آژیر اعلام حریق چیست

آژیر اعلام خطر و حریق یکی تجهیزات مورد استفاده در سیستم اعلام حریق می باشد، که وظیفه اصلی آن ایجاد صدا و اعلام هشدار در هنگام بروز خطر و یا آتش سوزی و دارای انواع متفاوتی می باشد. اگر قصد خرید آژیر اعلام حریق را دارید با ما همراه باشید تا با انواع آژیر اعلام حریق آشنا شده و نحوی کارکرد و نصب آن مورد بررسی قرار دهیم.

آژیر اعلام حریق به عنوان نوعی از تجهیزات اعلام حریق همانند سایر اجزا دیگر به پنل مرکزی اعلام حریق متصل بوده و کنترل پنل پس از دریافت اطلاعات از دتکتور ها و شاسی اعلام حریق در صورت لزوم آنرا فعال می کند. و شاسی اعلام بصورت دیداری و شنیداری اعلام حریق را هشدار می دهد.

انواع آژیر اعلان حریق

زنگ‌های هشدار دهنده آتش سوزی دارای صداهای متمایز معمولا از نوع کاسه ای است که آلت چکشی بر قسمت داخلی آن ضربه می زند. این نوع زنگ برای اطلاع از آبفشان‌ها معمولا مورد استفاده قرار میگرد.

زنگ‌های الکترونیکی یا مکانیکی دارای قابلیت انتخاب طنین دلخواه شما هستند،  که در هنگام نصب می توانید این تغییرات را تنظیم نمایید.

زنگ با طنین نرم، این نوع زنگ مناسب فضاهایی است که مرتب افراد حضور دارند و مراقب شرایط هستند . معمولا بدلیل اینکه زنگ‌های اعلام حریق دارای صدای ناگهانی هستند، موجب پریشانی و وحشت میشود، بنابراین در بعضی از مکان‌ها از اینگونه زنگ استفاده می شود، تا افرا مراقب صدا سایرین را هشیار نمایند.

آژیر 

این نوع تجهیزات هشدار دهند برای کارخانجات بزرگ و فضاهای باز مورد استفاده قرار میگیرد .

بلندگو

این نوع هشدار از پیش ضبط شده برای اعلام خطر و راهنمایی افراد در محیط های شلوغ استفاده می شود.

فروشگاه آتش ندا نمایندگی رسمی تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس و ارائه دهنده محصولات اعلام و اطفای حریق سایان، تسلا، زیتکس، زتا، 

۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷

قیمت آژیر اعلام حریق

آژیرهای اعلام حریق دارای کاربری های متفاوت هستند که شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی تولید کننده انواع آن می باشند، که بر اساس متریال به کار رفته و کیفیت دارای قیمت های متفاوتی هستند .

فروشگاه آتش ندا عرضه کننده انواع سیستم اطفای حریق و اعلام حریق برندهای معتبر ایرانی و خارجی در بازار لاله زار تهران با بهترین قیمت و دریافت مستقیم از کارخانه.

ساختار آژیر اعلام حریق

آژیر اعلام حریق ار سه بخش اسیلاتور، تقویت کننده، اسپیکر تشکیل شده است.

 • اسیلاتور و یا نوسان ساز که وظیفه اصلی آن ایجاد فرکانس و با همان نوسان با طول موج‌های مختلف می باشد. در واقع برای ساختن موج حامل انرژی رادیویی و صوتی در مدرات رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد. و دارای خروجی موج با شکل‌های متفاوت می باشد.
 • تقویت کنننده برای تقویت سیگنال‌های دریافتی که انرژی بسیار کمی دارند و قابل پردازش نیستند مورد استفاده قرار میگیرند.فرکانس دریافتی از اسیلاتور را تقویت میکند.
 • اسپیکر صدا را پخش میکند.
call us

سیستم اسپرینکلر سیستمی است که می‌تواند آتش اولیه را به‌صورت خودکار و محلی خاموش کند.

برای خرید این محصول  و محصولات دیگر تماس بگیرید

۰۲۱-۴۰۳۳۰۳۸۸ ☎️

آژیر اعلام حریق سقفی

این نوع آژیرها همانطور که از نامشان مشخص است بر روی سقف نصب می شود  و در منازل، ادارات و فضاهایی که متراژ آنها بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ متر بسیار کاربرد دارد.

آژیر اعلام حریق ۲۴ ولت

این نوع آژیر، دارای مشخصاتی نظیر؛ ۶۵ گرم ، جنس ABS ، دارای ابعاد ۹*۹ سانتی متر ، رنگ قرمز می باشد. آژیر اعلام حریق ۲۴ ولت بدلیل جسنش دارای طول عمر بالا و مقاوم می باشد و در ساختمان‌های اداری و کارخانه‌جات جهت اطلاع رسانی افراد از اتفاقات به وجود آمده استفاده میشود .

ویژگی آژیر اعلان حریق

آژیر اعلام حریق وسایلی مانند زنگ‌ها ، بوق‌ها ، لامپ‌ها و … هستند که در هنگام بروز آتش سوزی تمامی افراد که در محل حضور دارند، را مطلع میسازند.در واقع تجهیزات هشدار دهنده صوتی و دیداری هستند که در صورت وقوع حریق و تشخیص آن توسط پنل اعلام حریق، بصورت دیواری یا سقفی نصب و با دریافت سیگنال فعال می شوند. وظیفه اصلی آنها هشدار وقوع آتش سوزی به تمامی ساکنان حاضر در ساختمان است. عموما در کنار آژیر اعلام حریق، چراغ‌های چشمک زن نیز نصب می شود که همزمان با آنها به کار می افتند. نور این چراغ های چشمک زن به افراد ناشنوا کمک می کند که درصورت بروز آتش سوزی به کمک این چراغ‌ها آن را تشخیص دهند. همچنین می تواند در صورت از کار افتادن آژیرها اعلام حریق را مشخص کند. برخی از مواردی که هنگام نصب آژیرها باید رعایت شود:

 • صدای آژیر در هنگام آتش سوزی باید در راه پله‌ها ، پارکینگ‌ها و انبارها و تمام مکان‌های تحت نظارت شنیده شود.
 • در هر زون (بخش بندی و یا قسمت بندی ساختمان برای بهتر تحت پوشش قرار کل ساختمان، زون نام دارد) حداقل یک آژیر وجود داشته باشد.
 • تا حد امکان از تعداد آژیر زیاد با صدای زنگ کم استفاده شود.
 • نوع صدای آژیر اعلام حریق از دیگر صداها متفاوت باشد.
 • حداقل صدای آژیر بایستی ۶۵ دسی بل باشد. در واقع صدای آزیر اعلام حریق بید بین ۵۰ تا ۶۵ دسی بل از صدای محیط بیشتر باشد.
 • در مکان‌هایی که افرد ناشنوا حضور دارند، حتما باید از فلاشر و چراغ‌های اعلام خطر برای وقوع آتش سوزی استفاده کرد.

 

انواع آزیر اعلام خطر

محل نصب آژیر اعلام حریق

 • ساختمان‌های تجاری که ورودی مشترکی داشته و متراژ کل آنها در مجموع ۳۰۰ متر مربع و بیشتر هستند.
 • ساختمان‌های تجاری که به صورت تک واحدی می باشند و متراژ آن‌ها بیشتر و یا برابر با ۵۰۰ متر باشد.
 • مجتمع‌هایی که کاربری تجاری، اداری یا اداری، مسکونی که بیش از ۳ طبقه از کف زمین داشته باشند و یا متراژ کل آن ها در مجموع ۳۰۰ متر مربع و یا بیشتر هستند.
 • ساختمان‌های مسکونی، تجاری که مجموع واحدهای تجاری و مسکونی ۵ واحد یا بیشتر باشد.
 • در ساختمان‌های با کاربری مختلف در صورتی که هر کدام از کاربری‌ها به صورت مجزاء طبق شرح بند‌های فوق و یا جداول مسکونی نیاز به سیستم کشف و اعلام حریق داشته باشند، در کل بنا بایستی سیستم کشف و اعلام حریق طراحی و نصب شود.
 • آژیر اعلام حریق در ساختمان‌هایی با کاربری مختلف لازم است و باید بصورت یکپارچه و یا مرتبط انتخاب شوند .

آژیر اعلام حریق برندهای معتبر

برای مشاهده محصولات اعلام حریق سنس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق سایان کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق زیتکس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق تسلا کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق زتا کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق تله تک کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق یونی پاس کلیک کنید

آژیر اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌ های  اعلام حریق، سیستم اعلام حریق متعارف می باشد که هم اکنون نیز از آنها استفاده می شود.در این نوع سیستم‌ها چندین دتکتور اعلام حریق و شستی اعلام حریق یک منطقه خاص را با یک مدار، تحت پوشش قرار می دهد. که در صورت وقوع حریق، فقط  وضعیت مربوط به آن منطقه در کنترل پنل اعلام حریق تغییر می کند.در واقع هر مدار نشان دهنده تغییر وضعیت منطقه مربوط به خود است. در صورت بروز حریق نیز، علاوه بر روشن شدن لامپ‌های منطقه آتش سوزی، آژیرهای کنترل پنل مرکزی نیز به صدا درمی‌آیند. که استفاده از این نوع  سیستم‌ها در مکان‌های عمومی، اعلام حریق حتی کوچک ممکن است موجب هراس تعداد زیادی یا اخلال در روند معمولی فعالیت‌ها گردد.

 

آژیر اعلام حریق آدرس پذیر

اما در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر می توان از روی نام آن متوجه شد که هریک از دتکتورها و شستی‌ها و حسگرها، آدرس منحصر به فرد خود را دارد. که در صورت بروز حریق می توان به طور دقیق محل وقوع آتش سوزی را مشخص کرد و اقدامات لازم را به عمل آورد. به همین دلیل هنگامی که حریق اتفاق می‌افتد پنل اعلام حریق به طور دقیق می‌تواند تشخیص دهد که حریق در کدام نقطه اتفاق افتاده است و فقط آژیر مربوط به آن منطقه فعال شود. و همین شناسایی و تعیین دقیق محل وقوع حریق نقش تعیین ‌کننده‌ای در سرعت رسیدگی و کنترل آن دارد.

call us

سیستم اعلام حریق زیتکس (Zitex) یکی از معتبرترین برندهای ایرانی است که مورد تایید سازمان آتش‌نشانی بوده و مهم‌ترین سامانه‌های اعلام حریق به حساب می‌آید.

 

برای خرید این محصول  و محصولات دیگر تماس بگیرید

۰۲۱-۴۰۳۳۰۳۸۸ ☎️

فلاشر سیستم اعلام حریق

علاوه بر آژیرها، فلاشر یکی دیگر از تجهیزات اعلام حریق است که برای هشدار و اعلام وقوع آتش سوزی در سیستم اعلام حریق بکار میرود. معمولا آنها در راه پله‌ها، پاگردها و راهروها در موازات  آژیرها قرار میگیرند، در هنگام فعال شدن آژیر ها،آنها نیز فعال می‌شوند.نور این چراغ‌های چشمک زن به افراد ناشنوا هستند. در مکان‌های پر رفت و آمد مانند بیمارستان‌ها و مکان‌هایی که افراد در حال استراحت هستند و یا در حالتی که دتکتور فعال شده و به هر دلیلی درب ورودی آن بسته شده،به تشخیص بروز حریق کمک می کند. در هنگام از کار افتادن آژیرها اعلام حریق را مشخص کند.

ساختار فلاشر با نور ثابت یا چشمک زن و یا به صورت ثابت یا گردان است و معمولا قرمز رنگ می باشد. علاوه بر پله‌ها، راهروها ازچراغ‌های چشمک زن در بالای درب واحدها نصب می شود و در صورت فعال شدن دتکتور، این چراغ نیز روشن خواهد شد. که با آنها چراغ‌های Remote Indicator گفته می شود و برای تشخیص محل دقیق آتش سوزی مورد استفاده قرار میگیرد.

آژیر اعلام حریق - تجهیزات اعلام حریق
 • استفاده از آژیرها و دیگر وسایل هشدار دهنده،برای تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها و انجام  اقدامات لازم  برای اطفا حریق است.
 • آژیرهای اعلام حریق تولید شده در برخی برندها دارای صداها و فرکانس‌های مختلف و کلید ولوم برای افزایش یا کاهش میزان صدا و تغییر حجم صدا هستند.
 • آژیر باید علاوه بر صدای بلند، واضح، کم مصرف و باید دارای تاییدیه آتش نشانی باشند.
 • آژیر اعلام خطر باید به گونه‌ای طراحی شود که نور آن از تمام زوایا قابل دیدن باشد و همچنین صدای آن به خوبی در محل پخش شود.

سیم کشی آژیر اعلام حریق

سیم کشی آژیر دارای روش‌های متعارف بسیاری می باشد، اگر از کابل‌های استاندارد استفاده نشود یا اینکه سیم کشی دارای مشکل باشد در عملکرد به موقع آژیر اعلام حریق می تواند مشکل بوجود بیاورد و عملکرد درست سیستم را با مشکل روبرو نماید. اما بطور کلی کابل‌های اعلام حریق باید از سایر کابل‌های سیم کشی شده متمایز شوند. تست کابل‌های توسط اهم متر صورت می گیرد . یادتان باشد در زمان کابل کشی نباید از مسیر زون‌ها انشعاب بگیرید و البته صد در صد از آژیرها. برای تشخیص قطعی یا اتصال کوتاه در مسیر، در انتهای مسیر زون‌ها معمولا یک مقاومت که مقدار آن ۶٫۸ کیلو اهم است نصب می شود.

آژیر اعلام حریق صنعتی

در ساختمان‌های مسکونی، اداری و پروژه‌های کوچک سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر استفاده می شود. اما در مکان‌های صنعتی به دلیل وجود شرایط خاص و پیچیده‌تر نیاز به سیستم‌های قویتری می باشد، به همین دلیل در این مکان‌ها استفاه از اعلام حریق صنعتی توصیه میکنیم .

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید