شاسی اعلام حریق

شاسی اعلام حریق یکی از اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق که برای اعلام حریق بصورت سریع و دستی مورد استفاده قرار میگیرد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق به ۳دسته تقسیم می شوند:

  • تجهیزات تشخیص وقوع حریق
  • تجهیزات اعلام و هشدار وقوع حریق
  • تجهیزات کنترل مرکزی

زمانی که آتش سوزی اتفاق می افتد زمان تشخیص بسیار با اهمیت می باشد. که هرچه وقع آتش سوزی سریع تر تشخیص داده شود میزان خسارت‌ها و تلفات بسیار کمتر خواهد بود. از مهمترین تجهیزاتی که در این بخش مورد استفاده قرار میگیرد، دتکتور اعلام حریق و شاسی اعلام حریق می باشد. دتکتورها بسته به اینکه چه نشانه‌ای از آتش را تشخیص می دهد دارای انواع مختلفی مانند دتکتور دودی، دتکتور شعله‌ای ، دتکتور حرارتی، دتکتور گازی و غیره می باشد. دتکتور دود، شعله، حرارت، دما و یا گاز موجود در محیط که از حد معینی زیادتر شود را تشخیص می دهد. دتکتور با تشخیص هریک از این علائم به سیستم مرکزی وقوع حریق را اعلام آتش را ارسال می نماید.

تشخص وقوع حریق

تشخیص وقوع حریق در شاسی اعلام حریق به صورت دستی صورت میگیرد. به این صورت که وقوع آتش سوزی در نوع سیستم توسط افراد حاضر در محل تشخیص داده میشود. سپس با فشار دادن شستی، وقوع حریق به کنترل مرکزی اعلام می شود. شستی اعلام حریق در مکان‌هایی انسان حضور ندارد و یا اینکه رفت و آمد کم است مورد استفاده قرار نمیگیرد.

اعلام و هشدار وقوع حریق

پس از تشخیص وقوع حریق توسط دتکتور و شاسی و ارسال سیگنال به پنل مرکزی اعلام حریق، تجهیزات اعلام و هشدار وقع حریق فعال می شوند. این تجهیزات شامل تجهیزات دیدار و شنیداری هستند که باید محیط شامل انباری، راه پله و پارکینیگ و غیره را به طور کامل تحت پوشش قرار دهند. در واقع این تجهیزات با ایجاد صدا و نور تمامی افراد حاضر در محل از وقوع آتش سوزی اطلاع پیدا می کنند. هنگام استفاده از این نوع تجهیزات باید تا حد امکان صدای آنها متفاوت تر از سایر صداها و از تعداد زیاد با صدای زنگ کم استفاده کنند بطوری کاملا ساختمان تحت پوشش قرار بگیرد.  همچنین آژیر اعلام حریق باید دارای تاییدیه آتشنشانی و نور چشمک زن برای افراد ناشنوا، فرکانس‌های و ولوم‌های متفاوت برای کم و زیاد کردن حجم و میزان صدا باشد.

کنترل پنل مرکزی

تجهیزات کنترل پنل مرکزی، ارتباط بین تجهیزات وقوع حریق و تجهیزات اعلام و هشدار وقوع حریق را برقرار می کند. همچنین علاوه بر برقراری ارتباط بین تمامی اجزا، آنها نیز کنترل می کنند. با دریافت اطلاعات از تجهیزات اعلام حریق و بررسی سیگنال‌های دریافتی در صورت وقوع تغییر، آژیر و تجهیزات هشداری را فعال میکند. پنل اعلام حریق مرکزی در انواع سیستم اعلام حریق متعارف، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، اعلام حریق هوشمند و اعلام حریق بیسیم ارائه می شوند. در سیستم‌های علام حریق آدرس پذیر محل دقیق وقوع حریق تشخیص داده می شود در صورتی که در سیستم‌های غیر متعارف فقط زون مربوطه تشخیص داده می شود و نمیتوان محل دقیق وقوع آتش سورزی را تشخیص داد.

جهت اطلاع از قیمت انواع قیمت شاسی اعلام حریق برند سنس ، سایان، زیتکس، تسلا، زتا، یونی پاس با کارشناسان آتش ندا در تماس باشید.
۰۲۱۴۰۳۳۰۳۷۷ - ۰۲۱۴۰۳۳۰۳۸۸

شستی اعلان حریق

شاسی اعلام حریق یا شستی اعلام حریق یکی از تجهیزات، سیستم اعلام حریق دستی می باشد. معمولا در این نوع سیستم اعلام حریق توسط شخص و با فشار دادن شاسی صورت می گیرد.

 با استفاده از این وسیله بسیار ساده و کاربردی  بروز حریق به کنترل پنل اعلام حریق اطلاع داده می شود و کل ساختمان از قوع آتش سوزی اطلاع پیدا می کنند. گاهی اوقات شاسی اعلام حریق به جای کنترل پنل مرکزی نیز عمل میکند، و با با بروز و تشخیص  آتش سوزی  توسط افراد و فشرده شدن دکمه که در وسط این شاسی قرار گرفته تمامی آژیر اعلام حریق و فلاشرهای اعلام حریق فعال می شوند. معمولا پنل اعلام حریق با تشخیص دود و گاز و شعله به وسیله دتکتور اعلام حریق و آشکار کننده اعلام حریق، آژیر و دیگر وسایل هشدار دهنده را به منظور اطلاع رسانی کلیه ساکنان ساختمان فعال می کند. 

شاسی اعلام حریق معمولا برای مکان‌هایی استفاده میشود افراد در آنجا رفت و آمد دارد و در مکان‌هایی که افراد برای مدت طولانی حضور ندارد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

انواع شاسی اعلام حریق

شاسی اعلام حریق شیشه ای

در این نوع شستی باید درب شیشه‌ای آن هنگام فعال سازی و اعلام حریق و ارسال پیام به کنترل پنل مرکزی شکسته شود. برای راه اندازی مجدد حتما باید درب آن تعویض شود . معمولا رنگ شاسی‌ها قرمز است روی آن‌ها کلمه fire  نوشته شده است.

شاسی اعلام حریق فشاری

در این نوع شسی با اندکی فشار روی آن فعال می شود و پیغام اعلام حریق به کنترل مرکزی ارسال می شود و آژیرها و دیگر وسایل هشدار شنیداری و دیداری بلافاصله فعال می شوند. و برای تنظیم مجدد دارای سویئچ‌های هستند که میتوان از آنها استفاده کرد.

شستی توکار

یک پانل کنترل هشدار آتش معمولی از یک یا چند مدار استفاده می کند که به دستگاه‌های شروع کننده متصل می شوند (معمولاً ردیاب‌های دود ، ردیاب‌های گرما، ردیاب‌های کانال، ایستگاه‌های کشش دستی و گاهی اوقات ردیاب‌های شعله) به طور موازی سیم کشی میشوند. این سنسورها ساخته می شوند تا مقاومت مدار را به طور چشمگیری کاهش دهند، وقتی تأثیر محیط بر هر سنسور از یک آستانه از پیش تعیین شده فراتر رود. در یک سیستم اعلام حریق متداول، تراکم اطلاعات به تعداد مدارهای مورد استفاده محدود می شود.

برای تسهیل مکان‌یابی و کنترل آتش در داخل ساختمان، سازه به مناطق یا مناطق مشخصی تقسیم می شود. کف ساختمان‌های چند طبقه یکی از انواع مرزهای منطقه است.

یک مدار دستگاه شروع (در سیستم‌های آدرس پذیر به عنوان یک مدار خط سیگنالینگ (SLC) شناخته می شود) متصل به چندین دستگاه در همان “منطقه” حفاظت، به طور موثر ۳ بیت اطلاعات در مورد منطقه به صفحه ارائه می دهد. عادی، دردسر و زنگ خطر.

 وضعیت هر مدار دستگاه شروع کننده در یک منطقه با استفاده از نشانه‌های قابل مشاهده، مانند LED / چراغ چشمک زن یا صفحه نمایش LCD، در صفحه کنترل هشدار آتش نشان داده می شود.

عملکرد شسی توکار

این پانل ممکن است با استفاده از توضیحات متنی ، آیکون های روشن ، بخش های روشن یا نقاط روشن بر روی نقشه مربوط به مدارهای آغازین متصل به پانل کنترل دزدگیر ، از نمای گرافیکی مرزهای منطقه در یک نقشه طبقه (نقشه منطقه) استفاده کند. اعلام کننده هایی که این کار را انجام می دهند ، اعلام کننده های گرافیکی نامیده می شوند.
سیستم های بزرگتر و افزایش تقاضا برای جزئیات دقیق تر فراتر از موقعیت مکانی وسیع و توابع کنترل ، با ارائه مدارهای آغازین متعدد در یک منطقه مشترک ، هر کدام منحصراً به نوع خاصی از دستگاه آغازگر یا گروهی از دستگاه ها متصل می شوند ، کنترل را توسط استراتژی منطقه سیستم های معمولی گسترش می دهند. 

 این ترتیب نوع ماتریس منطقه ای از نوع دستگاه را تشکیل می دهد که اطلاعات آن به ویژه برای اعلام کننده جدول مناسب است ، به عنوان مثال در ساختمانهای چند طبقه که از یک اعلام کننده جدول استفاده می کنند. ردیفهای نشانگرها طبقه ها را به صورت افقی در رابطه انباشته شده و نوع دستگاه نصب شده در آن طبقه به عنوان ستونهای نشانگرها به طور عمودی در هر طبقه تعریف می کنند. تقاطع نشانگرهای کف و دستگاه ، اطلاعات ترکیبی را فراهم می کند.
حتی سیستمهای بزرگتر و تقاضای جزئیات دقیق تر تشخیصی و موقعیت مکانی منجر به معرفی سیستمهای اعلام حریق آدرس پذیر می شود که هر دستگاه آدرس پذیر در حالیکه مدار مشترک ارتباطی مشترکی دارد ، اطلاعات خاصی در مورد وضعیت خود ارائه می دهد. استراتژی های اعلامیه و موقعیت مکانی در اکثر موارد نسبتاً بدون تغییر باقی مانده است.

• فشاری قابل ریست شدن
• شیشه شکستنی

شستی اعلام حریق آدرس پذیر

کنترل اعلام حریق پانل (FACP)، واحد کنترل آتش زنگ (FACU)، و یا به سادگی پانل‌های اعلام حریق جزء کنترل از یک سیستم اعلام حریق است. این پانل اطلاعات را از دستگاه‌هایی که برای شناسایی و گزارش آتش سوزی طراحی شده اند، یکپارچگی عملیاتی آنها را کنترل می کند و کنترل اتوماتیک تجهیزات و انتقال اطلاعات لازم برای آماده سازی مرکز برای آتش سوزی را بر اساس توالی از پیش تعیین شده انجام می دهد. 

این پانل همچنین ممکن است انرژی الکتریکی را برای کار با هر دستگاه آغازین مرتبط، دستگاه اطلاع رسانی، کنترل، فرستنده یا رله تأمین کند. چهار نوع اساسی از پانل‌ها وجود دارد: پانل‌های رمزگذاری شده، پانل های معمولی، پانل‌های آدرس پذیر و سیستم‌های مالتی پلکس. شستی‌های تمامی برندهای اعلام حریق دارای LED است و در هنگام عملکرد فعال میشوند. اما در سیستم هوشمند، فعال شدن LED با دستور از پانل مرکزی انجام می شود. شستی اعلام حریق به دو صورت زیر تهیه میشود:
• فشاری قابل ریست شدن
• شیشه شکستنی

شستی اعلام حریق برند های معتبر

برای مشاهده محصولات اعلام حریق سنس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق سایان کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق زیتکس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق تسلا کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق زتا کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق تله تک کلیک کنید
برای مشاهده محصولات اعلام حریق یونی پاس کلیک کنید

قیمت شستی اعلام حریق

قیمت شستی اعلام حریق بستگی به نوع و ساختار آن دارد. شستی اعلام حریق می تواند به صورت تو کار استفاده شود. جهت تهیه و خرید آن می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در سایت آتش ندا با ما در تماس باشید و از قیمت روز محصولات مطلع گردید. قیمت شستی اعلام حریق با توجه به تغییرات و نوسانات بازار دچار تغییراتی است و به همین دلیل نیاز است با ما تماس بگیرید و قیمت به روز را جویا شوید.

ویژگی های شاسی اعلام حریق

شستی اعلام حریق ضد انفجار

جنس شستی‌های ضد انفجار از فلز است و بدون هیچ گونه درز تهیه شده است. این شستی برای محیط‌های صنعتی و کارخانه‌ای استفاده می شود. این محیط‌ها با وجود مایعات اشتعال زا و منفجر شونده نیاز به شستی اعلام حریق ضد انفجار دارند. این شستی‌ها ذاتا ایمن هستند و برای نصب معمولا در محیط‌هایی نصب می شوند که رنگ شستی با رنگ محیط یکسان نباشد و به سادگی قابل تشخیص باشد.

ارتفاع نصب شستی

ارتفاع نصب شستی اعلام حریق معمولا از ۱ متر و ۶۰ تا ۲ متر برآورد می شود. این ارتفاع به میزانی است که دست به آن برسد و به سادگی و بدون استفاده از ابزار بتوان به آن دسترسی داشت.

شیشه شستی اعلام حریق

شیشه شستی اعلام حریق معمولا از جنس پلی کربنات یا شیشه ضد حرارت انتخاب میشود. وجود شیشه یا کاور شستی اعلام حریق به منظور جلوگیری از فشرده شدن سهوی و اعلام حریق اشتباه روی شستی قرار دارد.

سیم کشی شاسی

سربندی‌های مربوط به نصب و سیم کشی شستی‌های اعلان حریق دارای نقشه‌های مختلفی است و از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود. نحوه سیم کشی شاسی اعلام حریق را می توان با توجه به نقشه‌های سه بعدی اعلام حریق و یا نقشه‌های دو بعدی شاسی اعلام حریق انتخاب نمود.

سیم کشی شستی اعلام حریق

نصب شاسی اعلام حریق

از جمله مواردی که برای نصب شاسی اعلام حریق نیاز است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سیستم اعلام حریق : شامل پانل کنترل آتش، اعلام کننده‌ها، و دستگاه‌های شروع است باید مطابق استاندارد NFPA 72 نصب شود.

اسناد ساختمانی حفاظت در برابر آتش : اسناد ساختمانی حفاظت در برابر آتش باید مکان و تعداد همه دستگاه‌های شروع کننده زنگ هشدار، وسایل هشدار دهنده هشدار، منطقه بندی پیشنهادی و توالی کامل عملکرد سیستم را نشان دهد. سیستم باید مطابق با ماده ۹ قانون ساختمان و NFPA 72 نصب شود

تصویب – کلیه دستگاه‌ها ، ترکیبات دستگاه‌ها ، وسایل و تجهیزات باید به منظور سیگنالینگ محافظ در برابر آتش مورد استفاده قرار گیرند.

در صورت لزوم – یک سیستم سیگنالینگ محافظ در برابر آتش باید در شرایط عملیاتی کامل در این مکان‌های کالج Amherst نصب و نگهداری شود، همانطور که در قانون ساختمان ماساچوست شرح داده شده است. این موارد شامل موارد زیر است:

گروه استفاده از مونتاژ – یک سیستم سیگنالینگ محافظ در برابر آتش باید در تمام مشاغل موجود در گروه استفاده از مونتاژ نصب و نگهداری شود.

گروه استفاده از مشاغل :  سیستم سیگنالینگ محافظ در برابر آتش باید در تمام مشاغل موجود در گروه استفاده تجاری نصب و نگهداری شود، در صورتی که چنین ساختمان‌هایی طبقه هایی را اشغال کرده‌اند که دو طبقه یا بیشتر از پایین‌ترین سطح تخلیه خروجی هستند یا دارای طبقه‌های دو طبقه یا بیشتر از طبقه زیر هستند شستی اعلام حریق در بالاترین سطح تخلیه خروج نصب می شود.

نصب شستی اعلام حریق مانند نصب دتکتورها است و به صورت زیر سیم کشی میشود.

نصب شاسی اعلام حریق

ریست شاسی 

ریست کردن شستی‌های اعلام حریق با قابلیت بازنشانی (Resetable)، توسط کلید انجام می شود کلیدهای ریست شستی در برندهای مختلف دارای شکل‌های مختلف هستند. کافی است کلید را در قسمت زیر شستی قرار داده و بچرخانید. شستی‌های با شیشه شکستنی نیز می بایست شیشه یدکی را جایگزین شیشه شکسته شود.

شستی دو مرحله‌ای

شستی اعلام حریق دو مرحله‌ای از جمله شستی‌هایی است که ابتدا باید شیشه یا کاور آن را بالا داد و سپس شستی را فشرد. در برخی برندها مانند شستی اعلام حریق ضد انفجار می بایست شیشه آن را شکست و سپس شستی را فشرد. مهم‌ترین مزیت‌های این شستی جلوگیری از اعلام حری‌ق‌های سهوی و اشتباهی است. گاهی ممکن است به صورت سهوی فشرده شود و به همین دلیل از کاور و پوشش برای آن استفاده میشود.

شستی اضطراری تخلیه ماده اطفاء

این شستی دارای پوشش محافظ جلو شفاف ACCESSORY TFA-0165   است و از دستکاری و استفاده غیر مجاز جلوگیری می کند و طبیعت شفاف دارد که امکان مشاهده همه هشدارها و عملکردها را فراهم می کند. ویژگی‌های آن به صورت زیر است:

قابل تنظیم مجدد
 انتخاب NC / NO
 شامل مقاومت ۴۷۰ اهم ، نیازی به
اتصال مقاومت اضافی ندارد.
 پوشش محافظ شفاف قابل نصب است. پوشش را میتوان مهر و موم کرد.
مناسب برای نصب سطح و سطح.
 ۵-۳۰ منبع تغذیه VDC
 سازگار با تمام سیستم‌های اعلام حریق و سرقت معمولی

تأخیر برای تنظیم مجدد خروجی خاموش کردن R2 پس از خاموش کردن فعال سازی بین ۰ تا ۳۰ دقیقه

شستی توقف دستی خروج ماده اطفاء

سیستم را به صورت موقت قطع می کند تا به علت وجود اعلام حریق کاذب پی ببرد در این زمان ما باید از تخلیه بی مورد ماده اطفا و هدر رفتن آن جلوگیری نماییم این شستی که شستی abort نیز نام دارد میتواند جلوی تخلیه بی مورد ماده اطفا را بگیرد.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید