آژیر اعلام حریق | تجهیزات سیستم اعلام حریق

آژیر خطر

آژیر یکی تجهیزات مورد استفاده در سیستم اعلام حریق می باشد، که وظیفه اصلی آن ایجاد صدا و اعلام هشدار در هنگام بروز خطر و یا آتش سوزی و دارای انواع متفاوتی می باشد. اگر قصد خرید آژیر اعلام حریق را دارید با ما همراه باشید تا با انواع آژیر اعلام حریق آشنا شده و نحوی کارکرد و نصب آن مورد بررسی قرار دهیم.

آژیر اعلام حریق به عنوان نوعی از تجهیزات اعلام حریق همانند سایر اجزا دیگر به پنل مرکزی اعلام حریق متصل بوده و کنترل پنل پس از دریافت اطلاعات از دتکتور ها و شاسی اعلام حریق در صورت لزوم آنرا فعال می کند. و شاسی اعلام بصورت دیداری و شنیداری اعلام حریق را هشدار می دهد.

ساختار آژیر اعلام حریق

آژیر اعلام حریق ار سه بخش اسیلاتور، تقویت کننده، اسپیکر تشکیل شده است.

 • اسیلاتور و یا نوسان ساز که وظیفه اصلی آن ایجاد فرکانس و با همان نوسان با طول موج های مختلف می باشد. در واقع برای ساختن موج حامل انرژی رادیویی و صوتی در مدرات رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد. و دارای خروجی موج با شکل های متفاوت می باشد.
 • تقویت کنننده برای تقویت سیگنال های دریافتی که انرژی بسیار کمی دارند و قابل پردازش نیستند مورد استفاده قرار میگیرند.فرکانس دریافتی از اسیلاتور را تقویت میکند.
 • اسپیکر صدا را پخش می کند.

ویژگی های آژیر اعلام حریق

انواع آژیر اعلام حریق | آژیر اعلام حریق در دو نوع متعارف و آدرس پذیر قابل عرضه می باشد.

آژیر اعلام حریق وسایلی مانند زنگها ، بوقها ، لامپها و … هستند که در هنگام بروز آتش سوزی تمامی افراد که در محل حضور دارند، را مطلع می سازند.در واقع تجهیزات هشدار دهنده صوتی و دیداری هستند که در صورت وقوع حریق و تشخیص آن توسط پنل اعلام حریق، بصورت دیواری یا سقفی نصب و با دریافت سیگنال فعال می شوند.وظیفه اصلی آنها هشدار وقوع آتش سوزی به تمامی ساکنان حاضر در ساختمان است. عموما در کنار آژیر اعلام حریق، چراغ های چشمک زن نیز نصب می شود که همزمان با آنها به کار می افتند. نور این چراغ های چشمک زن به افراد ناشنوا کمک می کند که درصورت بروز آتش سوزی به کمک این چراغ ها آن را تشخیص دهند. همچنین می تواند در صورت از کار افتادن آژیرها اعلام حریق را مشخص کند. برخی از مواردی که هنگام نصب آژیرها باید رعایت شود:

 • صدای آژیر در هنگام آتش سوزی باید در راه پله ها ، پارکینگها و انبارها و تمام مکان های تحت نظارت شنیده شود.
 • در هر زون (بخش بندی و یا قسمت بندی ساختمان برای بهتر تحت پوشش قرار کل ساختمان، زون نام دارد) حداقل یک آژیر وجود داشته باشد.
 • تا حد امکان از تعداد آژیر زیاد با صدای زنگ کم استفاده شود.
 • نوع صدای آژیر اعلام حریق از دیگر صداها متفاوت باشد.
 • حداقل صدای آژیر بایستی ۶۵ دسی بل باشد. در واقع صدای آزیر اعلام حریق بید بین ۵۰ تا ۶۵ دسی بل از صدای محیط بیشتر باشد.
 • در مکان هایی که افرد ناشنوا حضور دارند، حتما باید از فلاشر و چراغهای اعلام خطر برای وقوع آتش سوزی استفاده کرد.

 

انواع آزیر اعلام خطر

انواع آژیر اعلام حریق | آژیر اعلام حریق در دو نوع متعارف و آدرس پذیر قابل عرضه می باشد.

سیستم اعلام حریق متعارف

یکی از قدیمی ترین سیستم اعلام حریق، نوع متعارف آن است که هم اکنون نیز از آنها استفاده می شود.در این نوع سیستم ها چندین دتکتور اعلام حریق و شستی  یک منطقه خاص را با یک مدار، تحت پوشش قرار می دهد. که در صورت وقوع حریق، فقط  وضعیت مربوط به آن منطقه در کنترل پنل اعلام حریق تغییر می کند.در واقع هر مدار نشان دهنده تغییر وضعیت منطقه مربوط به خود است.در صورت بروز حریق نیز، علاوه بر روشن شدن لامپ‌های منطقه آتش سوزی، آژیرهای کنترل پنل مرکزی نیز به صدا درمی‌آیند. که استفاده از این نوع  سیستم ها در مکان های عمومی، اعلام حریق حتی کوچک ممکن است موجب هراس تعداد زیادی یا اخلال در روند معمولی فعالیت‌ها گردد.

 

فروشگاه آتش ندا نمایندگی رسمی تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس و ارائه دهنده محصولات اعلام و اطفای حریق سایان، تسلا، زیتکس، زتا، جی اس تی، سینکولن

۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اما در سیستم اعلان حریق آدرس پذیر می توان از روی نام آن متوجه شد که هریک از دتکتورها و شستی ها و حسگر ها، آدرس منحصر به فرد خود را دارد. که در صورت بروز حریق می توان به طور دقیق محل وقوع آتش سوزی را مشخص کرد و اقدامات لازم را به عمل آورد. به همین دلیل هنگامی که حریق اتفاق می‌افتد پنل اعلام حریق به طور دقیق می‌تواند تشخیص دهد که حریق در کدام نقطه اتفاق افتاده است و فقط آژیر مربوط به آن منطقه فعال شود. و همین شناسایی و تعیین دقیق محل وقوع حریق نقش تعیین ‌کننده‌ای در سرعت رسیدگی و کنترل آن دارد.

فلاشر سیستم اعلام حریق | هشدار دهنده اعلام حریق

علاوه بر آژیر ها، فلاشر یکی دیگر از تجهیزات اعلام حریق است که برای هشدار و اعلام وقوع آتش سوزی در سیستم اعلام حریق بکار میرود.معمولا آنها در راه پله ها، پاگرد ها و راهروها در موازات  آژیرها قرار میگیرند، در هنگام فعال شدن آژیر ها،آنها نیز فعال می شوند.نور این چراغ های چشمک زن به افراد ناشنوا هستند. در مکان های پر رفت و آمد مانند بیمارستان ها و مکانهایی که افراد در حال استراخت هستند و یا در حالتی که دتکتور فعال شده و به هر دلیلی درب ورودی آن بسته شده،به تشخیص بروز حریق کمک می کند . در هنگام از کار افتادن آژیرها اعلام حریق را مشخص کند.

ساختار فلاشر با نور ثابت یا چشمک زن و یا به صورت ثابت یا گردان است و معمولا قرمز رنگ می باشد. علاوه بر پله ها، راهروها ازچراغ های چشمک زن در بالای درب واحد ها نصب می شود و در صورت فعال شدن دتکتور، این چراغ نیز روشن خواهد شد. که با آنها چراغ های Remote Indicator گفته می شود و برای تشخیص محل دقیق آتش سوزی مورد استفاده قرار میگیرد.

آژیر اعلام حریق - تجهیزات اعلام حریق
 • استفاده از آژیر ها و دیگر وسایل هشدار دهنده،برای تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها و انجام  اقدامات لازم  برای اطفا حریق است.
 • آژیر های اعلام حریق تولید شده در برخی برند ها دارای صداها و فرکانس های مختلف و کلید ولوم برای افزایش یا کاهش میزان صدا و تغییر حجم صدا هستند.
 • آژیر باید علاوه بر صدای بلند ،واضح، کم مصرف و باید دارای تاییدیه آتش نشانی باشند.
 • آژیر اعلام خطر باید به گونه ای طراحی شود که نور آن از تمام زوایا قابل دیدن باشد و همچنین صدای آن به خوبی در محل پخش شود.
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید