آژیر اعلام حریق | تجهیزات سیستم اعلام حریق

آژیر خطر

آژیر یکی تجهیزات مورد استفاده در سیستم اعلام حریق می باشد، که وظیفه اصلی آن ایجاد صدا و اعلام هشدار در هنگام بروز خطر و یا آتش سوزی و دارای انواع متفاوتی می باشد. اگر قصد خرید آژیر اعلام حریق را دارید با ما همراه باشید تا با انواع آژیر اعلام حریق آشنا شده و نحوی کارکرد و نصب آن مورد بررسی قرار دهیم.

آژیر اعلام حریق به عنوان نوعی از تجهیزات اعلام حریق همانند سایر اجزا دیگر به پنل مرکزی اعلام حریق متصل بوده و کنترل پنل پس از دریافت اطلاعات از دتکتور ها و شاسی اعلام حریق در صورت لزوم آنرا فعال می کند. و شاسی اعلام بصورت دیداری و شنیداری اعلام حریق را هشدار می دهد.

آژیر اعلام حریق چیست ؟

یکی از مهم ترین لوازم اعلام حریق آژیر می باشد ، که نشان دهنده بروز حریق در سیستم های اعلام و اطفای حریق است . این آژیرها در هنگام حریق با به صدا درآمدن افراد را از بروز حریق مطلع می سازد. آژیرها به سه دسته آژیر بلندگو ، آژیر ، زنگ الکتریکی تقسیم می شوند.

انواع آژیر اعلام حریق

زنگ های هشدار دهنده آتش سوزی دارای صداهای متمایز معمولا از نوع کاسه ای است که آلت چکشی بر قسمت داخلی آن ضربه می زند. این نوع زنگ برای اطلاع از آبفشان ها معمولا مورد استفاده قرار میگرد.

زنگ های الکترونیکی یا مکانیکی دارای قابلیت انتخاب طنین دلخواه شما هستند ،  که در هنگام نصب می توانید این تغییرات را تنظیم نمایید.

زنگ با طنین نرم ، این نوع زنگ مناسب فضاهایی است که مرتب افراد حضور دارند و مراقب شرایط هستند . معمولا بدلیل اینکه زنگ های اعلام حریق دارای صدای ناگهانی هستند ، موجب پریشانی و وحشت می شود ، بنابرین در بعضی از مکان ها از اینگونه زنگ استفاده می شود ، تا افرا مراقب صدا سایرین را هشیار نمایند.

آژیر 

این نوع تجهیزات هشدار دهند برای کارخانجات بزرگ و فضاهای باز مورد استفاده قرار میگیرد .

بلندگو

این نوع هشدار از پیش ضبط شده برای اعلام خطر و راهنمایی افراد در محیط های شلوغ استفاده می شود.

قیمت آژیر اعلام حریق

آژیرهای اعلام حریق دارای کاربری های متفاوت هستند که شرکت های داخلی و خارجی زیادی تولید کننده انواع آن می باشند ، که بر اساس متریال به کار رفته و کیفیت دارای قیمت های متفاوتی هستند .

ساختار آژیر اعلام حریق

آژیر اعلام حریق ار سه بخش اسیلاتور، تقویت کننده، اسپیکر تشکیل شده است.

 • اسیلاتور و یا نوسان ساز که وظیفه اصلی آن ایجاد فرکانس و با همان نوسان با طول موج های مختلف می باشد. در واقع برای ساختن موج حامل انرژی رادیویی و صوتی در مدرات رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد. و دارای خروجی موج با شکل های متفاوت می باشد.
 • تقویت کنننده برای تقویت سیگنال های دریافتی که انرژی بسیار کمی دارند و قابل پردازش نیستند مورد استفاده قرار میگیرند.فرکانس دریافتی از اسیلاتور را تقویت میکند.
 • اسپیکر صدا را پخش می کند.

آژیر اعلام حریق سقفی

این نوع آژیرها همانطور که از نام شان مشخص است بر روی سقف نصب می شود . و در منازل ، ادارات و فضاهایی که متراژ آنها بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ متر بسیار کاربرد دارد.

آژیر اعلام حریق ۲۴ ولت

این نوع آژیر ، دارای مشخصاتی نظیر ؛ ۶۵ گرم ، جنس ABS ، دارای ابعاد ۹*۹ سانتی متر ، رنگ قرمز می باشد. آژیر اعلام حریق ۲۴ ولت

بدلیل جسنش دارای طول عمر بالا و مقاوم می باشد و در ساختمان های اداری و کارخانه جات جهت اطلاع رسانی افراد از اتفاقات به وجود آمده استفاده می شود .

ویژگی های آژیر اعلام حریق

انواع آژیر اعلام حریق | آژیر اعلام حریق در دو نوع متعارف و آدرس پذیر قابل عرضه می باشد.

آژیر اعلام حریق وسایلی مانند زنگها ، بوقها ، لامپها و … هستند که در هنگام بروز آتش سوزی تمامی افراد که در محل حضور دارند، را مطلع می سازند.در واقع تجهیزات هشدار دهنده صوتی و دیداری هستند که در صورت وقوع حریق و تشخیص آن توسط پنل اعلام حریق، بصورت دیواری یا سقفی نصب و با دریافت سیگنال فعال می شوند.وظیفه اصلی آنها هشدار وقوع آتش سوزی به تمامی ساکنان حاضر در ساختمان است. عموما در کنار آژیر اعلام حریق، چراغ های چشمک زن نیز نصب می شود که همزمان با آنها به کار می افتند. نور این چراغ های چشمک زن به افراد ناشنوا کمک می کند که درصورت بروز آتش سوزی به کمک این چراغ ها آن را تشخیص دهند. همچنین می تواند در صورت از کار افتادن آژیرها اعلام حریق را مشخص کند. برخی از مواردی که هنگام نصب آژیرها باید رعایت شود:

 • صدای آژیر در هنگام آتش سوزی باید در راه پله ها ، پارکینگها و انبارها و تمام مکان های تحت نظارت شنیده شود.
 • در هر زون (بخش بندی و یا قسمت بندی ساختمان برای بهتر تحت پوشش قرار کل ساختمان، زون نام دارد) حداقل یک آژیر وجود داشته باشد.
 • تا حد امکان از تعداد آژیر زیاد با صدای زنگ کم استفاده شود.
 • نوع صدای آژیر اعلام حریق از دیگر صداها متفاوت باشد.
 • حداقل صدای آژیر بایستی ۶۵ دسی بل باشد. در واقع صدای آزیر اعلام حریق بید بین ۵۰ تا ۶۵ دسی بل از صدای محیط بیشتر باشد.
 • در مکان هایی که افرد ناشنوا حضور دارند، حتما باید از فلاشر و چراغهای اعلام خطر برای وقوع آتش سوزی استفاده کرد.

 

انواع آزیر اعلام خطر

محل نصب آژیر اعلام حریق

 • ساختمان های تجاری که ورودی مشترکی داشته و متراژ کل آنها در مجموع ۳۰۰ متر مربع و بیشتر هستند.
 • ساختمان های تجاری که به صورت تک واحدی می باشند و متراژ آن ها بیشتر و یا برابر با ۵۰۰ متر باشد.
 • مجتمع هایی که کاربری تجاری ، اداری یا اداری ، مسکونی که بیش از ۳ طبقه از کف زمین داشته باشند و یا متراژ کل آن ها در مجموع ۳۰۰ متر مربع و یا بیشتر هستند .
 • ساختمان های مسکونی، تجاری که مجموع واحد های تجاری و مسکونی ۵ واحد یا بیشتر باشد.
 • در ساختمان های با کاربری مختلف در صورتی که هر کدام از کاربری ها به صورت مجزاء طبق شرح بند های فوق و یا جداول مسکونی نیاز به سیستم کشف و اعلام حریق داشته باشند، در کل بنا بایستی سیستم کشف و اعلام حریق طراحی و نصب شود.
 • آژیر اعلام حریق در ساختمان هایی با کاربری مختلف لازم است و باید بصورت یکپارچه و یا مرتبط انتخاب شوند .

آژیر اعلام حریق برند های معتبر

برای مشاهده محصولات اعلام حریق سنس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق سایان کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق زیتکس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق تسلا کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق زتا کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق تله تک کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق یونی پاس کلیک کنید

انواع آژیر اعلام حریق | متعارف و آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق متعارف

یکی از قدیمی ترین سیستم اعلام حریق، نوع متعارف آن است که هم اکنون نیز از آنها استفاده می شود.در این نوع سیستم ها چندین دتکتور اعلام حریق و شستی  یک منطقه خاص را با یک مدار، تحت پوشش قرار می دهد. که در صورت وقوع حریق، فقط  وضعیت مربوط به آن منطقه در کنترل پنل اعلام حریق تغییر می کند.در واقع هر مدار نشان دهنده تغییر وضعیت منطقه مربوط به خود است.در صورت بروز حریق نیز، علاوه بر روشن شدن لامپ‌های منطقه آتش سوزی، آژیرهای کنترل پنل مرکزی نیز به صدا درمی‌آیند. که استفاده از این نوع  سیستم ها در مکان های عمومی، اعلام حریق حتی کوچک ممکن است موجب هراس تعداد زیادی یا اخلال در روند معمولی فعالیت‌ها گردد.

 

فروشگاه آتش ندا نمایندگی رسمی تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس و ارائه دهنده محصولات اعلام و اطفای حریق سایان، تسلا، زیتکس، زتا، جی اس تی، سینکولن

۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸ – ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اما در سیستم اعلان حریق آدرس پذیر می توان از روی نام آن متوجه شد که هریک از دتکتورها و شستی ها و حسگر ها، آدرس منحصر به فرد خود را دارد. که در صورت بروز حریق می توان به طور دقیق محل وقوع آتش سوزی را مشخص کرد و اقدامات لازم را به عمل آورد. به همین دلیل هنگامی که حریق اتفاق می‌افتد پنل اعلام حریق به طور دقیق می‌تواند تشخیص دهد که حریق در کدام نقطه اتفاق افتاده است و فقط آژیر مربوط به آن منطقه فعال شود. و همین شناسایی و تعیین دقیق محل وقوع حریق نقش تعیین ‌کننده‌ای در سرعت رسیدگی و کنترل آن دارد.

فلاشر سیستم اعلام حریق | هشدار دهنده اعلام حریق

علاوه بر آژیر ها، فلاشر یکی دیگر از تجهیزات اعلام حریق است که برای هشدار و اعلام وقوع آتش سوزی در سیستم اعلام حریق بکار میرود.معمولا آنها در راه پله ها، پاگرد ها و راهروها در موازات  آژیرها قرار میگیرند، در هنگام فعال شدن آژیر ها،آنها نیز فعال می شوند.نور این چراغ های چشمک زن به افراد ناشنوا هستند. در مکان های پر رفت و آمد مانند بیمارستان ها و مکانهایی که افراد در حال استراخت هستند و یا در حالتی که دتکتور فعال شده و به هر دلیلی درب ورودی آن بسته شده،به تشخیص بروز حریق کمک می کند . در هنگام از کار افتادن آژیرها اعلام حریق را مشخص کند.

ساختار فلاشر با نور ثابت یا چشمک زن و یا به صورت ثابت یا گردان است و معمولا قرمز رنگ می باشد. علاوه بر پله ها، راهروها ازچراغ های چشمک زن در بالای درب واحد ها نصب می شود و در صورت فعال شدن دتکتور، این چراغ نیز روشن خواهد شد. که با آنها چراغ های Remote Indicator گفته می شود و برای تشخیص محل دقیق آتش سوزی مورد استفاده قرار میگیرد.

آژیر اعلام حریق - تجهیزات اعلام حریق
 • استفاده از آژیر ها و دیگر وسایل هشدار دهنده،برای تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها و انجام  اقدامات لازم  برای اطفا حریق است.
 • آژیر های اعلام حریق تولید شده در برخی برند ها دارای صداها و فرکانس های مختلف و کلید ولوم برای افزایش یا کاهش میزان صدا و تغییر حجم صدا هستند.
 • آژیر باید علاوه بر صدای بلند ،واضح، کم مصرف و باید دارای تاییدیه آتش نشانی باشند.
 • آژیر اعلام خطر باید به گونه ای طراحی شود که نور آن از تمام زوایا قابل دیدن باشد و همچنین صدای آن به خوبی در محل پخش شود.

سیم کشی آژیر اعلام حریق

سیم کشی آژیر دارای روشهای متعارف بسیاری می باشد، اگ از کابل های استاندارد استفاده نشود یا اینکه سیم کشی دارای مشکل باشد در عملکرد به موقع آژیر اعلام حریق می تواند مشکل بوجود بیاورد و عملکرد درست سیستم را با مشکل روبرو نماید. اما بطور کلی کابلهای اعلام حریق باید از سایر کابل های سیم کشی شده متمایز شوند. تست کابل های توسط اهم متر صورت می گیرد . یادتان باشد در زمان کابل کشی نباید از مسیر زون ها انشعاب بگیرید و البته صد در صد از آژیرها. برای تشخیص قطعی یا اتصال کوتاه در مسیر ، در انتهای مسیر زون ها معمولا یک مقاومت که مقدار آن ۶٫۸ کیاو اهم است نصب می شود .

آژیر اعلام حریق صنعتی

در ساختمان های مسکونی ، اداری و پروژه های کوچک سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر استفاده می شود. اما در مکان های صنعتی به دلیل وجود شرایط خاص و پیچیده تر نیاز به سیستم های قویتری می باشد، به همین دلیل در این مکان ها استفاه از اعلام حریق صنعتی توصیه می کنیم .

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید