سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف چیست ؟

یکی از مهمترین وسایل و ابزارهای ایمنی که در ساختمان های مختلف تجاری، اداری، مسکونی و… کاربرد آن ضرورت دارد، سیستم اعلام حریق است و از انواع این سیستم، سیستم اعلام حریق متعارف می باشد. این نوع سیستم اعلام حریق، یکی از قدیمی ترین انواع آن است که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

وجود این سیستم ها برای هر ساختمان ضرورت و اهمیت ویژه ای دارد. این نوع از اعلام حریق بیشتر برای مکان های کوچک و معمولی و دارای سیستم فشار ضعیف کاربرد دارد و نام دیگر آن کانونشنال می باشد

سیستم اعلام حریق متعارف

ویژگی سیستم اعلام حریق متعارف

یکی ویژگی های سیستم اعلام حریق متعارف، نوع سیم کشی آن است که به صورت ستاره ای می باشد. در این نوع سیم کشی هر کدام از تجهیزات سیستم به صورت جداگانه به پنل مرکزی متصل می شوند.

این نوع از اعلام حریق نسبت به انواع دیگر دارای تجهیزات اولیه ای با قیمت پایین تر می باشد. در صورت استفاده از این نوع سیستم، نمی توان نقطه دقیق آتش سوزی را تشخیص داد. اما وجود ویژگی زون در اعلام حریق متعارف، به طور کلی می توان منطقه آتش گرفته را مشخص کرد.

اساس کار این سیستم اعلام حریق به این صورت است که ابتدا حریق، نشت گاز، دود، حرارات و شعله توسط حسگر اعلام حریق و یا دتکتور اعلام حریق شناسایی می شود. سپس یپغام را برای پنل مرکزی اعلام حریق و یا در اصطلاح تابلو اعلام حریق ارسال می شود، سپس کنترل پنل مرکزی اعلام حریق پس ار پردازش های لازم و بررسی صحت وقوع حریق و عدم خطا در سیستم ، آژیر اعلام حریق و فلاشر اعلام حریق را فعال می کند. از مهمترین مزایا سیستم اعلان حریق می توان به تشخص سریع حریق و محل آن، اطلاع رسانی افراد حاضر در ساختمان و تخلیه هرچه سریعتر، تشخیص مکان دقیق آتش سوزی و انجام اقدامات لازم و کاهش زمان دسترسی به مکان حریق اشاره کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین فروشگاه تجهیزات اعلام حریق آتش ندا در تماس باشید. ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

اجزای تشکیل دهنده سیستم های اعلام حریق متعارف

کنترل پنل مرکزی اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق

  • مهمترین بخش از یک سیستم اعلام حریق متعارف، کنترل چنل یا مرکز کنترل آن می باشد. سایز تجهیزات مربوط به سیستم به وسیله مدار شعاعی به مرکز کنترل متصل می شوند. علاوه بر این آشکارسازها که در مناطق مختلف یک ساختمان قرار گرفته اند از طریق مدارها به این مرکز وصل می شوند.
  • هر کنترل پنل تعداد زون های موجود در یک ساختمان را نشان می دهد و می تواند تعداد محدودی از این زون ها را داشته باشد. همچنین بایستی حداقل دارای دو مدار باشد تا بتواند به دیگر تجهیزات اعلام حریق به صورت شعاعی یا شاخه وصل شود. این مرکز به وسیله مدار الکترونیکی، پس از آن که آتش را تشخیص داد، چراغ و آژیرهای اعلام حریق را به کار می اندازد.
ساشی اعلان حریق

شاسی اعلام حریق​

یکی دیگر از تجهیزات تشکیل دهنده اعلام حریق متعارف شاسی می باشد. زمانی که فردی متوجه آتش سوزی در یک مکان می شود، می تواند با فشردن شاسی، آژیر یا زنگ های هشدار را در آن مکان به صدا در بیاورد. پس از فشردن شاسی سیستم اعلام حریق تحریک شده و به سمت مرکز کنترل ارسال می شود.

دتکتور اعلان حریق

دتکتور اعلام حریق​

  • یکی از بخش های سیستم اعلام حریق متعارف که حریق را تشخیص می دهد، دتکتور یا آشکارساز می باشد. انواع مختلف دتکتور با توجه به این که به کدامیک از ویژگی های آتش حساس باشند، مشخص می شود. یکی از انواع دتکتور، دتکتور دودی می باشد که به صورت سقفی نصب شده و به دود حاصل از آتش یا جرقه حساس است. نوع دیگری از آشکارساز دودی وجود دارد که به ذرات بسیار ریز دود حساس هستند و دتکتور مکنده نامیده می شود.
  • دتکتورهای حرارتی نیز وجود دارند که نسبت به حرارت حاصل از آتش حساس بوده و چنانچه دمای مکان مورد نظر بیشتر از حد مشخص شده برای سیستم اعلام حریق باشد، دتکتور از طریق پنل مرکزی، نقطه ای که در حال آتش گرفتن است را آشکار می کند. دتکتور ترکیبی نوع دیگری است که هم به وسیله دود و هم حرارت تحریک می شود و برای مناطق پرخطر و حساس مناسب است.

  • دتکتور گازی نیز در مقابل گازهایی مانند مونوکسید کربن و یا گاز شهری حساس است. دتکتور شعله ای مناسب برای مکان هایی است که موادی را نگهداری می کنند که این مواد در صورت آتش گرفتن قبل از دود و حرارت، ابتدا شعله ایجاد می کنند. این نوع آشکارساز با توجه به نوع اشعه ساطع شده از آتش به انواع مختلفی تقسیم می شود.

تجهیزات اعلان حریق

آژیر اعلام حریق

  • یکی از تجهیزات مهم در سیستم اعلام حریق متعارف، آژیر می باشد که در واقع یک وسیله شنیداری برای آگاه ساختن و اعلام آتش است. زمانی که آتش سوزی اتفاق می افتد و سیستم مرکزی اعلام حریق فعال می شود، رله ها وصل شده و آژیر به صدا در می آید. نوع دیگری از آژیرها وجود دارند که فلاشر نیز دارند و علاوه بر جنبه شنیداری، از لحاظ دیداری نیز افراد را آگاه به آتش سوزی می کنند.
ریموت اندیکاتور

ریموت اندیکاتور

  • از این وسیله برای مناطقی استفاده می شود که دارای بخش های مختلفی باشد. برای مثال در هتل ها یا ساختمان های مسکونی که در هر طبقه از ساختمان اتاق یا واحدهای زیادی وجود دارد. از این وسیله به منظور سرعت بخشیدن به پیدا کردن محل دقیق آتش سوزی استفاده می شود. این وسیله دارای چراغی می باشد که در صورت آتش سوزی در یک واحد چراغ مربوط به آن واحد روشن می شود.

نمایندگی برند های سیستم اعلام حریق متعارف

 اهمیت سیستم اعلام حریق و ضروریت استفاده از آنها در مکان ها و ساختمان های تجاری ، مسکونی و اداری با توجه به موارد گفته شده کاملا مشخص شده است. در ایران برند های مختلف داخلی و خارجی  در زمینه سیستم اعلام و اطفای حریق وجود دارد. برندهای سیستم اعلام حریق ایران با توجه به قیمت بسیار مناسب نسبت به هم نوعان خارجی و کیفیت  بسیار خوب آنها بسیار مورد استفاده قرار  میگیرد.

برند های ایرانی سیستم اعلام حریق متعارف

تجهیزات اعلام حریق متعارف سنس sens

برای مشاهده محصولات اعلام حریق سنس کلیک کنید

تجهیزات اعلام حریق متعارف سایان sayan

برای مشاهده محصولات اعلام حریق سایان کلیک کنید

قیمت سیستم اعلام حریق متعارف

آتش ندا نمایندگی رسمی سیستم اعلام حریق سنس، تسلا، زیتکس، سایان در ایران

برای اطلاع از قیمت انواع سیستم اعلام حریق با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید