نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

امروزه برای ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و… نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر توصیه می گردد زیرا این سیستم ها نسبت به سیستم های متعارف عملکرد بهتری برخوردار هستند. سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر را می توان گفت نسل جدیدی از سیستم های اعلام حریق به شمار می آیند که دارای مزایای بیشتری نسبت به مدل های متعارف می باشند. کارشناسان معتقدند سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر با توجه به ویژگی هایی که دارند، به عنوان سیستم های اعلام حریق هوشمند محسوب شده و بهترین جایگزین برای سیستم های متعارف می باشند.

عملکرد این سیستم ها بدین گونه می باشد که کارشناس در هنگام نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر باید به تمامی حسگر ها و المان ها یک آدرس تعریف کند. تعریف کردن آدرس برای حسگر ها و دیگر المان ها این امکان را فراهم می کند که در صورت رخ دادن حریق، آدرس حسگر مورد نظر به کنترل پنل اعلام و کنترل پنل نیز آلارم مربوط به همان حسگر در بخش مربوطه را فعال می کند. این روش باعث می شود تا افراد به سرعت بخش دچار حریق شده را شناسایی کرده و اقدامات لازم برای رفع حریق را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

🛒مشاهده انواع تجهیزات برای جلوگیری از آتش سوزی در فروشگاه آتش ندا🔥

مزایای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

همانطور که گفته شد راه اندازی و نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به دلیل برخورداری از عملکرد کاملا هوشمند نسبت به سیستم های اعلام حریق متعارف ترجیح داده می شود. البته لازم به ذکر است که سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از مزایای دیگری نیز برخوردار هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از سرعت بالا در شناسایی حریق
 • برخورداری از کمترین خطا در اعلام حریق
 • برخورداری از به روز ترین تکنولوژی ها
 • برخورداری از استاندارد های روز دنیا
 • برخورداری از حافظه جهت ثبت و ذخیره اطلاعات
 • برخورداری از قابلیت اتصال به سیستم های PLC و BMS
 • سهولت در نصب و راه اندازی
 • امکان کنترل و نظارت بر سیستم
 • و…

با توجه به مزایای ذکر شده برای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر می توان گفت حجم قابل توجهی از خسارات ناشی از آتش سوزی با شناسایی و انجام اقدامات لازم کاهش می یابد.

نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

نصب انواع سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

 • با توجه به اهمیت تهیه و نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر برای افزایش ایمنی ساختمان ها در برابر آتش سوزی، برند های داخلی و خارجی متعددی امروزه این سیستم ها را به صورت کاملا استاندارد طراحی و تولید می کنند. محصولات هر کدام از برند های تولید کننده دارای ویژگی های خاصی بوده و دارای تفاوت هایی با محصولات دیگر برند ها دارند. از جمله معروف ترین و پرفروش ترین انواع سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر می توان به سیستم های زیر اشاره کرد:

  • سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تله تک
  • سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یونی پاس
  • سیستم اعلام حریق آدرس پذیر زتا

  دقت و سرعت دو فاکتور بسیار مهم در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر به شمار می آیند که در انواع سیستم های نام برده شده، این دو فاکتور کاملا ایده آل هستند. با وجود این سیستم های اعلام حریق می توان حجم قابل توجهی از آتش سوزی های ساختمان را در زمان کوتاهی شناسایی و نسبت به رفع آن ها اقدام نمود.

 

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

برای مشاهده سیستم های اعلام حریق آتش ندا ، کلیک کنید

راهنمای نصب 

نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با سیستم های متعارف دارای تفاوت هایی بوده و افرادی که تا کنون تجربه نصب و راه اندازی این سیستم ها را نداشته اند، لازم است از راهنمای نصب سیستم اعلام حریق و یا اقدام به شرکت در دوره های آموزشی آن نمایند. برای نصب این سیستم برخورداری از مهارت های زیر کاملا ضروری می باشد:

 • آگاهی از استاندارد های مربوط به نصب دتکتور ها
 • برخورداری از مهارت لازم برای آدرس دهی به حسگر ها
 • برخورداری از مهارت لازم در راه اندازی و نصب پنل مرکزی
 • نصب صحیح آژیر ها
 • آشنایی با تمامی تجهیزات و قطعات مربوط به سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
 • و…

نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یک امر کاملا تخصصی بوده و باید تمامی استاندارد ها و اصول لازم در هنگام نصب رعایت شوند تا سیستم از عملکرد صحیح برخوردار باشد. یک کارشناس نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر باید کاملا با روش های تنظیم و آدرس دهی به دتکتور ها و همچنین تنظیمات پنل مرکزی برخوردار باشد.

نقشه نصب تمام تجهیزات اعلام حریق سنس

نقشه سیم‌کشی اعلام حریق در سیستم‌های شناخته شده و سیم‌کشی اعلام حریق که آدرس پذیر می‌باشند، حدوداً با یکدیگر مشابه هستند و در هر دو نوع سیستم دو سیم در شستی وارد شده و دو سیم دیگر نیز از آن خارج می‌گردند.

قرارگیری سیم‌های مربوط به ورودی و خروجی بر روی ترمینال‌های درون شستی، بایستی براساس دستورالعمل تولید کننده انجام بپذیرد. نصب سیستم‌های اعلام حریق سنس همچون سایر سیستم‌ها بوده و دارای تفاوت چندانی نیست. مراحل نصب تمام تجهیزات اعلام حریق سنس عبارتند از:

تجهیزات اعلام حریق سنس دربرگیرنده‌ی دتکتور، دتکتورهای گاز، شستی، پنل اعلام حریق و آژیر ریموت اندیکاتور یا LED بوده که برای نصب اعلام حریق این ابزارآلات مورد نیاز است.

نصب پنل مرکزی اعلام حریق سنس

نصب پنل مرکزی اعلام حریق سنس

پنل اعلام حریق سنس نقش با اهمیتی را برعهده دارد و شرایط سیستم را برای اپراتور به نمایش درمی‌آورد. به صورت کلی پنل اعلام حریق سنس به علت پیشرفته و به‌ روز بودن به سهولت نصب می‌گردد. پنل اعلام حریق شرایط و کارکرد کلیه ابزارآلات متصل به خود را نمایش می‌دهد.

برنامه‌ریزی کلیه قطعات به طور اتوماتیک وظیفه‌ی پنل است. به منظور نصب پنل مرکز اعلام حرق سنس در ابتدا می‌بایست کلیه ماژول‌های مبدل را به وسیله‌ی سیم به پنل اعلام حریق وصل نمود. سپس قطعات دیگر به شکل بی سیم یا با سیم در مسیر تعبیه می‌شوند؛ برای مثال سیم آژیرها و دتکتورها در این مسیر با نظر به پلاریته‌ی مثبت یا منفی موضع گیری می‌کنند.

پس از قرارگیری تمامی مدارات، اتصالات و عایق کردن آن‌ها، باتری‌ها در درون دستگاه قرار می‌گیرند و سیم ارت را به بدنه پنل اعلام حریق سنس اتصال داده و پس از متصل شدن برق، دستگاه آزمایش می‌شود.

نصب دتکتور اعلام حریق سنس

در برخی مواقع در یک مکان، نصب دو دتکتور دودی مورد نیاز است؛ به طور مثال چنانچه در راهرویی که سیستم اعلام حریق در آن نصب شده است، بر روی دیوارهای آن قفسه‌هایی قرار گرفته‌اند که تا سقف فاصله‌ای کمتر از ۳۰ سانتی متر داشته باشند؛ می‌بایست در دو سوی قفسه‌ها دتکتور دودی تعبیه گردد. از نصب دتکتور دودی در نزدیکی دریچه‌های تهویه می‌بایست به شدت خودداری نمود و فاصله‌ی یک متری به عنوان کمترین فاصله دتکتور از دریچه‌ها می‌بایست رعایت شود.

دتکتورهای حرارتی در دو مدل دما ثابت و حساس به دما دسته‌بندی می‌گردند. نصب دتکتور دما ثابت در مکان‌هایی همچون آشپزخانه و اتاق بخار صورت می‌گیرد، در صورتی که دتکتور حساس به دما مختص محیط‌هایی است که دتکتور دودی نامطلوبی دارند. پیشنهاد می‌شود نصب دتکتور اعلام حریق سنس بر  روی سقف و در یک فاصله‌ی ۳۰ سانتی متری از دیوارها صورت بگیرد.

فاصله معتبر دتکتور از ابزار گازسوز در زمان نصب می‌بایست رعایت شود. این فاصله به طور افقی حدواسط یک تا ۳ متر و به طور عمودی حدواسط ۲ تا ۳ متر می‌باشد. در شرایطی که دتکتور بر روی دیوار نصب گردد، فاصله تا سقف نباید بیشتر از ۱۵ سانتی متر باشد. به منظور نصب دتکتورهای اعلام حریق سنس در ابتدا می‌بایست با پیچاندن بدنه اصلی دتکتور در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، آن را از پایه جدا نمود و نخست پایه در محل مورد نظر نصب گردد.

پایه از طریق دو پیچ در مکان مورد نظر محکم می‌شود. پیچ‌ها می‌بایست کاملاً در مکان پیچ پایه تعبیه شوند. سپس به منظور قرارگیری سر سیم‌ها در زیر نگهدارنده‌های کابل، پیچ اتصالات به واسطه‌ی حرکت در خلاف جهت عقربه ساعت باز خواهند شد. پس از قرارگیری سر سیم‌ها در این بخش و تحت پوشش قرار گرفتن سر لخت آن‌ها توسط لحیم، پیچ‌ها به شکل اولیه خود باز گردانده می‌شوند.

نصب شستی اعلام حریق سنس

نصب شستی اعلام حریق سنس

به منظور نصب شستی اعلام حریق سنس می‌بایست مواردی را مد نظر قرار دهید، که برخی از این نکات عبارتند از:

نصب آژیر اعلام حریق سنس

آژیر اعلام حریق سنس بی شک یکی از با کیفیت‌ترین آژیرهای سیستم اعلام حریق محسوب می‌شود. این نوع آژیرها قابلیت تولید سه نوع صدای متفاوت را داشته و با اقسام مختلف مدارهای جدا کننده مجتمع دارای سازگاری هستند. این آژیرها در ولتاژهایی میان ۱۵ تا ۳۰ ولت با نظر به نوع خود فعالیت نموده و خروجی صدای آن‌ها نیز با نظر به نوع دارای تفاوت است.

اما محدوده خروجی صدای عمده‌ی آژیرها بین ۸۰ تا ۱۰۰ دسی بل است. به منظور نصب آژیر اعلام حریق سنس می‌بایست سیم‌بندی‌های آن به شکل موازی صورت بگیرند. خط آژیر بر روی پنل مرکزی قابل مشاهده است که تغذیه آژیرها می‌بایست از این بخش خارج شود.

با نظر به قابلیت‌های ساختمان نوع کابل آژیر تعیین می‌گردد؛ به صورت کلی کابل‌های سه رشته‌ای برای ساختمان‌هایی که به ریموت ال‌ای‌دی مجهز هستند و کابل‌های دو رشته‌ای برای دیگر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقطع کابل با نظر به طول مسیر در هر زون تعیین می‌گردد؛ به طور مثال برای طول‌های کمتر از ۱۰۰۰ متر از کابل‌هایی در مقطع یک و نیم میلی‌متر مربعی استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از دستیابی حیوانات جونده به کابل‌ها، از آن‌ها محافظت مکانیکی به عمل آید. می‌توان کابل آژیر اعلام حریق سنس را به شکل توکار نیز تعبیه نمود.

چنانچه در مسیر کابل‌های آژیر اعلام حریق کابل‌های فشار قوی و مخابراتی مشاهده شوند، می‌بایست کابل‌های شیلد دار را به منظور نصب آژیر مورد استفاده قرار دارد. پیش از نصب آژیر می‌بایست دتکتور، اندیکاتور و شستی‌های سیستم اعلام حریق سنس نصب شده باشند.

بروزرسانی ۱٫۰۸٫۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید