سیستم اعلام حریق سنس

تاریخچه سیستم اعلام حریق سنس

تجهیزات اعلام حریق سنس

FIRE ALARM SYSTEM

شرکت فن آوری سانا پژوهش گستر با نام تجاری سنس، محصولات خود را در زمینه سیستم اعلام حریق در سال ۱۳۸۷ به بازار عرضه کرد. سنس به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده در زمینه تجهیزات اعلام حریق در ابتدا محصولات اعلام حریق کانونشنال، سپس با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر را نیز ارائه داد. سنس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات اعلام حریق، محصولات خود را در سراسر ایران همچنین در کشور های همسایه نیز ارائه می دهد.

تولید و طراحی محصولات جدید، به روز، کارپسند و قابل رقابت به با برند های خارجی معتبر ، منطبق با استاندارهای معتبر جهانی از جمله خصوصیات سیستم اعلام سنس می باشد، که باعث شده در کمترین زمان ممکن به یکی از برندهای نام آشنا در زمینه تجهیزات سیستم اعلام و اطفای حریق تبدیل شود. شرکت فن آوری سانا پژوهش گستر طی این سالها تمامی تلاش های خود را بر مبنای اهداف افزایش رضایت مشتری، بهینه سازی روز افزون کیفیت محصولات، ارائه کمترین قیمت ممکن و انجام اصلاحات با توجه به نیاز و نظر مشتریان نهاده است.

محصولات اعلام حریق سنس

sens products

شرکت سنس محصولات خود را در دو دسته سیستم اعلام حریق کانونشنال و آدرس پذیر عرضه می کند. 

 • سیستم اعلام حریق کانونشنال سنس
 • سیستم اعلام حریق آدرس پذیر سنس

مشاورین فروشگاه سیستم اعلام حریق آتش ندا | نمایندگی رسمی سنس آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

سیستم اعلام حریق ادرس پذیر

سیستم اعلام حریق کانونشنال سنس

معمولا این سیستم ها در مکانهایی که فضای کوچکی دارند و یا اینکه محدویت هزینه وجود دارد بکار گرفته می شوند.در واقع در سیستم اعلام حریق کانوشیال سنس، نمیتوان محل دقیق وقوع حریق را تشخیص داد. در این سیستم بسته به میزان مساحت مکان مورد نظر، تعداد زون ها متفاوت است. حداکثر در ۳۶ نوع از اجزا  و تجهیزات اعلام حریق شامل انواع مختلف دتکتور، شاسی ،آژیر و آژیر فلاشر قرار داده می شود.همه این تجهیزات و اجزا توسط کنترل پنل مرکزی به یکدیگر متصل می شوند. اجزا و تجهیزات اعلام حریق کانونشیال سنس به بخش های زیر تقسیم می شوند:

 • دتکتور کانونشنال سنس
 • مرکز کنترل کانونشنال سنس
 •  آژیر و آژیر فلاشر کانونشنال سنس
 •  شستی کانونشنال سنس
تجهیزات اعلام حریق هوشمند

دتکتور کانونشیال سنس

وظیفه اصلی دتکتور اعلام حریق تشخیص حریق می باشد که یکی از مهم ترین اجزای سیستم اعلام حریق محسوب می شود. هنگام وقوع آتش سوزی، به پنل مرکزی اعلام حریق پیغام ارسال می کند. دتکتور ها داری انواع مختلفی می باشند که بسته به  حساسیتی که به هر یک از نشانه های آتش از جمله دود ، حرارت ، منو اکسید کربن و … دسته بندی می شوند. که شامل دتکتور دودی ، دتکتور حرارتی ، دتکتور گازی، شعله ای و… دسته بندی می شوند. گرچه همه دتکتور برای تشخیص حریق بکار گرفته می شود اما هرکدام از این نوع دتکتور بسته به دقت ، عملکرد و محیط مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا این نوع از تجهیزات اعلام حریق با ولتاژ ۲۴ ولت کار می کنند اما دتکتور های نیز وجود دارند که با ولتاژ بیشتر یا کمتر تغذیه می کنند.

 • دتکتور دودی smoke detector : 

متداول ترین نوع دتکتور اعلام حریق، دتکتور دودی هستند. که با تشخیص دود در محل و بالاتر رفتن از یک سطح خاص، به پنل مرکزی وقوع آتش سوزی را اعلام می کند. این نوع دتکتور نسبت به سایر دتکتور دقت عمل ، سرعت و قیمت ببشتری دارند. بطور کلی دتکتور های دودی به سه دسته تقسیم می شوند: 

دتکتور دودی فتوالکترویک : این نوع دتکتور دارای محفظه، سنسور فتوالکترویک و منبع نوری می باشد. با وقوع حریق و ایجاد دود در محیط، محفظه دتکتور پر از دود می شود که مانع تابش نور از منبع نوری به سنسور فتوالکترونیک می شود. دتکتور وقوع حریق را تشخیص می دهد و به پنل مرکزی سیگنال ارسال می کند.

دتکتور دودی یونیزسیون : مقدار کمی ماده رادیواکتیو و دو الکترود در این دتکتور وجود دارد. که با یونیزاسیون مقداری جریان در این محفظه ایجاد می شود. با ورود دود، مقدار جریان عبوری تغییر میکند و دتکتور اعلام حریق را به پنل مرکزی اعلام میدهد.

دتکتور اشعه ای : طریقه کارکرد این دتکتور بدین صورت می باشد که دو سنسور در محل مورد نظر نصب و بین آنها اشعله ای رد و بدل می شود. در صورت بروز آتش سوزی، دود مانع دریافت و ارسال اشعه بین این دو سنسور می شوند و وقع حریق تشخیص داده می شود.

 • دتکتور حرارتی haet detector :

این نوع دتکتور نسبت به تغییرات دما حساس می باشد و به راحتی قابل تشخیص نمی باشد. معمولا در محیط هایی با دمای ثابت مانند اتاق کوچک بکار گرفته می شوند. از آن در مکان هایی که دمای آن دائما در حال تغییر می باشد نباید استفاده کرد. دتکتور حرارتی دارای دو نوع حرارتی دما ثابت و حرارتی دما افزایشی می باشد.

 • دتکتور گازی Gas detector :

دتکتور گازی بصورت سقفی یا دیواری در مکان هایی که امکان نشتی گاز از جمله هتل ها، آپارتمانها و مراکز صنعتی قابل نصب می باشد. این نوع دتکتور ها بوی گاز را تشخیص می دهند و در صورت وجود گاز در فضا به پنل مرکزی سیگنال ارسال می کند. در برخی از این نوع دتکتورها پس از تشخیص وجود گاز در محیط فرمان بستن شیر گاز را ارسال و یا سیستم تهویه هوا را فعال می کنند.

انواع دتکتور کانونشنال سنس

 • دتکتور حرارتی دما ثابت کانونشنال سنس
 • دتکتور حرارتی دما افزایش کانونشنال سنس
 • دتکتور دودی اپتیکال کانونشنال سنس
 • دتکتور مولتی کانونشنال سنس

انواع دتکتور کانونشیال سنس

sens detectors
دتکتور دما افزایشی سنس

دتکتور حرارتی دما افزایشی S6-CRD-100

دتکتور حساس به دما
هشدار در صورت تغییر دما ۸درجه در دقیقه
تشخص سریع
عملکرد مطابق استاندارد جهانی
کم مصرف

دتکتور حرارتی دما افزایشی

دتکتور حرارتی دما افزایشی RD-100

حساس به افزایش ناگهانی دما
هشدار در صورت تغییر دما ۸درجه در دقیقه
تشخص سریع
عملکرد مطابق استاندارد جهانی
کم مصرف

دتکتور حرارتی دما ثابت S6-CHD-101

دتکتور دما ثابت
هشدار در صورت رسیدن دما به ۷۰ درجه
تشخص سریع
عملکرد مطابق استاندارد جهانی
مناسب برای مکان های دودزا و تغییر دما بالا

دتکتور حرارتی مدل DH-100

دتکتور حرارتی دما ثابت HD-101

دتکتور دما ثابت
هشدار در صورت رسیدن دما به ۷۰ درجه
تشخص سریع
عملکرد مطابق استاندارد جهانی
مناسب برای مکان های دودزا و تغییر دما بالا

دتکتور دودی نوری آدرس پذیر سنس

دتکتور دودی اپتیکال S6-CSD-200

حساسسیت بالا به انواع مختلف دود
بسیار هوشمند و سریع
پردازشگر میکروپروسسوری
تشخیص بسیار سریع
کم مصرف

دتکتور دودی اپتیکال سنس

دتکتور دودی اپتیکال SD-101

حساسسیت بالا به دود
بسیار هوشمند و سریع
مناسب مکان های تجاری و مسکونی
تشخیص خطا بسیار بالا
مصرف بسیار کم

دتکتور ترکیبی سنس | دتکتور مولتی

دتکتور مولتی MD-101

دتکتور چند سنسوری
ترکیب دتکتور دودی و حرارتی دما ثابتد
مناسب برای هر مکانی به خاطر داشتن دو سنسور دود و دما برا تشخیص دود و دما

دتکتور مولتی S6-CMD-101

دتکتور چند سنسوری
ترکیب دتکتور دودی و حرارتی دما ثابت
مناسب برای هر مکانی به خاطر داشتن دو سنسور دود و دما برا تشخیص دود و دما

کنترل پنل کانونشنال مرکزی سنس

 پنل مرکزی یکی از تجهیزات اعلام حریق می باشد که وظیفه برقراری ارتباط بین دتکتور ها، شاسی اعلام حریق، آژیر و فلاشر را برقرار میکند.  در واقع  با بروز حریق و تشخیص حریق توسط دتکتور  و یا فشردن شاسی اعلام حریق ، یک اتصال کوتاه با پنل مرکزی اعلام حریق ایجاد می شود و سیگنالی از طرف دتکتور و یا شاسی به مرکز پنل ارسال می شود. پنل مرکزی نیز سیستم اطفای حریق را فعال و آژیر و فلاشر و دیگر سیستم های هشداری را فعال می کند. از جمله وظایف کنترل پنل مرکزی می توان به کنترل ورودی و خروجی ها، تشخیص خطاها و قطعی مدار، تامین برق کلیه تجهیزات در صورت قطع برق، تست قسمت های مختلف مدار می توان اشاره کرد. عواملی مانند اندازه و مساحت محل مورد نظر و تعداد تجهیزاتی که به آن متصل می شود، در انتخاب کنترل پنل مرکزی نقش بسیار مهم دارند. تعداد زون هایی که می توان به کنترل پنل متصل کرد بسته به نوع برند نیز متفاوت است که البته می توان با اضافه کردن برد الکترونیکی تعداد آنرا افزایش داد.

در کنترل پنل کونشنال مکان مورد نظر به بخش های مختلف تقسیم می شود که هر یک زون نامیده می شود. در هر یک از این زون ها تعداد ساشی، دتکتور، آژیر قرار میگیرد که یصورت یک مدار به یکدیگر متصل می شوند. سپس تمامی زون ها به کنترل پنل مرکزی متصل می شوند که معمولا تعداد زون هایی که میتوان به پنل مرکزی متصل کرد متفاوت و قابل افزایش می باشد. معمولادر این نوع سیستم ها محل وقع آتش سوزی با محل وقوع آتش سوزی در زون مشخص می شود، به عبارت دیگر پنل مرکزی اعلام حریق زونی که آتش سوزی در آن به وقع پیوسته در مشخص می کند.

انواع پنل کانونشنال مرکزی سنس

 • مرکز کنترل اعلام حریق کانونشنال سنس
 • مرکز کنترل اعلام حریق کانونشنال هوشمند سنس

کنترل پنل مرکزی سنس علاوه بر طراحی بی نظیر، کیفیت و بازدهی بالا قابل رقابت با محصولات خارجی و دارا بودن تائیدیه استاندارد جهانی، قیمت بسیار مناسبی نیز دارد. علاوه بر موارد گفته شده میتوان به رابط کاربری بسیار ساده پنل مرکزی سنس، توان مصرفی کم، کنترل خطا، سازگاری با انواع تجهیزات اعلام حریق و نصب و نگهداری و راه اندازی بسیار ساده اشاره کرد.

انواع پنل اعلام متعارف حریق سنس

کنترل پنل اعلام حریق سنسمرکز کنترل هوشمند سنس PC5

پنل اعلام حریق سنس

پنل مرکزی اعلام حریق سنسMC5

تجهیزات سیستم اعلام حریق

آژیر و آژیر فلاشر کانونشنال سنس

یکی از تجهیزات اعلام حریق آژیر می باشد، که وظیفه اصلی آن هشدار، اعلام خطر و وقوع حریق به کلیه حاضر در محل است. در واقع تجهیزات هشداری دیداری و شنیداری هستند که در هنگام بروز آتش سوزی توسط پنل مرکزی فعال می شوند هنگامی که دتکتور ها وقوع حریق را تشخیص دادند و یا اینکه شستی اعلام حریق توسط افراد حاضر در محل فشرده شد و کنترل مرکزی اعلام حریق صحت وقوع آتش سوزی را تشخیص داد، آژیرها فعال میشود . در کنار آژیر ها، فلاشرها تجهیزات دیداری اعلام حریقی هستند که معمولا با رنگ قرمز بصورت ثابت و چشمک زن برای هشدار به افراد ناشنوا مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام نصب آژیر باید به این نکات توجه کرد که صدای آن در مکان های مانند پله ها، پاگرد، انباری و پارکینگ ها شنیده شود. همچنین در حد امکان، در هنگام نصب، تعداد آژیرها زیاد و صدای زنگ آنها کم و نوع صدای متفاوت با سایر صدا باشد.

صدای آژیر نباید کمتر از ۶۵ دسی بل باشد و در هرجای از ساختمان شنیده شود در هر زون حداقل یک آژیر وجود داشته باشند. معمولا آژیر و آژیر فلاشر برای هشدار به افراد داخل ساختمان به منظور تخلیه ساختمان ، عدم استفاده از آسانسور و انجام اقدامات لازم جهت اطفای حریق می باشد پس علاوه بر صدای بلند واضح و کم مصرف باید دارای تائیدیه آتش نشانی نیز باشد.

انواع آژیر و آژیر فلاشر کانونشنال سنس

 • آژیر کانونشنال سنس
 • آژیر چند صدا کانونشنال
 • آژیر فلاشر کانونشنال
آژیر اعلام حریق

آژیر و فلاشر سنس علاوه بر طراحی و ظاهر بسیار زیبا دارای صدا و نور بسیار خوبی هستند. صدا و نور دو فاکتور بسیار مهمی در آژیر و فلاشر می باشد که در محصولات سنس ااین دو معیار به خوبی رعایت شده است . در آژیر های سنسن هم نوع سقفی و هم دیواری آنها وجود دارد که مناسب برای محیط های تجاری و مسکونی می باشد.

آژیر و فلاشر سنس علاوه بر کیفیت بسیار عالی، گارانتی و خدمات پس از فروش و دارا بودن تائیدیه آتش نشانی، قیمت بسیار مناسبی دارد. به جرات می توان گفت که این محصول از برندهای خارجی همنوع خود بسیار برتر است که مورد تایید کارشناسان سیستم اعلام حریق می باشد.

شاسی اعلام حریق کانوشنال سنس

یکی از تجهیزات اعلام حریق کاربردی و پرکاربرد شستی اعلام حریق می باشد. علاوه بر تشخیص حریق با استفاده از دتکتور و بصورت کاملا اتوماتیک، می توان از شاسی اعلام حریق برای تشخیص و ارسال سیگنال به پنل اعلام حریق بصورت دستی استفاده کرد. در واقع ساشی اعلام حریق برای مکان های کاربرد دارد که افراد رفت و آمد دارند و برای مکان های که انسان در آنجا حضور ندارد مورد استفاده قرار نمیگیرد. افراد با تشخیص حریق و وقوع آتش سوزی و فشار دادن شستی، سیگنالی به کنترل پنل ارسال میکنند. کنترل پنل نیز آژیرها و سیستم اطفای حریق را فعال می کند.

جنس درب مورد استفاده در شاسی معمولا از شیشه یا پلاستیک مقاوم است که این درب برابر پیشگیری از خرابکاری و محافظت مورد استفاده قرار می گیرد. شستی باید در مکان هایی که به راحتی قابل دیدن و دسترس هستند مانند پله ها، راهروها و ورودی و خروجی درب ها با ارتفاع مناسب از سطح زمین و همچنین مکانهایی که نور کافی دارند قرار داده شوند. همچنین  از قرار دادن در مکان هایی که امکان کثیف شدن آنها وجود دارد خودداری کرد.

انواع شاسی اعلام حریق کونشنال سنس

شاسی اعلام حریق سنس
سیستم اعلام حریق سنس

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر سنس

سامانه اعلام حریق آدرس پذیر سنس مشابه سیستم های متعارف و یا کونشنال می باشد. ولی هرکدام از تجهیزات مانند دتکتور و یا شستی ها دارای آدرس منحصر به فرد می باشند به طوری هنگام بروز آتش سوزی محل دقیق اعلام وقوع آتش سوزی مشخص است. در سیستم های متعارف که هر بخش به زون تقسیم می شود که در هنگام اعلام خطر آتش سوزی، فقط میتوان زون مورد نظر و محل آن را تشخیص داد و نقطه دقیق وقوع آتش سوزی به طور دقیق مشخص نمی شود. اما در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر سنس با توجه به اینکه هر کدام از تجهیزات یک کد منحصر به فردی دارند میتوان محل دقیق و دتکتور و یا شاسی که اعلام را اخطار داده را مشخص کرد. این موضوع باعث میشود که بتوان سریعتر محل دقیق را تشخیص و اقدامات لازم به عمل آورد..

در این سیستم هر یک از عناصر بصورت جداگانه اطلاعات خود را به کنترل پنل مرکزی ارسال می کنند.پنل اعلام حریق نیز اطلاعاتی چهت کنترل برای هر سنسور ارسال میکند. در این تبادل اطلاعات که بصورت کاملا مستقل از سایر تجهیزات باعث می شود که اگر اختلالی در عملکرد هریک از عناصر رخ بده به راحتی قابل تشخیص باشد. که همین موضوع باعث صرفه جویی در هزینه های نگه داری و سرویس می شود. به وضوح مشخص است که سیستم اعلام حریق آدرس پذیر سنس دارای دقت بسیار بالای برای تشخیص حریق، خطا و نقطه شروع آتش سوزی دارد، که همین موضوع باعث می شوند که این تجهیزات برای محیط های بزرگ بسیار مناسب باشند.

تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس مانند دسته متعارف به در چهار دسته قرار مگیرند که شامل:

 • دتکتور اعلام حریق آدرس پذیر سنس
 • کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر سنس
 • آژیر اعلام حریق آدرس پذیر سنس
 • شاسی اعلام حریق آدرس پذیر سنس
دتکتور دما حرارتی آدرس پذیر

دتکتور حرارتی دما افزایشی S6-ARD-300

حساسسیت بالا به دما
بسیار هوشمند و سریع
اعلان حریق در تغییرات دما تا ۸ درجه در دقیقه
مناسب برای مکان هایی که بطور عادی دود و تغییرات دما وجود دارد.

دتکتور دود نوری آدرس پذیر S6-ASD-300

حساسسیت بالا به انواع دود
بسیار هوشمند و سریع و آدرس پذیر
پردازشگر میکروپرسسوری
ضریب خطا بسیار کم
کم مصرف

دتکتور ترکیبی ادرسپذیر

دتکتور مولتی S6-AMD-300

دتکتوری با چند سنسور
ترکیب دتکتور دودی و حرارتی دما ثابت
تشخیص سریع
هوشمند و آدرس پذیر
مناسب برای هر مکانی به خاطر داشتن دو سنسور دود و دما برا تشخیص دود و دما

دتکتور دما ثابت آدرسپذیر سنس

دتکتور حرارتی دما ثابت آدرس پذیر S6-AHD-300

دتکتور دما ثابت
آدرس پذیر و هوشمند
هشدار در صورت رسیدن دما به ۷۰ درجه
تشخص سریع
عملکرد مطابق استاندارد جهانی
مناسب برای مکان های دودزا و تغییر دما بالا

دتکتور دودی سنس

دتکتور آدرس پذیر سنس

در سیستم های آدرس پذیر، دتکتورها وظیفه آشکارسازی حریق را بر عهده دارند.دتکتور وظیفه اندازه گیری میزان دود، گاز، شعله و حررات موجود در فضا را برعهده دارند. هریک از این نوع دتکتورها دارای آدرس یکتا هستند که در صورت تشخیص هریک از نشانه های حریق، اطلاعاتی به پنل مرکزی ارسال می کند. پنل اعلام حریق با آنالیز اطلاعات دریافتی و عدم بروز خطا، محل دقیق آتش سوزی و دتکتور ارسال کننده اطلاعات را مشخص می کند.

انواع دتکتور اعلام حریق آدرس پذیر سنس

 • دتکتور حرارتی دما افزایشی آدرس پذیر سنس
 • دتکتور حرارتی دما ثابت آدرس پذیر سنس
 • دتکتور دودی نوری آدرس پذیر سنس
 • دتکتور آدرس پذیر مولتی
کنترل پنل مرکزی سنس

پنل اعلام حریق آدرس پذیر سنس

پنل های اعلام حریق ادرس پذیر سنس دارای صفحه نمایشی LED برای رابط کابری آسان و نمایش تمامی رویدادها و اطلاعات ورودی و دریافتی که از دیگر تجهیزات ارسال می باشد. وضعیت دیگر دیوایسها در هر لحظه بررسی و کلیه گزارشات را در حافظه سیستم ثبت میکند. همچنین قابلیت بررسی، کنترل، نگهداری، نظارت و عیب یابی از راه دور و اینترنت،امکان اتصال به سیستم های متعارف و قابلیت ریست کردن نیز وجود دارد.

انواع پنل آدرس پذیر مرکزی سنس

 • کنترل مرکزی اعلام حریق آدرس پذیر سنس
کنترل پنل اعلام حریق سنس
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید