دتکتور چیست | آشنایی با انواع دتکتور

دتکتور چیست

دتکتور چیست ؟

دتکتور یکی از وسایل و تجهیزات سیستم های اعلام حریق می باشد که به عنوان آشکارساز در این سیستم، حریق را تشخیص می دهد. برای آن که بدانیم دتکتور چیست ، باید با سیستم های اعلام حریق نیز آشنا شویم. این سیستم ها، امکان نصب در مکان های مختلف را دارا می باشند و از قطعات الکترونیکی زیادی تشکیل شده اند.

سیستم های اعلام حریق به وسیله دتکتور در هنگام آتش سوزی، به صورت اتوماتیک هشدارهایی مانند زنگ ها و یا بوق ها را به صدا درآورده و باعث آگاهی افراد در مکان مورد نظر می شوند. تجهیزات مختلف این سیستم مانند دتکتور، دستگاه های اطلاع رسانی حریق مانند آژیر و… بایستی به صورت استانداردهای جهانی، طراحی و ساخته شوند.

کارکرد دتکتور طوری است که حساس به علائم اصلی آتش، مانند دود، شعله، گاز و… است و بر اساس علائم اصلی آتش، خطرات احتمالی آتش را با استفاده از دیگر تجهیزات سیستم اعلام حریق، آشکار می کند.

طریقه نصب دتکتورهای سیستم اعلام حریق، بر اساس انواع مختلف دتکتور و با توجه به کاربرد آن می باشد. همچنین نصب این دستگاه و سایر تجهیزات سیستم باید توسط افراد ماهر و متخصص در این زمینه انجام شود تا استانداردهای لازم مربوط به نصب به صورت کامل رعایت شده و سیستم به درستی عمل کند.

🛒مشاهده محصولات فروشگاه آتش ندا🔥

کاربرد دتکتور چیست ؟

به منظور پاسخ به این سوال که دتکتور چیست ، باید به انواع دتکتور و کاربردهای آنها نیز توجه کرد. هر کدام از انواع دتکتور طوری طراحی شده اند که به علامت های مختلف وجود آتش حساس هستند و در صورت وجود این علامت ها واکنش نشان می دهند. چگونگی نصب و ارتفاع آنها بر روی دیوار نیز در مکان های مختلف به نوع دتکتور بستگی دارد.

انواع دتکتور عبارت هستند از؛ دتکتور دودی، دتکتور گاز، دتکتور حرارتی و شعله ای. هر یک از این انواع دتکتور، همانطور که از نام آنها مشخص است در مقابل مولفه های مختلف آتش حساس هستند.

دتکتور چیست

در آشنایی با این وسیله و این که بدانیم دتکتور چیست ، باید با نوع حساس به دود آن نیز آشنا شویم. این نوع در مقابل دود ناشی از آتش و همچنین گردهای غلیظ آن واکنش نشان می دهد. نحوه عملکرد این نوع به طوری است که زمانی دود حاصل از آتش در مقابل آن قرار بگیرد، این دستگاه از طریق کابل های ارتباطی به پنل مرکزی هشدار داده و سیستم اعلام حریق شروع به فعالیت می کند.

سرعت عملکرد یکی از مولفه های مهم در ساختار دتکتور است که این نوع در اعلام حریق دارای سرعت بالایی است. حساسیت آشکارساز دودی بر اساس استانداردهای جهانی و با درصدهای مختلف نشان داده می شود. همچنین میزان سنجش دود نیز به صورت درصد تیرگی دود بر متر انجام می شود.

دتکتور دودی را نباید در مقابل دریچه های کولر که تعویض جریان هوا در آن مکان اتفاق می افتد، نصب کرد. چرا که تعویض هوا موجب عملکرد نامناسب دتکتور می شود و سطح پوشش آن را کمتر می کند.

برای آن که بدانیم کاربرد این نوع دتکتور چیست، باید با انواع مختلف آشکارسازهای دودی نیز آشنا شویم. انواع دتکتور دودی شامل؛ دتکتورهای یونیزاسیون، لیزری یا بیم دتکتور، مکشی و نوری هستند. وضعیت برخی از این نوع آشکارسازها به وسیله دیودهایی نشان داده می شود که روشن یا خاموش بودن دتکتور را به وسیله چشمک زدن، اعلام می کنند.

نوع دیگری که در پاسخ به سوال دتکتور چیست، بایستی به آن پرداخته شود، دتکتور گاز است. این نوع یکی از تجهیزات سیستم اعلام حریق است که در مقابل نشت گازهای خطرناک واکنش نشان داده و اعلام خطر می کند. این گازهای خطرناک شامل منواکسید کربن، گازهای سمی و همچنین گازهای قابل انفجار و اشتعال هستند که دتکتور گازی به پخش آنها در فضا حساس است.

این نوع آشکارساز در محل های مختلف مانند اماکن صنعتی و جایگاه های CNG و LPG کاربرد زیادی دارد. همچنین آشکارساز گازی دارای دو نوع است؛ نوع اول به صورت ثابت بوده و در مکان مورد نظر نصب شده و در صورت وجود خطر به وسیله کابل ها و یا به صورت بی سیم به پنل مرکزی هشدار می دهد. نوع دوم قابل حمل بوده و برای امنیت مکان هایی که خطر نشت گازهای خطرناک در آنها زیاد است، ساخته می شوند.

سنسورهای موجود در دتکتور گازی به صورت سنسور تشخیص مادون قرمز، سنسور کاتالیستی و الکترو شیمیایی تقسیم بندی می شوند.

دتکتور چیست

این نوع آشکارساز زمانی فعال می شود که درجه حرارت بر اثر آتش افزایش می یابد. برای آن که بدانیم این نوع دتکتور چیست، باید با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شد. زیرا دتکتور حرارتی دارای یک محفظه است که داخل آن دو نوار فلزی با جنس های مختلف وجود دارد. گرما روی این فلزات اثر می گذارد و باعث بسته شدن اتصالات الکتریکی آنها می شود و در نتیجه سیستم اعلام حریق فعال می شود.

نوع دیگر دتکتور، نوع حساس به شعله آتش است که در مقابل طیف های مختلف نوری ناشی از شعله واکنش نشان می دهند. این آشکارساز می تواند امواج ماورا بنفش را تشخیص داده و در صورت وجود خطر، به پنل کنترل کننده اطلاع داده و سیستم را فعال کند.

لطفا نظر خود را در رابطه با مقاله ” دتکتور چیست ” کامنت کنید. کارشناسان آتش ندا در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

 

دیدگاه ها
  • با تشکر از مطلب کامل و جامعی که در زمینه توضیح اینکه دتکتور چیست نوشتید. انواعی که در متن نام بردید در فروشگاهتان به فروش می رسد؟

    • با سلام و تشکر از نظر شما دوست عزیز. بله به فروش می رشد تمامی مدل ها شما می توانید به فروشگاه سایت مراجعه فرمایید و همه مدل ها را مشاهده فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید