پنل اعلام حریق | تجیزات سیستم اعلام حریق

وظیفه پنل مرکزی سیستم اعلام حریق :

ارتباط بین تمامی تجهیزات سیستم اعلام حریق مانند شستی‌های اعلام حریق، دتکتور اعلام حریق و سایر وسایل اعلام حریق نظیر آژیرها و چراغ‌هابه عهده پنل اعلام حریق می‌باشد.

انواع پنل اعلام حریق :

سیستم کنترل پنل آدرس پذیر ، سسیتم کنترل پنل متعارف، سیستم کنترل پنل هوشمند، سیستم کنترل پنل بی سیم

اجزای اصلی کنترل پنل اعلام حریق :

منبع تغذیه (PSU) ، برد الکترونیکی ، LED های نشانگر ، شستی کنترل

برندهای معتبر پنل اعلام حریق :

کنترل پنل مرکزی سیستم اعلام حریق

کنترل پنل سیستم اعلام حریق

یکی از مهم ترین و اصلی‌ترین بخش های سیستم اعلام حریق، پنل کنترل می‌باشد که وظیفه ارتباط بین شستی‌ها، دتکتورها و سایر وسایل اعلام حریق مانند آژیر خطر  اعلام حریق را بر عهده دارد.کلیه تجهیزات ورودی و خروجی را کنترل می کند و توان الکتریکی دیگر تجهیزات اعلام حریق را تامین می کند.در واقع اين پنل مرکزی سیستم اعلام حریق است که  اطلاعات را از سنسورها و دتکتور ها دریافت کرده  و در صورتی كه تغييرات محیطی بوجودآمده در اثر آتش را حس کنند،‌ اين سنسورها را از لحاظ صحت عملكرد مورد بررسی قرار می دهند و انتقال اطلاعات لازم جهت اقدامات ضروری از پيش تعيين شده برای رشته عمليات مربوط به حريق را انجام می دهد. پانل‌های کنترل باید بتوانند:

 • اعلام خطای اتصال کوتاه 
 • قطعی و معیوب بودن  مدار، 
 • تغییر آدرسها، 
 • قطع برق، 
 • ضعیف بودن باتریها، 
 • سوختی فیوز ، 
 • خرابی و راه اندازی مجدد دتکتور ها، 
 • صحت عملکرد سیستم، 
 • روشن و خاموش نمودن آژیرها و تجهیزات هشداری دیداری و شنیداری،
 • برقرای ارتباط تلفنی با مراکز مسئول 
 • و ذخیره اطلاعات و رویدادها و نمایش وضعیت را تشخیص و شناسایی کند، که معمولا دارای امکاناتی برای تست قسمت های مختلف مدار هستند. و همچنین در هنگام قطع شدن برق به صورت خودکار برق اضطراری را توسط باتری‌ها به مدار وصل کنند.

پنل های مرکزی را نیز می توان براساس تعداد زون ها نیز تقسیم بندی می شوند، که تعداد زون های پنل ها معمولا صورت ۲ – ۴ – ۶ – ۸ – ۱۶ – ۲۴ – ۳۲ می باشد که البته می توان  تعداد زون ها را با اضافه کردن کارت های الکترونیکی در کنترل پنل، افزایش داد.

پانل اعلام حریق باید در نقاطی از ساختمان نصب شود که  احتمال وقوع آتش سوزی در آنجا کمتر و مجهز به سیستم روشنایی اضطراری باشد. در عین حال به راحتی قابل مشاهده و پرسنل محافظت ساختمان  بصورت دائم در آنجا رفت و آمد داشته باشند. به طوری که افراد حاضر در محل در صورت فعال شدن چراغ های اعلان حریق از وضعیت سریعا مطلع شده و اقدامات لازم را به سرعت و دقت انجام دهند. معمولا در اتاق نگهبانی ، محدوده انبارها، بخش تاسیسات، مرکز اطلاعات هتل ها ، مجتمع های مسکونی، در ورودیها و مکان هایی که ماموران آتشنشانی به آن دسترسی داشته باشند، نصب می گردد.

 در مکانهای بزرگ مانند بیمارستانها ، خوابگاهها ، فروشگاههای بزرگ ، که اعلام خطر کلی در آن خوشایند نیست کنترل پنل را در اتاق مخصوص که همواره در آن مراقب وجود دارد نصب می کنند و از آنجا توسط تلفن ، صداهای نرم ، زنگ ، علائم نوری یا چراغهای رنگی به قسمتهای دچار حادثه و حریق خبر داده می شود تا در امر تخلیه ساختمان تاخیر رخ ندهد.

در پنل اعلان حریق، بسته به شرکت سازنده تعداد دتکتورهای که می توان نصب کرد متفاوت است. در صورت فعال شدن دتکتور و بروز حریق، یک اتصال کوتاه در مدار اایجاد می شود و یک پیغام به کنترل پنل مرکزی ارسال می شود، سیستم کنترل پنل مرکزی اعلام حریق آژیرها و چراغ های اعلام خطر را به کار می اندازد. هرچند که خود پانل مرکزی علاوه بر اینکه به وسیله یک دتکتور دودی مورد محافظت قرار گیرد، باید در ارتفاع ۱/۸ و یا ۲ متر نصب شود تا از دسترسی افراد و خرابکاری های احتمالی در امان باشد.

انواع پنل اعلام حریق

کنترل پنل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

پانل اعلام حریق آدرس پذیر معمولا دارای یک نمایشگر LCD بزرگ لمسی جهت کاربری آسان می باشد. تمامی رویدادهای پانل بر روی صفحه نمایشگر لمسی آن نشان داده می شود. این نوع پنل ها نسبت به نوع دیگر پیشرفته تر می باشند، که همه قطعات از طریق لوپ به آن متصل می شوند که بسته به نوع برند و شرکت سازنده و مدل پنل ، تعداد لوپ ها و قطعات متصل شده  و تعداد زون ها در پنل ها سیستم اعلام حریق، متفاوت است.

 در واقع همه تجهیزات موجود در هر زون بصورت سری به همدیگر متصل می شوند و در نهایت همه زون ها و تجهیزات بصورت حلقه به کنترل پنل مرکزی متصل می شوند. پنل اعلام حریق، در هنگام وقوع حریق قادر به تشخیص زون و حتی تجهیز اعلام کننده حریق ودر نهایت آدرس دقیق محل آتش سوزی می باشد.

اهمانطور مه قبلا گفته شده این پنل ها بسته به تعداد زون و لوپ و امکان اتصال به سیستم  اطفاء حریق ، امکان ایجاد شبکه شدن با دیگر پنل ها و یا دیگر سیستم ها و دارا بودن قابلیت کنترل از راه دور تنوع زیادی دارند.

کنترل ‌پنل سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

این نوع پنل ها راهکارهای مناسبی برای محیط های کوچک و مکانهای که هزینه مود توجه قرار می گیرد، هستند. در این سیستم اعلام حریق متعارف همه تجهیزات موجود در هر زون بصورت سری نصب می شود که آخرین تجهیز نصب شده به کنترل پنل اعلام حریق وصل می شود.

که معمولا از مدار دیگری برای وصل کردن آژیر ها، فلاشرها و دیگر تجهیزات هشدار دهنده استفاده می کنند. یکی از مهم ترین ایرادات این نوع سیستم ها این است که نمی توانند محل دقیق وقوع حریق را مشخص کنند و فقط زون مربوطه را مشخص و سیستم اعلام حریق و تجهیزات هشدار دهنده فعال می شوند.

 خصوصا گر تعداد دتکتورهای هر زون زیاد باشد این نوع سیستم ها معمولا با مشکل عدم شناسایی محل دقیق حریق مواجه می شود.

پنل اعلام حریق هوشمند

در سیستم اعلام حریق هوشمند، کنترل پنل اعلام حریق مدوام در حال دریافت سیگنال از دتکتور اعلام حریق و دیگر سنسور ها می باشد.کنترل پنل مرکزی اعلام حریق همیشه در حال ارسال و دریافت و پردازش اطلاعات از سنسورها می باشد که حالت هشدار و یا عدم هشدار وجود ندارد. دتکتورها دیگر وقوع حریق را تشخص نمی دهند فقط با حساسیت بسیار بالا محیط را مورد بررسی قرار می دهند و تمامی اطلاعات را بطور پیوسته در اختیار کنترل پنل قرار می دهد. و کنترل پنل مرکزی با پردازش این اطلاعات وقوع و یا عدم وقوع حریق را تشخیص می دهد.

ز خصوصیات مهم این نوع سیستم ها می توان به عدم تشخص اشتباه و خطا، امکان ایجاد حساسیت منحصر به فرد برای هر کدام از دتکتور ها، عکس العمل بسیار سریع در هنگام بروز حریق، برنامه ریزی از طریق صفحه نمایش، قابلیت اتصال به سایر سیستم های امنیتی و حافظتی و کنترل نرم افزاری اشاره کرد.

کنترل پنل اعلام حریق وایرلس (بی سیم)

یکی از خصوصیات بسیار خوب پنل اعلام حریق بی سیم نصب بسیار راحت و بدون سیم کشی، استفاده در مکان های مختلف بدون هیچ کونه تغییر در ظاهر و نما با قابلیت تنظیم و انعطاف پذیری بالا است که باعث کاهش هزینه و زمان می شود. هرچند که این سیستم ها در  زمان های دور به دلیل تداخل امواج مغناطیسی و عمر منبع تغذیه محبوبیت زیادی نداشتن، اما در حال حاضر روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می شود.

 در این نوع سیستم اعلام حریق نیاز به هیچ گونه کابل کشی، لوله کشی، داکت و خرابی وجود ندارد. و در صورت وقوع حریق و فعال شدن سیستم کنترل پنل فعال شده و سیستم با شماره که از قبل برای آن تعریف شده  به طور خودکار تماس می گیرد.

 پنل اعلام حریق بی سیم دارای باطری و منبع تغذیه سر خود هستند و هیچ گونه تداخلی با دیگر امواج رادیویی موجود در مکان ندارند. البته می توان به این سیستم های وایرلس، دیگر تجهیزات اعلام حریق باسیم را وصل کرد.

اجزای اصلی کنترل پنل اعلام حریق

منبع تغذیه

منبع تغذیه کنترل پنل مرکزی یا به صورت داخلی و ترانس در خود پانل  و یا اینکه در خارج آن نصب می شود.  ولتاژ خروجی منبع تغذیه معمولاً ۲۴ ولت DC و قدرت جریان دهی آن بسته تعداد زونها متفاوت است. معمولا برای کنترل های پنل اعلان حریق دو زون ۲ آمپر و و برای با زون های بیشتر ، قدرت جریان دهی  منابع تغذیه جداگانه حدود ۳ تا ۶ آمپر است. 

برد الکتریکی

فیور، رله مربوط به نگهدارنده، جامپر هایی برای تنظیم، نشانگر های اتصال کوتاه و قطعی مدار ، کانکتور اتصال زون و دیگر قطعات بر روی برد الکترونیکی کنترل پنا اعلام حریق وجود دارد.

LED های نشانگر

معمولا هریک از LED  اطلاعات خاصی را نمایش می دهند.

 • وصل بودن به برق و فعال بودن آن
 • ایجاد هشدار و الارم در سیستم
 • وجود خطا در زون ها
 • ایجاد خطا در کل سیستم
 • فعال شدن آژیر

شستی کنترل

برای تنظیم  کنترل پنل بکار می روند.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید