سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

به مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر می‌گویند که علاوه بر اعلام حریق می‌تواند محل دقیق حریق را هم مشخص کند. تمام عناصری که در این سیستم‌ها استفاده شده است (آژیرها، شستی‌ها، آشکار سازی‌ها) از طریق یک آدرس یا یک کد مشخص شده‌اند. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر این توانایی را دارد که با شناسایی آدرس المان‌ها محل دقیق آتش را نشان دهد و سپس آژیرها را به صدا در بیاورد.

سیم کشی این سیستم‌ها معمولا به صورت حلقوی یا همان loop است و نسبت به سیستم‌های متعارف از مشخصات فنی و قابلیت‌ها بالاتری برخوردار هستند. برای مثال می‌توان گفت که سرعت تشخیص حریق در آن‌ها به نسبت بالاتر است و در عین حال نگهداری آن راحت‌تر است. این سیستم این امکان را برای شما فراهم می‌کند که روی ورودی‌ها و خروجی‌ها کاملا نظارت داشته باشید. در واقع استفاده از سیستم‌های اعلام حریق برای مکان‌ها و فضاهای بزرگ استفاده می‌شود. برای مثال برای برج‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های چند طبقه و… گزینه‌های بسیار مناسبی است. در حالت کلی سیستم‌های آدرس پذیر گزینه‌های مناسب‌تری نسبت به سیستم‌های متعارف هستند چرا که سرعت تشخیص بالاتری دارند و در نهایت آسیب‌ها و تلفات کمتری هم از آن‌ها دیده شده است.

حتی هزینه استفاده از سیستم اعلام حریق آدرس پذیر کمتر است و حتی به راحتی نصب می‌شود و زمانی زیادی هم برای نصب آن احتیاج نیست. این سیستم‌ها از قابلیت اطمینان بیشتری هم برخوردار هستند چرا که احتمال قطع ارتباطات در آن‌ها بسیار کمتر است. ‌

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
سیستم اعلام حریق هوشمند

اعلام حریق آدرس پذیر چیست ؟

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در دسته سیستم‌های اعلام حریق اتوماتیک قرار دارد. این سیستم‌ها رفتار هوشمندانه‌ای در کشف حریق دارند. منظور از رفتار هوشمندانه این است که سیستم‌های مذکور پس از تشخیص آتش سوزی و اطلاع رسانی به افراد، آژیرهای خطر را به صدا درمی‌آورند، با نزدیک‌ترین مرکز آتش‌نشانی تماس برقرار می‌کنند، تابلوهای خروج اضطراری را روشن می‌نمایند، قفل درهایی را که لازم است در حین حریق گشوده باشند باز می‌کنند یا درهایی را که بایستی بسته باشند قفل می‌نمایند و سیستم اطفای حریق را فعال می‌کنند.

همان‌طور که از نام سیستم‌ اعلام حریق آدرس پذیر برمی‌آید، این سیستم‌ها قابلیت آدرس‌دهی به اجزای تشکیل دهنده خود دارند. اصلی‌ترین جزء هر سیستم که به منزله فرمانده سیستم می‌باشد، تابلوی کنترل آن است و هر دستگاهی که به تابلوی کنترل سیستم متصل است، یک کد منحصر به فرد دارد که نشان‌دهنده آدرس و محل آن دستگاه است. در هنگام بروز حادثه آتش سوزی، تابلوی کنترل با استفاده از آدرس‌ دستگاه‌هایش به آتش‌نشان‌ها کمک می‌کند تا محل حریق را شناسایی کنند و حتی نشان‌ می‌دهد که کدام دستگاه سیستم دچار حریق شده‌است. این ویژگی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر منجر به کاهش زمان جست‌وجو برای مکانیابی آتش سوزی، نجات جان افراد محبوس در فضای حادثه و کاهش تلفات مالی گردیده‌است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین فروشگاه تجهیزات اعلام حریق آتش ندا در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

سیستم اعلام حریق هوشمند چیست

سیستم اعلام حریق هوشمند سیستمی متشکل از اجزای مختلف است که برای هشدار دهی سمعی و بصری آتش، دود و یا وجود مونوکسید کربن به کار می‌​رود. این سیستم اعلام حریق دارای دو دسته مشهور سیستم متعارف و سیستم اعلام حریق یک مرحله‌ای است. سیستم متعارف محل دقیق فعال​سازی را مشخص نمی‌​کند. در سیستم اعلام حریق یک مرحله‌ای زمانی که سنسور فعال شود، تمامی ساختمان در یک مرحله مطلع می​‌شوند، اما در سیستم اعلام حریق دو مرحله‌​ای در مرحله اول، به افرادی که مجاز به عملیات هستند اطلاع داده می‌​شود و سپس اقدامات انجام شده و به اطلاع سایر افراد خواهد رسید.

این سیستم برای جلوگیری از هراس در ساختمان​‌های بزرگ طراحی شده است. سیستم اعلام حریق هوشمند هزینه نگهداری و تعمیرات کمی دارد و امکان تنظیم حساسیت هر یک از اجزا آشکار کننده حریق وجود دارد. این سیستم​‌ها دارای واکنش سریع هستند و امکان نظارت مداوم دارند. خوشبختانه در این سیستم​‌ها خطای انسانی کاهش یافته و صدمات ناشی از آن از بین رفته است.

چگونگی عملکرد سیستم هوشمند اعلام و اطفاء حریق

چگونگی عملکرد سیستم هوشمند اعلام و اطفاء حریق

در زمان وقوع حریق در خانه هوشمند، سیستم اعلام حریق هوشمند سیگنالی از آشکار کننده دود، گرما یا مونوکسید کربن را دریافت می​کند و به پنل می​فرستد. پنل پس از دریافت سیگنال و با توجه به تنظیمات خروجی خاص را فعال می​کند. اگر تنظیماتی مانند تماس با آتش​نشانی فعال شده باشد در وهله اول به صورت خودکار با آتش​نشانی تماس می​گیرد و آدرس منزل را اعلام می​نماید. سپس شیر اصلی ورودی گاز را قطع می​کند و در نهایت از طریق سیستم اطلاع‌رسانی به کاربران اطلاع می​دهد که خانه در کدام بخش دچار حریق شده است. کاربر می​تواند از طریق گوشی هوشمند آبپاش​ها و سیستم​ اطفاء حریق را کنترل نماید. مهم​ترین تفاوت سیستم اعلام حریق هوشمند با سایر سیستم​ها سطح حفاظتی است. در سیستم اعلام حریق هوشمند سطح حفاظتی بسیار بالا است و حتی اگر ساختمان خالی باشد یا افرادی با توانایی جسمی پایین در خانه زندگی کنند، به گونه​ای عمل می​کند که خانه آسیب نبیند و حریق به خوبی مهار شود و به افراد آسیبی وارد نشود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق در خانه هوشمند

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق شامل موارد زیر است:

پنل مرکزی اعلام حریق

اصلی‌​ترین بخش‌​های سیستم اعلام حریق است که برای ارتباط میان اجزا استفاده می‌​شود. در صورتی که اتصال کوتاه رخ دهد یا قطعی برق به وجود آید، اعلام می‌​کند. این پنل‌​ها دارای ظرفیت‌​های مختلف هستند و به صورت ۲ زون، ۴زون، ۶زون، ۸ زون، ۲۴ زون، و ۳۲ زون تقسیم ​می‌​شوند.

دتکتور

در واقع آشکار سازهای سیستم اعلام حریق هستند و می‌​توانند عوامل حریق را تشخیص دهند و با نشان دادن این واکنش سیستم آژیر و فلاشر فعال می‌​شود. دتکتورها انواع مختلفی دارند که به صورت حرارتی، دودی، ثابت، افزایشی، منواکسید کربن، شعله، ترکیبی و غیره طراحی می​‌شوند.

آژیر، فلاشر

آژیر و فلاشر از تجهیزات هشدار اعلام حریق به شمار می‌​روند و برای اطلاع‌رسانی اپراتور و سایر افراد استفاده می​‌شود. به طور کلی هشدار دهنده به صورت شنیداری و دیداری دسته‌بندی می‌​شوند.

شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق به صورت مکانیکی فعال شده و معمولا در راه پله مجتمع​‌ها و سالن​‌ها و غیره نصب می‌​شود. شستی اعلام حریق به گونه​‌ای طراحی می‌​شود که شخص می‌​تواند با فشردن شستی، آژیر خطر را به صدا در بیاورد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق در خانه هوشمند

ویژگی سیستم‌ اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر ویژگی‌های مفید و ارزنده‌ای دارد که به برخی از این ویژگی‌ها در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • تشخیص سریع محل آتش سوزی.
 • برخی از عملیات‌های مربوط به اطفای حریق توسط کاربر در این سیستم‌ها قابل برنامه‌ریزی است.
 • کاهش هشدارهای اشتباه مشابه با آتش‌ سوزی.
 • قابلیت اطمینان بالا.
 • پایین بودن هزینه سیم‌کشی نسبت به سایر سیستم‌های اعلام حریق.
 • امکان پایش و نظارت بر کل سیستم اعلام حریق.

باتوجه به مطالب مذکور، وجود یک سیستم اعلام حریق در تمامی ساختمان‌ها اعم از مسکونی، تجاری، صنعتی و دانشگاهی الزامی است، چرا که منجر به کاهش تلفات در حوادث آتش سوزی می‌گردد.

مکانیزم تشخیص آتش در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

بطور کلی براي تشخيص حريق از اثرات سه گانه آن يعني دود و حرارت و شعله استفاده مي شود.
درسيستم‌هاي متعارف مکاني را که از نظر حريق مي خواهيم حفاظت کنيم به مناطق مشخص تقسيم ميکنيم تا در صورت بروزحريق بتوان محل حريق را سريعتر تشخيص داد . به هر کدام از اين مناطق يک زون ( Zone) می­گوییم.
اين عمل در سيستم هاي آدرس پذیر نيز انجام مي پذيرد ولي مزيتي که اين سيستم ها نسبت به سيستم هاي عادي دارند اين است که اين سيستم ها داراي اجزاي قابل آدرس دهي هستند و علاوه براينکه مي توان زوني را که در آن حريق اتفاق افتاده است تشخيص داد بلکه مي توان دقيقا عنصري را که حريق را تشخيص داده معين کرد و محل دقيق حريق را مشخص نمود و خبردهنده هايي را که مربوط به آن محل مي باشد فعال نمود.

مزایای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

کنترل پنل مرکزی اعلام حریق

مهمترین بخش از یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر ، کنترل چنل یا مرکز کنترل آن می باشد. سایز تجهیزات مربوط به سیستم به وسیله مدار شعاعی به مرکز کنترل متصل می شوند. علاوه بر این دتکتور ها که در مناطق مختلف یک ساختمان قرار گرفته اند از طریق مدارها به این مرکز وصل می شوند.

هر کنترل پنل تعداد زون های موجود در یک ساختمان را نشان می دهد و می تواند تعداد محدودی از این زون ها را داشته باشد. همچنین بایستی حداقل دارای دو مدار باشد تا بتواند به دیگر تجهیزات اعلام حریق به صورت شعاعی یا شاخه وصل شود. این مرکز به وسیله مدار الکترونیکی، پس از آن که آتش را تشخیص داد، چراغ و آژیرهای اعلام حریق را به کار می اندازد.

سیستم های کنترل ایمنی با سرعت و قابلیت پردازش هوشمند بالا مناسب برای فضاهای کوچک و متوسط می باشد. این سیستم ها دارای یک طراحی مدرن است که با هر دکور و فضایی هماهنگ می شود. نوع مواد خاص به کار رفته درب های پلاستیکی امکان رنگ آمیزی و تطبیق با رنگ محیط را فراهم می کند. 

نمایشگر گرافیکی سازگار با EN54 یک وجه متمایز منحصر بفرد را ارائه می دهد. امکانات برنامه ریزی از قبیل شماره گیر Jog Dial جهت آدرس دهی آسان تر، ماژول های قابل افزایش و اتصالات USB و Ethernet، امکان سریع پیکربندی این سیستم ها ارائه می دهد.

شاسی اعلام حریق آدرس پذیر

یکی دیگر از تجهیزات تشکیل دهنده اعلام حریق آدرس پذیر شاسی می باشد. زمانی که فردی متوجه آتش سوزی در یک مکان می شود، می تواند با فشردن شاسی، آژیر یا زنگ های هشدار را در آن مکان به صدا در بیاورد. پس از فشردن شاسی سیستم اعلام حریق تحریک شده و به سمت مرکز کنترل ارسال می شود.

 • از اين واحد به منظور اعلام حريق توسط افراد به صورت دستي مورد استفاده قرار مي گيرد.
 • دارای ایزولاتور به منظور جلوگیری از خارج شدن شستی ازسیستم بهنگام هر گونه قطعی و یا اتصال کوتاه.
 • آدرس دهی بصورت کد های نرم افزاری Soft addressing
 • دارای میکرو پروسسور و کنترل توسط مایکرو کامپیوتر
 • امکان استفاده از شستی در شرایط سخت الکتریکی و سازگاری با شرایط مغناطیسی(EMC)
 • دارای شیشه نشکن Resettable و چراغ مخصوص عملکرد شستی
 • داراي قابليت استفاده در مناطق مشخص صنعتي با درجه حساسيت و ايمني بالا.
 • قابليت نصب به صورت توكار و يا روكار.

دتکتور اعلام حریق آدرس پذیر

. انواع مختلف این دستگاه‌ها شامل دتکتور دودی، دتکتور حرارتی یا ترکیبی از این دو می‌باشد. در دتکتور های دودی محفظه‌ای تعبیه شده‌است که در صورت پرشدن محفظه، پیام اعلام آتش سوزی به تابلوی کنترل ارسال می‌گردد. دتکتور های حرارتی دارای یک مقاومت حرارتی هستند که هنگام احساس حرارت، پیام اعلام حریق را به کنترل پنل ارسال می‌نمایند. این نوع دتکتور حساسیت کمتری نسبت به آشکارسازهای دودی دارند؛ زیرا حرارت بایستی به میزانی باشد تا مقاومت دتکتور تغییر نماید اما دتکتور های دودی بلافاصله پس از ایجاد دود و غبار واکنش نشان می‌دهند.

مشخصات دتکتور

 • دارای نمایشگر ۷Segment
 • رنج کامل دتکتورهای دودی، حرارتی و ترکیبی (دودی+حرارتی)
 • تنظیم اتوماتیک و عیب یابی روزانه
 • تست و تنظیم دینامیکی حساسیت بصورت تطبیقی
 • چک کردن عملکرد دتکتورها توسط LED روی دتکتور
 • امکان تست حساسیت دتکتورها بوسیله آهنربا
 • قابلیت تعویض چمبر اپتیک داخل دتکتور
 • مصونیت بالا در برابر آلارم کاذب
 • حساسیت متغیر با الگوریتم جبران سازی خودکار
 • ولتاژ عملکرد ۲۴-۱۲ ولت
 • آدرس دهی آسان
 • قابلیت تست از راه دور
آژِیر اعلام حریق آدرس پذیر

دستگاه‌های اعلام حریق شامل آژیر، زنگ و چراغ‌های نشان‌گر می‌باشند. آژیرها به گونه‌ای نصب می‌شوند که صدایشان در تمامی نقاط ساختمان به گوش برسد. برخی از انواع آژیرها یک چراغ فلاشر هم به همراه دارند تا در مکان‌هایی مانند کارخانه که صدای ماشین‌آلات بلند است و احتمال نشنیدن صدای آژیر وجود دارد، چراغ پیام اعلام حریق را به افراد اعلام کند. زنگ هم یکی دیگر از انواع دستگاه‌های اعلام حریق است که در صورت بروز حادثه به صدا در‌می‌آید. چراغ‌های نشان‌گر همانند چراغ فلاشر مذکور عمل می‌نمایند.

آژیر اعلام حریق در زمان بروز حریق و پس از فرمان دادن دتکتورها به کنترل پنل فعال می گردند.
این دستگاه های هشدار، در لابی ها و محوطه داخلی ساختمان ها نصب می گردند.

روش های آدرس دهی در تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند (آنالوگ)

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند یا آنالوگ مشابه سیستم اعلام حریق آدرس پذیر معمولی است. با این تفاوت که به تجهیزات آنالوگ مجهز شده است و امکانات نرم افزاری بیشتری را در زمینه آزمون، نگهداری و بهره برداری سیستم اعلام حریق آدرس پذیر ارائه می کند.

عملکرد دتکتور‌ها در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و سیستم اعلام حریق متعارف مشابه است. تفاوت این دو نوع سیستم در نحوه قرارگیری و فناوری استفاده شده در آن‌ها است.

در سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر و معمولی دتکتور‌ها همیشه فعال هستند و مانند یک کلید صفر و یک در دو وضعیت هشدار و عادی کار می‌کنند. اما در سیستم اعلام حریق هوشمند، آشکارسازها همیشه در حالت فعال قرار دارند. بدین ترتیب که سیگنال‌های ارسالی تابلو کنترل مرکزی را دریافت کرده و به آن‌ها جواب می دهند. این به آن مفهوم است که در این سیستم هیچ وضعیت هشدار و یا عدم هشداری وجود ندارد. در این سیستم‌ها عملکرد دتکتورها بر اساس ریز پردازنده‌ها است، که به صورت نرم افزاری با یکدیگر در ارتباط هستند. دتکتورها داده‌ها را به عنوان سیگنال ورودی در اختیار ریزپردازنده‌های تابلو کنترل مرکزی قرار می‌دهد.

آشکارسازها در اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند اغلب حسگر هستند یعنی وظیفه تشخیص ندارند ولی دائماً استانداردهای محیطی را اندازه گیری کرده و به تابلو کنترل مرکزی می فرستد. پنل مرکزی نیز با توجه به تنظیمات نرم افزاری تشخیص خواهد داد که وضعیت عادی است یا غیر عادی.

یکی از مزیت‌های مناسب اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند تشخیص وضعیت هشدار از وضعیت خطر و جبران حساسیت آشکارسازها در مقابله با آلودگی‌های محیطی است. نصب و راه اندازی اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند به شکل معمولی است و سیم بندی آن نیز مانند اعلام حریق آدرس پذیر به صورت حلقوی انجام می‌شود.

نمایندگی اعلام حریق آدرس پذیر

 اهمیت سیستم اعلام حریق و ضروریت استفاده از آنها در مکان ها و ساختمان های تجاری ، مسکونی و اداری با توجه به موارد گفته شده کاملا مشخص شده است. در ایران برند های مختلف داخلی و خارجی  در زمینه سیستم اعلام و اطفای حریق وجود دارد. برندهای سیستم اعلام حریق ایران با توجه به قیمت بسیار مناسب نسبت به هم نوعان خارجی و کیفیت  بسیار خوب آنها بسیار مورد استفاده قرار  میگیرد.

قیمت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

آتش ندا نمایندگی رسمی سیستم اعلام حریق سنس ، تله تک ، زیتکس، پونیپاس ، زتا

برای اطلاع از قیمت انواع سیستم اعلام حریق با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید

۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۰۵