سیستم اسپرینکلر چیست | انواع و کاربرد اسپرینکلر ها

سیستم اسپرینکلر

آشنایی با انواع سیستم اسپرینکلر و کاربرد آنها

سیستم اسپرینکلر :ابتدا باید توضیح داده شود که (Fire sprinkler ) یا اسپرینکلر، که تاریخچه آن به ۱۵۰ سال پیش برمی گردد و در انگلستان ابداع شد، از اجزاء سامانه پاششی اطفاء حریق می باشد، و به عنوان عامل موثر در کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی است و موقعی بکار می افتد که دما از میزان مشخصی بالاتر رود یا اثری از آتش سوزی را تشخیص دهد، سیستم آن کار خود را شروع کرده و آب را تخلیه می‌کند.

در واقع می توان گفت به ندرت دیده شده ساختمان هایی که از این سیستم استفاده می کنند، دچار آسیب های خطرناکی شده باشند و با فعال شدن حدود ۸۰ درصد از آنها، آتش مهار می شود. بهتر است گفته شود که اسپرینکلر جزئی از بهترین تجهیزات آتش نشانی در سراسر جهان بوده و استفاده می شود.

انواع اسپرینکلر

سیستم های اسپرینکلر انواع مختلفی دارد که می توان به سیستم لوله خشک، لوله تر ، پیش عملگر و سیلابی اشاره کرد.

سیستم اسپرینکلر لوله خشک

در سیستم لوله خشک، آب به وسیله شبکه لوله کشی حاوی هوای تحت فشار با گاز نیتروژن  بسته می شوند و به محض فعال شدن اسپرینکلر، شیر سیستم باز می شود و آب با فشار به بیرون پرتاب می شود. البته در جاهایی که فشار آب ضعیف باشد، نیاز به نصب یک پمپ کمکی می باشد. از این سیستم برای دمای زیر۴۰ درجه مانند سردخانه ها، استفاده می شود، زیرا نیتروژن درون لوله ها آب را در محیط گرم نگه می دارند.

اگر حجم لوله های سیستم از ۷۵۰ گالن کمتر باشد تجهیزات سریع باز شونده بر روی آن نصب باشد. این تجهیزات در دو نوع تخلیه کننده و شتاب دهنده، ساخته شده و کمک می کنند تا شیر سیستم خشک سریعتر عمل کرده و آب زودتر به شبکه لوله کشی وارد شود.

سیستم اسپرینکلر لوله تر

این سیستم ساده ترین، به صرفه ترین، مطمئن ترین در مقابل با سایر سیستم هاست و علاوه بر آن هزینه تعمیر و نگهداری آن هم پایین تر از سایر سیستم هاست. در این سیستم آب با فشار بالا پشت عملگر شیشه‌ای قرار می گیرد و به دلیل پر بودن لوله از آب، به محض شکستن شدن شیشه، آب به سرعت به سمت بیرن پرتاب می شود. 

و چون تجهیزات کمتری نسبت به سایر سیستم ها دارد، خرابی کمتری به بار می آورد. اگر دمای محیط در سردترین شرایط ۴۰ درجه باشد، باید از سیستم های اسپرینکلر ضد یخ استفاده شود. دراین سیستم ها، از “رایزر تفنگی” یا “رایزر یک طرفه هشدار دهنده”استفاده می کنند، و از تجهیزاتی مانند شیر یک طرفه، آژیر، درجه های فشار و کلیدهای تشخیص دهنده جریان، تشکیل شده اند.

سیستم های پیش عملکرد

در این سیستم درون لوله ها از  نیتروژن استفاده می شود، که ممکن است بدون فشار یا تحت فشار باشند. جریان آب به وسیله شیر کنترل اتوماتیک متصل به سیستم اعلام حریق متوقف می شود. تجهیزات آشکار کننده حریق، در همه محل هایی که اسپرینکلر وجود دارد، نصب می شوند.

 در زمان آتش سوزی، سیستم اعلام با ارسال سیگنال باعث باز شدن شیر کنترل و ورود آب به سیستم می شود. ارسال سیگنال از دتکتور به شیر مستقیما کنترل نمی گیرد و تجهیزات سیستم اعلام حریق به وسیله دستگاه کنترل مرکزی به شیر کنترل سیستم فرمان می دهند.

روش های سیستم های پیش عملگر

فرمان باز شدن شیر اتوماتیک از طریق سیستم اعلام حریق  صادر می شود، محدودیت سایز این روش ۱۰۰۰ اسپرینکلر در هر سیستم است. پس از باز شدن شیر اتوماتیک، سیستم همانند سیستم تر عمل می کند.

فرمان باز شدن شیر اتوماتیک از طریق سیستم اعلام حریق و باز شدن اسپرینکلر صادر می شود. محدودیت سایز این نوع سیستم همانند سیستم لوله خشک تعیین شده و روش لوله کشی شبکه ای نیز مجاور نمی باشد. بدلیل تاخیر در تخلیه آب ،”مساحت طراحی” ۳۰%  افزایش می یابد.

فرمان باز شدن شیر اتوماتیک از طریق سیستم اعلام حریق یا باز شدن اسپرینکلر صادر می شود، بیشترین تعداد اسپرینکلر قابل نصب در هر سیستم  ۱۰۰۰ عدد می باشد، به این سیستم “سیستم بدون خطا” نیز گفته می شود زیرا حتی در اثر از کار افتادن سیستم اعلام حریق، به محض باز شدن اسپرینکلر، آب تخلیه می شود.

سیستم اسپرینکلر سیلابی

در این سیستم، مسیر آب بوسیله یک شیر که با فرمان سیستم اطفاء حریق عمل می کند، بسته شده و به هنگام آتش سوزی سیستم اطفاء حریق، دما و حرارت را تشخیص داده و به سیستم اسپرینکلر سیلابی دستور فعال شدن می دهد، به این صورت تمام آب با فشار در ساختمان تخلیه  می شود. 

تمامی اسپرینکلرهای نصب شده در این سیستم، از نوع ” اسپرینکلر باز”  بوده و آب در پشت شیر کنترل اتوماتیک نگه داشته می شود و در هنگام آتش سوزی، سیستم اعلام با ارسال سیگنال باعث باز شدن شیر کنترل و ورود آب به سیستم و تخلیه از تمامی اسپرینکلرها می شود.

 در سیستم های سیلابی حجم قابل توجهی از آب در مدت زمان کوتاهی تخلیه می شود. برای جلوگیری از تخلیه تصادفی آب و کم کردن خسارت های ناشی از آن، سیستم اعلام حریق به روشی طراحی شده که با تشخیص حداقل دو دتکتور، فرمان باز شدن شیر صادر شود و تشخیص آتش سوزی به وسیله یک دتکتور به باز شدن شیر منجر نمی شود.

امیدواریم مطلب معرفی سیستم اسپرینکلر و انواع آن برای شما مطلبی جامع بوده باشد در صورتیکه سوال و یا نظری داشتید برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاه ها
  • ممنون از محتوایی که در زمینه انواع اسپرینکلر نوشتید. ولی به نظز میاد فروشگاه اینگونه سیستم ها را به فروش نمی رساند!!!

    • بله در حال حاضر فروشگاه ما به صورت تخصصی در حوزه های فروش انواع دتکتور ، آژیر اعلام حریق ، شستی و پنل اعلام حریق فعالیت دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید