. 

دتکتور گازی

 نشتی گاز باعث  تعداد قابل توجهی از آتش‌سوزی‌هایی است که سالانه در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد خسارات های زیادی می شود در کنار دتکتور دودی سیستم اعلام حریق، دتکتور گازی برای تشخیص نشتی گازدر مکان‌هایی که گاز قابل اشتعال مانند گازهای CNG  یا LPG وجود دارد مورد استفاده قرار میگیرد. این شکارساز ها را هم میتوان رو دیوار هم به صورت سقفی نصب کرد که اغلب آنها بر روی خود آژیر نیز دارند. برخی  دتکتور های گازی قابلیت بستن مسیر گاز را در صورت تشخیص نشتی را دارند.این دتکتور همچنین نسبت به گازهای دیگری که در فرایند سوختن منتشر می‌شوند مانند کربن مونواکسید، کربن دی‌اکسید، بخار و… نیز حساسیت نشان می‌دهد. به دلیل حساسیت و گزارشاتی اشتباهی که  دتکتور گازی در مکان های که بطور عادی گازهایی مانند دی اکسید کربن و مونو کسید وجود دارد  نمی توان  هر مکانی استفاده نمود. و در ادامه برخی از معایب دتکتور گازی اشاره خواهد شد:

 • امکان تشخیص اشتباه بسیار زیادی دارند.
 • هرینه های بسیار بالا
 • نمیتوانند جایگزنی برای دیگر دتکتور ها باشند.

در کنار دتکتور دودی، شعله ی و گازی و دیگر دتکتور اعلام حریق از ساشی اعلام حریق نیز استفاده می کند این شاسی زمانی استفاده می شود که تشخیص آتش سوزی و حریق توسط افراد صورت بگیرد و بافشار دادن دکمه شستی وقوع حریق به کنترل پنل مرکزی اعلام و در نهایت هشدار دهنده ها فعال می شوند.

 

 

 

دتکتور دودی لیزری

دتکتور های دودی لیزری وظیفه شناسایی دود و تشخیص دود را بر عهده دارند. دتکتور های دودی لیزری با ارسال علانم نوری به گیرنده میزان تغییر و کاهش نور رسیده را اندازه می گیرد و اگر تغییر قابل توجهی در این میزان وجود داشته باشد از آن به عنوان دود تعبیر می کند. در نتیجه عملیات ضد حریق را آغاز می کند. این دتکتور ها معمولا دوام زیادی ندارند و به زودی از بین می روند و دچار مشکل می شوند

۱٫دتکتور دودی باید در بالای یک سقف نوک تیز نصب شود زیرا دود در هوا بلند می شود
۲٫ در فاصله ۵/۵ متری آشکارساز نباید هیچ سرپناهی وجود داشته باشد.

۳٫ دتکتور دودی را نمی توان خیلی زود به اجاق گاز نصب کرد. در صورت سوزاندن توسط اجاق گاز ، عملکرد هشدار کاهش می یابد.
۴٫ آشکارساز دود را نمی توان در آشپزخانه نصب کرد تا از هشدارهای کاذب ناشی از بخارات پخت و پز یا وصل شدن هوای ورودی جلوگیری کند و بر حساسیت دتکتور تأثیر بگذارد.

۵٫ دتکتور دودی در مکانهایی با رطوبت بالا مانند حمام و اجاق آب گرم قابل نصب نیست.

۶٫ اگر اتاق بزرگ است ، فاصله دو آشکارساز نباید از ۱۰ متر بیشتر شود.

دتکتور مکنده یا نمونه گیر هوا airsampling

دتکتور در حلقه تجمع HESR نصب خواهد شد ، که یک پرتوی ضد پروتون از درخشندگی را فراهم می کند. پرتو با یک هدف داخلی در تعامل خواهد بود. آشکارساز طراحی شده است که اجازه می دهد ۴ πپوشش در اطراف منطقه تعامل داشته باشد. با توجه به انرژی نسبتاً زیاد پرتو ، تا ۱۵ GeV ، دارای دو طیف سنج مغناطیسی خواهد بود: طیف سنج هدف (TS) ، با یک برقی برقی ابررسانا و منطقه تعامل را پوشش می دهد ، و یک طیف سنج رو به جلو (FS) ، با یک نرمال – رساندن دو قطبی و پوشاندن ناحیه زوایای کوچک. از آنجا که برنامه فیزیک گسترده است و الزامات مختلف در زیر سیستم های مختلف متفاوت است ، آشکارساز به گونه ای طراحی شده است که تا حد ممکن انعطاف پذیر باشد

دتکتور حرارتی نوع میله ای

دتکتور های حرارتی نوع میله ای از جمله دتکتور هایی است که در تشخیص دود و حرارت بالا بسیار حساس و سریع است.

نحوه کار این دتکتور ساده و آسان است. نصب و راه اندازی آن سخت نیست و به سرعت به پایان می رسد. این دتکتور ها قابلیت تنظیم دماهای مختلف را دارد..دمای ۶۰ درجه، ۷۱ درجه، ۸۰ درجه (یا ۸۸ درجه) ، ۹۸ درجه ، ۱۰۷ درجه، ۱۳۵ درجه ، ۱۶۲ درجه ، ۱۸۲ درجه ، ۲۳۲ درجه ، ۲۶۰ درجه ، ۳۱۵ درجه و ۳۸۵ درجه سانتیگراد رنج کلی دتکتورهای فنوال می باشد.

دتکتور ترکیبی

دتکتورهای  ترکیبی، حسگرهایی هستند که از ترکیب یک حسگر دود و یک حسگر حرارت به وجود آمده‌اند و  خروجی آن ها را با توجه به میزان حساسیت محل مورد نظر تعیین نمود. این حسگر ها کارایی بسیاری در موارد مختلف دارد.

نحوی نصب دتکتور | میزان ارتفای نصب دتکتور

نصب دتکتور در شرایط و بسته به نوع دتکتور متفاوت است.به طور مثال دتکتور های دودی را نباید در جریان هوا و یا مکان هایی با ارتفاع بیشتر از ۱۰ نیم متر دارند نصب کرد. در این صورت احتمال خطای این نوع دتکتور بسیار زیاد است.زمانی که ارتفاع نصب دتکتور افزایش می یابد، سطح پوشش دتکتور بیشتر می شود ولی حساسیت پاسخ دهی حریق کاهش می یابد. بیشترین فاصله سطح پوشش دتکتور ۱۰۰ متر مربع می باشد و بیشترین فاصله هر نقطه از دتکتور بین ۷٫۵- ۶٫۵ متر و فاصله دو دتکتور ۱۵- ۱۰٫۶ متر بر حسب مکان و آرایش نصب می باشد.برای نصب بهتر دتکتور می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 

 •  نصب دتکتور ها باید به گونه ای باشد که نقطه کوری بوجود نیاید و دتکتور ها با هم همپوشانی داشته باشند.
 •  از دتکتور در ورودی و خروجی تهویه هوا در آشپزخانه ها و پارکینک ها نباید استفاده کرد.
 •  انتخاب دمای مناسب برای دتکتور حرارتی با توجه به میانگین دمای مکان در طول روز صورت گیرد.
 •  هیج مانعی نباید حداقل ۳ سانتی از کنار و ۵ سانتی متر از زیر، برای دتکتور وجود داشته باشد.

ارتفاع نصب دتکتور

معمولا برای اینکه دتکتور منطقه وسیع تری را تحت پوشش قرار دهد، آنرا در ارتفاع بیشتری نصب می کنند. اما بیشتر شدن ارتفاع میزان حساسیت آن کمتر خواهد شد.باید به این نکته دقت داشت که دتکتور را نباید در ارتفاع بیش از حد مجاز نصب کرد.البته باید مسافت نزدیکترین محل آتشنشانی را در نظر گرفت.هرچه فاصله آتشنشانی بیشتر باشد باید دتکتور در ارتفاع کمتری نصب شود تا سریعتر دتکتور حریق را تشخیص دهد و به کنترل پنل مرکزی اعلام کند.

دتکتور دودی
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید