آموزش گام به گام نصب اعلام حریق سنس

نصب اعلام حریق سنس

نصب اعلام حریق سنس sens نسبت به دیگر سیستم های اعلام حریق تفاوت چشمگیری ندارد. این سیستم جزو سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر است و در هنگام نصب دو سیم باید وارد قسمت شستی سیستم شود و دو سیم دیگر از طرف دیگر آن خارج شود. سر هم بندی سیم و کابل ها در قسمت ترمینال شستی سیستم اعلام حریق باید دقیقا با توجه به کاتالوگ انجام شود. به طور کلی سیستم اعلام حریق سنس سیستمی است که طبق معتبرترین و تخصصی ترین پروتکل های استاندارد اروپایی و با بکارگیری بروزترین فناوری های روز دنیا در تبریز تولید شده است. مرکز کنترل این اعلام حریق به صورت هوشمند طراحی شده است و نسبت به نویزهای مختلف ایجاد شده در محیط بسیار مقاوم است.

برای نصب اعلام حریق سنس باید از بااستانداردترین روش های سیم کشی استفاده شود. در ابتدای امر باید نقشه ی سیم کشی اعلام حریق سنس به دقت خوانده شود و کابل کشی آن طبق دستورالعمل نقشه انجام شود. بعد از کابل کشی برای نصب سایر تجهیزات اعم از نصب دتکتور، آژیر و شستی اقدام شود.

نصب آژیر اعلام حریق سنس

آژیر اعلام حریق سنس بدون شک یکی از بهترین آژیرهای سیستم اعلام حریق است. این آژیرها توانایی تولید سه نوع صدای مختلف را دارند و با انواع مدارهای جدا کننده مجتمع سازگار است. این آژیرها با ولتاژهای بین ۱۵ تا ۳۰ ولت با توجه به نوع خود کار می کنند و خروجی صدای آنها با توجه به مدل متفاوت است ولی اغلب بین ۸۰ تا ۱۰۰ دسی بل محدوده خروجی صدای آنها است. برای نصب آژیر اعلام حریق سنس باید سیم بندی های آن به صورت موازی قرار بگیرند. روی پنل مرکزی خط آژیر مشخص شده است که تغذیه آژیرها باید از این قسمت خارج شود. با توجه به امکانات ساختمان نوع کابل آژیر مشخص می شود؛ به طور کلی برای ساختمان های مجهز به ریموت ال ای دی از کابل های سه رشته ای و برای سایر ساختمان ها از کابل های دو رشته ای استفاده می شود.

با توجه به طول مسیر در هر زون مقطع کابل مشخص می شود؛ مثلا برای طول های زیر ۱۰۰۰ متر کابل هایی با مقطع یک  و نیم میلی متر مربع به کار می رود. بهتر است برای اینکه کابل ها دور از دسترس حیوانات جونده قرار بگیرند؛ محافظت مکانیکی از آنها به عمل آید.

می توان سیم و کابل آژیر اعلام حریق سنس را به صورت توکار نیز نصب کرد. اگر در مسیر کابل های آژیر اعلام حریق کابل های مخابراتی و فشار قوی وجود داشته باشد باید از کابل های شیلد دار برای نصب آژیر استفاده شود. قبل از نصب آژیر باید دتکتور، اندیکاتور و شستی های سیستم اعلام حریق سنس نصب شده باشند.

نصب دتکتور اعلام حریق سنس

در برخی موارد به نصب دو دتکتور دودی در یک مکان نیاز پیدا می شود؛ به عنوان مثال اگر در راهرویی که قرار است سیستم اعلام حریق نصب شود بر دیوارهای آن قفسه‌هایی نصب شده باشد که با سقف کمتر از ۳۰ سانتی متر فاصله داشته باشند؛ باید در دو طرف قفسه‌ها دتکتور دودی نصب شود.

از نصب دتکتور دودی در کنار دریچه‌های تهویه باید به شدت خودداری شود و حداقل فاصله دتکتور از دریچه ها که یک متر است باید رعایت شود.

دتکتورهای حرارتی به دو نوع دما ثابت و حساس به افزایش دما تقسیم بندی می شوند. نصب دتکتور دما ثابت در محل‌هایی مانند آشپزخانه و اتاق بخار انجام می شود در حالی که دتکتور حساس به افزایش دما برای مکان‌هایی که دتکتور دودی نامناسب است کاربرد دارد.

بهتر است نصب دتکتور اعلام حریق سنس روی سقف و در فاصله ۳۰ سانتی متری از دیوارها انجام شود.

فاصله استاندارد دتکتور از وسیله گازسوز در هنگام نصب باید رعایت شود. این فاصله به صورت افقی بین یک تا ۳ متر و به صورت عمودی بین ۲ تا ۳ متر است.

در صورتی که دتکتور روی دیوار نصب می شود نباید با سقف بیشتر از ۱۵ سانتی متر فاصله داشته باشد.

برای نصب ابتدا باید بدنه اصلی دتکتور با پیچاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت از پایه جدا شود و پایه در ابتدا در محل نصب شود.

 پایه به وسیله دو پیچ در محل محکم خواهد شد. پیچ‌ها باید دقیقا در محل پیچ پایه قرار بگیرند. سپس پیچ اتصالات از طریق حرکت دادن در خلاف جهت عقربه ساعت برای قرار دادن سر سیم‌ها در زیر نگهدارنده های کابل باز می شوند. بعد از قرار گرفتن سر سیم‌ها در این قسمت و پوشانده شدن سر لخت آنها با لحیم پیچ‌ها به حالت اول باز گردانده می شوند.

نصب شستی اعلام حریق سنس

برای نصب شستی اعلام حریق سنس باید نکات مهمی مد نظر قرار گیرد که برخی از نکات عبارتند از:

شستی راه پله ی هر طبقه باید به زون همان طبقه متصل شود.

شستی ها باید در خروجی طبقه ها نصب شوند.

شستی ها باید در محلی نصب شوند که به راحتی پیدا شوند و افراد بیشتر از ۴۵ متر برای پیدا کردن آنها حرکت نکنند.

در مناطقی که احتمال آتش سوزی و خسارت بیشتر است مانند آشپزخانه، شستی ها باید همانجا نصب شوند.

در مکان هایی مانند برج ها و بیمارستان ها که محل خروج اضطراری تعبیه شده است، شستی ها باید در انتهای این خروجی ها نصب شوند.

شستی ها باید بین ارتفاع یک متر و ۲۰ سانتی متر تا یک متر و ۶۰ سانتی متر طبق استاندارد BS نصب شوند.

نصب پنل اعلام حریق سنس

پنل اعلام حریق سنس نقش بسیار مهمی دارد و وضعیت سیستم را به کاربر نشان می دهد. به طور کلی پنل اعلام حریق سنس به دلیل بروز بودن و پیشرفته بودن به راحتی نصب می شود. پنل اعلام حریق وضعیت و عملکرد تمامی تجهیزات متصل به خود را نشان می دهد.

برنامه ریزی تمام قطعات به صورت اتوماتیک به عهده ی پنل است. برای نصب ابتدا باید تمامی ماژول های مبدل از طریق سیم به پنل اعلام حریق متصل شوند. سپس قطعات به صورت بی سیم یا با سی در طول مسیر قرار می گیرند؛ به عنوان مثال سیم دتکتورها و آژیرها در این مسیر با توجه به پلاریته ی مثبت یا منفی قرار می گیرند. بعد از قرار گیری کلیه مدارات و اتصالات و عایق شدن آنها، باطری ها در داخل دستگاه گذاشته شده و سیم ارت به بدنه پانل اعلام حریق سنس متصل می شود و بعد از وصل شدن برق دستگاه، دستگاه تست می شود.

امیدواریم مطلب آموزش نصب اعلام حریق سنس برای شما مطلبی آموزنده بوده باشد در صورتیکه سوال و یا نظری داشتید برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید