سیم کشی سیستم اعلام حریق |آشنایی با اصول سیم کشی

سیم کشی سیستم اعلام حریق
img_562867

سیم کشی سیستم اعلام حریق

سالیانه در سراسر دنیا آتش سوزی های شدیدی رخ می دهد که خسارت جبران ناپذیر جانی و مالی زیادی را به بار می آورند که امکان دارد این واقعه در هر مکان و برای هر شخصی اتفاق بیفتد.

در ایران سالانه تعدادی افراد بر اثر آتش سوزی جان خود را از دست می دهند و یا اینکه نقص عضو می شوند و از طرف دیگر خسارات مالی زیادی را متحمل می شوند در حالی که نتایج بررسی های زیادی نشان داده است که بیشتر آتش سوزی ها قابل پیش بینی و پیشگیری هستند که این بررسی ها گاهی اوقات به بیش از ۸۰ درصد هم تاکید می کنند، در صورتی که در زمان مناسب بتوانیم آتش سوزی را پیش بینی کنیم و بسیاری از نکات ایمنی را به خوبی در نظر بگیریم  به راحتی می توانیم از وقوع حوادث جبران ناپذیر جلوگیری کنیم.

یکی از این راه حل ها برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی حاصل از آتش سوزی استفاده از سیستم اعلام حریق می باشد.

 در چند دهه گذشته یکی از کارآمدترین و پر اهمیت ترین سیستم ها در اماکن، سیستم اعلام حریق  است که امروزه به بخش لاینفک زندگی ها تبدیل شده است  به گونه ای که در کمترین زمان موارد مشکوک به حریق را تشخیص می دهند و اعلام می کنند.

دسته بندی سیم های سیستم اعلام حریق

سیم های سیستم اعلام حریق دو دسته هستند، گروه اول کابل هایی هستند که بعد از مشخص شدن آتش سوزی از آن ها استفاده ای نمی شود همانند کابل های دتکتورها و شستی ها و گروه دیگر بعد از آشکار شدن آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرند و فعال می شوند همانند کابل  منبع تغذیه، آژیرها و  چراغ ها، برای محافظت از  این کابل ها باید  از لایه روپوش استفاده کرد و حتی در برخی از موارد  که امکان دارد این کابل ها ساییده و یا توسط یک سری حشرات و جوندگان جویده شوند یکسری حفاظت های مکانیکی را روی این کابل ها در نظر می گیرند.

بستگی به نوع هدف، نوع استفاده و ساختار ساختمان ها  سیستم های اعلام حریق متفاوتند و برای انتخاب این سیستم  ها  باید این موارد را در نظر گرفت.

اصول سیم کشی سیستم اعلام حریق​

 از مواردی که در سیم کشی سیستم اعلام حریق حائز اهمیت می باشد و باید در نظر گرفت، این است که در زمان سیم کشی، از کابل های با  استاندارد بالا استفاده شود  تا سیستم  عملکرد  صحیحی داشته باشد و در لحظات اولیه آتش سوزی را شناسایی و با آژیر زدن ساکنان آن محیط را از وقوع آتش سوزی آگاه کند.

 نکته  مهم در سیم کشی سیستم اعلام حریق  جدا قرار دادن کابل های سیستم اعلام حریق از دیگر کابل های سیم کشی است.

بهتر است برا ی حفاظت بیشتر از  سیم آژیر و چراغ های سیستم اعلام حریق، آن را به صورت توکار و زیر ۱۲ میلی متر گچ (دیوار گچ کاری) قرار داد.

قبل از شروع سیم کشی باید موقعیت قرارگیری سیستم در تمامی قسمت های اماکن و ساختمان مشخص و سیستم کابل کشی مطابق با نقشه از قبل تهیه شده باشد و بعد از اتمام کابل کشی باید شستی و دتکتورهای حرارتی و دود نصب شوند، تابلو کنترل مرکزی با توجه به محل تعیین شده در نقشه باید نصب شود و نکته قابل توجه دیگر این است که شخص نصب کننده در هنگام سیم کشی سیستم اعلام حریق  باید تسلط کافی بر نقشه کشی را داشته باشد که مشکلی پیش نیاید.

در موقع سیم کشی نباید از مسیر آژیر و زون ها انشعاب گرفت. برای اطمینان از سالم بودن کابل ها باید از اهم متر استفاده کرد و به علت اهمیت بسیار زیاد این سیستم، نگهداری از آن امری بسیار ضروری است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید